Ciemieniucha jest częstą i uciążliwą przypadłością wielu niemowląt. Ma ona postać żółtych lub beżowych, a nawet brązowych łusek przyklejonych do owłosionej skóry dziecka. Najczęściej znajduje się na głowie, a także w okolicy brwi i nosa niemowlęcia. Wiele osób zastanawia się, jak zwalczyć tę przypadłość. Poznaj nasze skuteczne sposoby na ciemieniuchę. W tym artykule zawarliśmy wiele skutecznych wskazówek dotyczących tego tematu. Nie przegap ich!
Podstawowe informacje na temat ciemieniuchy u dziecka
Warto wiedzieć, że bezpośrednimi przyczynami ciemieniuchy są: niedostateczny rozwój gruczołów łojowych, nadmiar hormonów kobiecych w organizmie niedawno narodzonego dziecka, rozwój grzybów na skórze. Wszystkie podłoża tej dolegliwości skutkują produkowaniem przez gruczoły łojowe zbyt dużą ilością sebum. Jest to substancja otaczająca skórę, która zapewnia jej odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie. Sebum łuszczy się wraz z łuszczącym się naskórkiem, tworząc skorupę w postaci widocznych łusek. Ciemieniucha zaliczana jest do stanów zapalnych o charakterze łojotokowym. Choć te zmiany na skórze są nieestetyczne, nie bolą i nie swędzą.
Jak zwalczyć ciemieniuchę u dziecka?
Zastanawiasz się, co na ciemieniuchę u niemowlaka? Obecnie na rynku jest dostępnych wiele preparatów na ciemieniuchę. Jednak nie wszystkie są tak samo skuteczne. Jeżeli zależy Ci na szybkim pozbyciu się tej przypadłości u swojego dziecka, koniecznie zaopatrz się w wysokiej jakości preparat na ciemieniuchę. Jego wybór może nie być prosty, dlatego podpowiemy Ci w tej kwestii. Najlepszy będzie szampon na ciemieniuchę. To skuteczne rozwiązanie, które jest również bardzo proste w użyciu. Wystarczy, że będziesz postępować zgodnie z zaleceniami producenta.
Warto podkreślić, że ciemieniucha uniemożliwia prawidłowe oddychanie skóry głowy. Dlatego dobrze jest ją zwalczyć możliwie jak najszybciej. Oprócz używania odpowiedniego szamponu, warto również zadbać o odpowiednią dodatkową pielęgnację skóry głowy Twojego malucha. Wiele z tych sposobów na ciemieniuchę daje naprawdę dobre rezultaty.
Praktyczne sposoby na ciemieniuchę u dziecka
Dobrym sposobem jest natłuszczanie skóry głowy oliwką dla dzieci na około 15 minut przed rozpoczęciem kąpieli. Dzięki temu twarde łuski zmiękną. Następnie należy wykąpać malucha jak zazwyczaj. A po lekkim wysuszeniu ręcznikiem skóry głowy i włosów, trzeba wyczesać łuski miękką szczotką. Gdy to nie przynosi większych rezultatów, warto na noc posmarować głowę dziecka oliwką i założyć lekką bawełniana czapeczkę.
Jednym z domowych sposobów na zwalczenie ciemieniuchy jest maseczka z płatków owsianych. Ze względu na wiek dziecka może być ona jednak trudna do nałożenia na głowę podopiecznego. Aby ją zrobić, wystarczy wsypać do półmiska dwie łyżki płatków owsianych i zalać je gorącą wodą. Gdy to wystygnie, należy nałożyć to na głowę dziecka ze zmianami, a później poczekać około 20 minut. Następnie trzeba dokładnie zmyć płatki owsiane.
Zabronione działania podczas występowania ciemieniuchy u dziecka
Nigdy nie wolno wyskubywać czy zdrapywać ciemieniuchy. W ten sposób masz duże szanse na uszkodzenie bardzo delikatnej skóry niemowlęcia. Wiele osób radzi również natłuszczanie skóry głowy u dziecka przy pomocy oliwy z oliwek. Kategorycznie nie powinno się tego robić. Jeżeli ciemieniucha powstała na gruncie infekcji bakteryjnej, może dojść do jej poważnego zaostrzenia. Pamiętaj, aby nigdy nie leczyć tej dolegliwości przy pomocy metod, do których nie masz pewności. W ten sposób możesz wyłącznie zaszkodzić swojemu podopiecznemu. Żadne maści czy olejki o działaniu wysuszającym nie pomogą, a potrafią wyrządzić wiele krzywdy skórze Twojego malucha.
Czasami zdarza się tak, że ciemieniucha powraca. Wówczas należy powtórzyć działania opisywane przez nas wyżej. Jednak konsultacja z lekarzem z pewnością nie zaszkodzi dziecku. Trzeba się na nią udać, zwłaszcza gdy ciemieniucha pojawia się u kilkuletniego malucha. Mamy nadzieję jednak, że Twoja pielęgnacja skóry głowy dziecka przebiegnie pomyślnie, a ta przypadłość ustąpi już na stałe.