Skuteczne odchudzanie - jak to zrobić?

Skuteczne odchudzanie - jak to zrobić?

Jeśli właśnie stajesz przed wyborem diety odchudzającej, musisz podjąć kilka istotnych decyzji, z których każda jest niezwykle brzemienna w skutki. Odchudzanie nie jest wcale łatwym procesem. Większości z nas kojarzy się z ogromem wyrzeczeń i prawdziwą dietetyczną i fizyczną katorgą. W ferworze nieprzyjemnej walki z nadmiarowymi kilogramami zdarza nam się zapominać o zdrowiu, a pod pojęciem skuteczności rozumiemy utratę kolejnych kilogramów (wyrocznią są w tym przypadku wskazania wagi) zapominając o tym, że skuteczność odchudzania powinna być mierzona konkretnymi ubytkami tłuszczu.

Tkanka tłuszczowa wbrew pozorom łatwo się nie poddaje. Na większości diet odchudzających organizm przede wszystkim pozbywa się wody, po czym w równym stopniu spala mięśnie i inne tkanki, a oszczędzając tkankę tłuszczową, spala ją bardzo niechętnie.

Jeśli planujesz skuteczne odchudzanie, nie możesz skupiać się na wadze i na drastycznych ograniczeniach w podaży składników odżywczych. Podobnie organizm nieprzyzwyczajony do wysiłku zbuntuje się, jeśli zaczniesz katować go ćwiczeniami.

Skuteczne odchudzanie wymaga stworzenia długofalowego, przemyślanego planu, który w równym stopniu uwzględni dietę, aktywność fizyczną, jak i twój psychiczny oraz fizyczny komfort.

Komfort jest o tyle istotny, że przy nazbyt drastycznych ograniczeniach dietetycznych bądź nadmiernym, niedostosowanym do możliwości organizmu wysiłku, bardzo szybko buntuje się i ciało i psyche. Taka sytuacja bardzo szybko skutkuje powrotem do starych nawyków, zarzuceniem diety i ćwiczeń, oraz dalszym tyciem.

Wybór diety

Nie popełniaj błędu, polegającego na wyborze jednej z wielu gotowych diet odchudzających, z których większość przedstawiana jest jako diety wyjątkowo skuteczne. Z ich bezpieczeństwem bywa niestety bardzo różnie. Popularne diety zakładające rygorystyczną redukcję kalorii adresowane są jedynie do osób zdrowych i mogą być stosowane przez bardzo krótki okres czasu. Przejście do trybu normalnego odżywiania po zakończeniu takiej diety wymaga kontynuacji wcześniejszych wyrzeczeń i nad wyraz często kończy się efektem jojo. Większość rozsądnych dietetyków (i praktyków odchudzania) zaleca stosowanie diet indywidualnych, zróżnicowanych, bogatych w różne składniki odżywcze, zakładających niewielką redukcję kalorii, a przede wszystkim mających na celu wypracowanie prawidłowych nawyków żywieniowych. Taką dietę wybierz, jeśli chcesz, by twoje odchudzanie było naprawdę skuteczne.

Ćwiczenia a odchudzanie

Odchudzanie możesz oprzeć jedynie na diecie, ale w takiej sytuacji musisz liczyć się z poważnym ryzykiem odniesienia porażki. To aktywność fizyczna jest najsilniejszym bodźcem mobilizującym organizm do większego wysiłku i wydajniejszej pracy.

Ćwicząc, zadbasz nie tylko o zdrowie, ale poprawisz też przebieg większości procesów mających wpływ również na metabolizm i wagę. Oprócz tego, dzięki ćwiczeniom zyskasz większy deficyt kalorii, co przełoży się na redukcję nadwagi.

To, jakiego rodzaju ćwiczenia wybierzesz, jest bez znaczenia - pływanie, jazda na rowerze, bieganie - na odchudzanie wpływają tak samo. Ważne jest to, by ćwiczyć z natężeniem adekwatnym do możliwości organizmu i uprawiać taki rodzaj aktywności, który sprawi ci przyjemność.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.