Jeśli właśnie stajesz przed wyborem diety odchudzającej, musisz podjąć kilka istotnych decyzji, z których każda jest niezwykle brzemienna w skutki. Odchudzanie nie jest wcale łatwym procesem. Większości z nas kojarzy się z ogromem wyrzeczeń i prawdziwą dietetyczną i fizyczną katorgą. W ferworze nieprzyjemnej walki z nadmiarowymi kilogramami zdarza nam się zapominać o zdrowiu, a pod pojęciem skuteczności rozumiemy utratę kolejnych kilogramów (wyrocznią są w tym przypadku wskazania wagi) zapominając o tym, że skuteczność odchudzania powinna być mierzona konkretnymi ubytkami tłuszczu.
Czy diety odchudzające działają?
Tkanka tłuszczowa wbrew pozorom łatwo się nie poddaje. Na większości diet odchudzających organizm przede wszystkim pozbywa się wody, po czym w równym stopniu spala mięśnie i inne tkanki, a oszczędzając tkankę tłuszczową, spala ją bardzo niechętnie.
Jeśli planujesz skuteczne odchudzanie, nie możesz skupiać się na wadze i na drastycznych ograniczeniach w podaży składników odżywczych. Podobnie organizm nieprzyzwyczajony do wysiłku zbuntuje się, jeśli zaczniesz katować go ćwiczeniami.
Skuteczne odchudzanie wymaga stworzenia długofalowego, przemyślanego planu, który w równym stopniu uwzględni dietę, aktywność fizyczną, jak i twój psychiczny oraz fizyczny komfort.
Komfort jest o tyle istotny, że przy nazbyt drastycznych ograniczeniach dietetycznych bądź nadmiernym, niedostosowanym do możliwości organizmu wysiłku, bardzo szybko buntuje się i ciało i psyche. Taka sytuacja bardzo szybko skutkuje powrotem do starych nawyków, zarzuceniem diety i ćwiczeń, oraz dalszym tyciem.
Wybór diety odchudzającej
Nie popełniaj błędu, polegającego na wyborze jednej z wielu gotowych diet odchudzających, z których większość przedstawiana jest jako diety wyjątkowo skuteczne. Z ich bezpieczeństwem bywa niestety bardzo różnie. Popularne diety zakładające rygorystyczną redukcję kalorii adresowane są jedynie do osób zdrowych i mogą być stosowane przez bardzo krótki okres czasu. Przejście do trybu normalnego odżywiania po zakończeniu takiej diety wymaga kontynuacji wcześniejszych wyrzeczeń i nad wyraz często kończy się efektem jojo.
Większość rozsądnych dietetyków (i praktyków odchudzania) zaleca stosowanie diet indywidualnych, zróżnicowanych, bogatych w różne składniki odżywcze, zakładających niewielką redukcję kalorii, a przede wszystkim mających na celu wypracowanie prawidłowych nawyków żywieniowych. Taką dietę wybierz, jeśli chcesz, by twoje odchudzanie było naprawdę skuteczne.
Ćwiczenia a odchudzanie
Odchudzanie możesz oprzeć jedynie na diecie, ale w takiej sytuacji musisz liczyć się z poważnym ryzykiem odniesienia porażki. To aktywność fizyczna jest najsilniejszym bodźcem mobilizującym organizm do większego wysiłku i wydajniejszej pracy.
Ćwicząc, zadbasz nie tylko o zdrowie, ale poprawisz też przebieg większości procesów mających wpływ również na metabolizm i wagę. Oprócz tego, dzięki ćwiczeniom zyskasz większy deficyt kalorii, co przełoży się na redukcję nadwagi.
To, jakiego rodzaju ćwiczenia wybierzesz, jest bez znaczenia – pływanie, jazda na rowerze, bieganie – na odchudzanie wpływają tak samo. Ważne jest to, by ćwiczyć z natężeniem adekwatnym do możliwości organizmu i uprawiać taki rodzaj aktywności, który sprawi ci przyjemność.