Dlaczego dziecko nie powinno spędzać całego dnia przed ekranem monitora?

Dodano: 18-11-2019

dla dzieci

Dlaczego dziecko nie powinno spędzać całego dnia przed ekranem monitora?

Choć ten sposób odwrócenia uwagi jest łatwy i skuteczny, powinniśmy wystrzegać się takiego postępowania. Szczególnie wobec najmłodszych dzieci, którym zbyt duża ilość bodźców po prostu szkodzi. Dlaczego dziecko nie powinno spędzać całego dnia przed ekranem monitora oraz oglądać zbyt dużo programów w telewizji? Sprawdźcie!

Rozrywka online

Wielu rodziców pozwala dzieciom, nawet tym najmłodszym, na oglądanie telewizji lub przebywanie przed ekranem monitora komputerowego czy komórki. Gdy tylko maluch potrafi skupić swoją uwagę, ma przyzwolenie na oglądanie bajek i pozostawanie przed ekranem dłużej niż to wskazane. W oglądaniu kreskówek czy programów edukacyjnych dla dzieci nie ma oczywiście nic złego, jeśli rodzice zachowują zdrowy rozsądek i wydzielają czas na kontakt z mediami elektronicznymi. W przeciwnym wypadku zbyt dużo bodźców płynących z ekranów monitorów może mieć negatywny wpływ na dziecko.

Od kiedy dziecko może oglądać telewizję i spędzać czas w Internecie?

Do drugiego roku życia dziecko nie powinno mieć praktycznie w ogóle styczności z ekranami, czy to monitora komputera, tabletu, komórki czy telewizora. W tym okresie życia należy czytać maluchowi bajki oraz pokazywać, że zabawa zabawkami lub kontakt z rówieśnikami są równie interesujące i ekscytujące. Żyjemy jednak w takich czasach, że komputer nie jest już dodatkiem do naszego życia, tylko stałą jego częścią. To głównie tam szukamy rozrywki oraz staramy się znaleźć różne odpowiedzi na nasze pytania. Dzieci bardzo szybko „łapią” czym jest Internet i rozrywka w telewizji. Kolorowe obrazki dostarczają wielu bodźców, także tych negatywnych.

Jeśli dziecko przekroczyło trzeci rok życia, warto zacząć go wprowadzać w świat Internetu, telewizji, jednak traktować to jako rozrywkę ograniczoną, trwającą około godziny dziennie. Musimy sprawdzać, co ogląda nasza pociecha, zwłaszcza gdy przekroczy już szósty rok życia i powoli sama będzie poruszać się po Internecie i oglądać programy w telewizji. Warto zachęcać dziecko do oglądania programów edukacyjnych, uczyć o pozornej anonimowości i „hejcie” w sieci. Pamiętajmy jednak, że jeśli dziecko spędza choćby pół dnia przed ekranami, może mieć to poważne, negatywne skutki.

Negatywne skutki spędzania czasu przed telewizorem i ekranem monitora

Zbyt długie i intensywne spędzanie czasu przed monitorami prowadzi przede wszystkim do zaburzeń snu. Gdy cały dzień dziecko wpatruje się w ekran, jego mózg jest pobudzony i nie może się wyciszyć. W efekcie może to doprowadzić do bezsenności. Ta sama sprawa dotyczy także „przeglądania” komórki przed snem przez dzieci nieco starsze. Jeżeli jednak dziecko rzeczywiście chce dostarczyć sobie rozrywki przed snem, lepiej gdy poczyta książkę. Kolejnymi negatywnymi skutkami, jakie możemy zaobserwować, kiedy nasze dziecko zbyt dużo czasu spędza przed ekranami komputera lub telewizora, są obniżone umiejętności społeczne.

Tyczy się to głównie tych dzieci, które od wczesnych lat swojego życia spędzają swój wolny czas, np. w Internecie. Dziecko nie wie, w jaki sposób poznawać ludzi w świecie rzeczywistym i wejść z nimi w jakakolwiek interakcję. Prowadzi to do braku pewności siebie i zaniżonej samooceny. W skrajnych przypadkach może wywołać silne stany lękowe i utratę chęci wychodzenia z domu. Zbyt długie siedzenie przed ekranem ma też skutki fizyczne - prowadzi m.in. do pogorszenia wzroku, problemów z koncentracją, spadku kondycji i otyłości. Ciągłe wpatrywanie się w ekran czy brak uchu to w wieku dziecięcym poważne zagrożenie dla zdrowia, które może rzutować na całe dorosłe życie.

Warto wyważyć czas spędzany w Internecie. Dziecko powinno przede wszystkim budować relacje z rówieśnikami i rozwijać swoją kreatywność. Rozrywka w postaci bajek online lub gier internetowych nie jest zła, jednak nie może trwać cały dzień. Powinniśmy wyznaczyć naszemu dziecku czas, który może poświęcić na tego typu rozrywkę oraz dostosować go do wieku naszej pociechy, nie zapominajmy o tym, ważnym aspekcie!

Źródło: https://www.cosycott.pl/

Treści znajdujące się w serwisie medsowa.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.