Jesteś w ciąży i chcesz odpowiednio zatroszczyć się o swoje maleństwo? Wiesz, że czeka Cię zmiana diety i trybu życia? Szukasz optymalnych rozwiązań dla rozwoju jeszcze nienarodzonego dziecka? Sprawdź, czy konieczna jest suplementacja i jakie mikroskładniki są szczególnie ważne i zadbaj o odpowiedni poziom witamin i minerałów w swojej diecie.
Suplementacja, niedobory, a ryzyko nieprawidłowości u płodu
Dowiadując się o ciąży, kobiety przewartościowują swoje życie. Często wraz ze zbliżającym się porodem, pojawia się syndrom wicia gniazda. Jest to normalne zjawisko, ukazujące troskę przyszłej mamy o jeszcze nienarodzone dziecko. Warto jednak zwrócić uwagę, że większość kobiet już w pierwszych tygodniach robią wszystko, co mogą, aby ich dziecko rozwijało się zdrowe i szczęśliwe. Między innymi zwracają większą uwagę na jakość swoich posiłków oraz większą dawkę ruchu. Czy w takim przypadku konieczna jest suplementacja?
Często jest tak, że mimo wprowadzenia zdrowej, zbilansowanej diety, u kobiet pojawiają się niedobory pewnych witamin i mikroelementów.
Ciąża niestety przyczynia się do powstania zaburzeń w przemianach metabolicznych, co może nieść negatywne konsekwencje zarówno dla dziecka, jak i dla mamy. U kobiety może wystąpić:
- anemia;
- problemy z karmieniem piersią;
- poronienie;
- przedwczesny poród;
- częste infekcje.
Z kolei dziecko może:
- być narażone na liczne infekcje;
- urodzić się z niską masą;
- urodzić się z wadami wrodzonymi.
Szacuje się, że blisko 90% kobiet w ciąży decyduje się na suplementy diety, przyjmując je codziennie.
Przyczyny powstawania niedoborów u kobiet ciężarnych
Jedną z przyczyn jest tutaj indywidualne zapotrzebowanie organizmu na określone minerały, a także sposób metabolizowania i wchłaniania substancji odżywczych przez organizm, co wiąże się m.in. ze wzrostem progesteronu.
Dodatkowo niezbędne składniki odżywcze w pierwszej kolejności pobierane są przez rozwijający się płód, a dopiero później przez matkę.
Problemem są również istniejące niedobory jeszcze przed ciążą. W takim przypadku konieczna jest konsultacja ze specjalistą.
Suplementacja w ciąży — konieczność, czy może zbędna moda?
Niedobory w populacji są coraz częstsze, więc z dużym prawdopodobieństwem przyszła mama też posiada pewne braki. Z tego powodu zaleca się, aby każda kobieta ciężarna stosowała suplementację. Warto zwrócić uwagę, że Polskie Towarzystwo Ginekologiczne podaje, iż suplementacją powinny być objęte kobiety starające się o dziecko, jak i karmiące piersią.
W aspekcie zalecanych suplementacji, stosując zasady EBM — Evidence Based Medicine, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne wskazuje, iż należy wybierać te preparaty, które zawierają w sobie odpowiednio:
- witaminę D3 w dawce 2000 j.m.;
- kwas foliowy - 0,4 mg;
- jod - 200-500 mg;
- DHA (wielonienasycone kwasy tłuszczowe) - 600 mg;
- żelazo - 26-27 mg.
Warto jednak dodać, że suplementacja DHA, żelaza oraz ewentualnie magnezu, powinna być dostosowana o indywidualne potrzeby kobiety, potwierdzone badaniami jej stanu zdrowia.
Suplementacja mikroskładników w ciąży — konkluzja
Nie ma wątpliwości, że należy dążyć do wyeliminowania tak powszechnych w społeczeństwie niedoborów, szczególnie jeżeli dotykają one przyszłą mamę. Wszelkie braki rzutują na rozwój dziecka i przebieg ciąży.
Niestety ograniczony dostęp do świeżych warzyw i owoców, szczególnie w sezonie zimowym uniemożliwia dostarczenie niezbędnych składników odżywczych wraz z codzienną dietą.
Z tego względu Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, powołując się na EBM zaleca, aby wybierać preparaty z odpowiednią dawką witamin i soli mineralnych, jednak każda suplementacja powinna być prowadzona pod okiem lekarza lub dietetyka, ponieważ nie tylko niedobór jest groźny, ale nadmiar również.
Uznaje się, że główne przeciwwskazania suplementacji wśród kobiet ciężarnych to: zbyt wysokie stężenie witaminy A lub D, wapnia, potasu i sodu, a także zaburzenia metabolizmu żelaza oraz niewydolność nerek.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: https://gemini.pl/poradnik/ciaza-i-porod/suplementy-w-ciazy-jakie-witaminy-powinna-uzupelniac-przyszla-mama/