Celem pobierania i bankowania komórek macierzystych jest zabezpieczenie zdrowia dziecka w razie wystąpienia groźnej choroby w przyszłości. Znanych jest już kilkadziesiąt schorzeń, które mogą być leczone przy ich pomocy. Z komórek macierzystych może skorzystać także chory członek rodziny.
Jak wygląda pobranie komórek macierzystych przy porodzie?
Pobranie komórek macierzystych przy porodzie jest zabiegiem bezpiecznym dla matki i noworodka. Zabieg przeprowadza się dopiero po odpępnieniu dziecka, a decyzję o tym, kiedy to nastąpi, podejmuje zawsze położna lub lekarz. Cesarskie cięcie nie jest przeciwwskazaniem do jego przeprowadzenia. Należy także wiedzieć, że pobranie komórek macierzystych z krwi pępowinowej w żaden sposób nie wpływa na przebieg porodu.
Komórki macierzyste z krwi pępowinowej są pobierane przez przeszkoloną położną przy pomocy specjalnego zestawu pobraniowego, który rodzice dziecka otrzymują z banku komórek macierzystych. Wyznaczona osoba z personelu medycznego wprowadza igłę w naczynia krwionośne znajdujące się w pępowinie (w części, która została oddzielona od noworodka). Obecna w nich krew jest pobierana do specjalnego pojemnika. W nim znajduje się środek konserwujący, dzięki któremu nie dochodzi do jej krzepnięcia. Następnie pobrany materiał jest zabezpieczany, opisywany indywidualnym numerem identyfikacyjnym (takie postępowanie uniemożliwia pomyłkę) i transportowany do laboratorium wraz z niewielką próbką krwi pobraną od matki dziecka.
W laboratorium krew matki i krew pępowinowa są dokładnie badane pod kątem zakażeń. Następnie materiał jest umieszczany w specjalnych pojemnikach i przechowywany w stanie głębokiego zamrożenia (temperatura poniżej –150°C) nawet przez kilkanaście lat – do momentu, aż zajdzie potrzeba ich użycia. Co ważne, takie warunki w żaden sposób nie wpływają na jakość ani właściwości komórek macierzystych.
Jakie jest zastosowanie komórek macierzystych?
Komórki macierzyste z krwi pępowinowej pobiera się w celu zabezpieczenia zdrowia dziecka. Mogą być one użyte do celów terapeutycznych, jeżeli zachoruje ono na jedną z groźnych chorób: białaczkę, niedokrwistość oporną na leczenie, zespół mieloproliferacyjny, nowotwór, niektóre schorzenia dziedziczne (np. zaburzenia układu odpornościowego, anomalie krwinek czerwonych). Lista chorób stale się wydłuża, ponieważ przez cały czas trwają badania nad ich zastosowaniem.
Komórki macierzyste z krwi pępowinowej przyspieszają proces leczenia, ponieważ nie jest wymagane szukanie odpowiednich dawców, co jest kosztowne i czasochłonne. Ponadto nie ma obawy o brak zgodności. Istnieje także mniejsze ryzyko wystąpienia zjawiska zwanego przeszczepem przeciwko gospodarzowi.
Kto może bankować komórki macierzyste?
Na bankowanie komórek macierzystych mogą zdecydować się wszyscy rodzice, którzy właśnie oczekują na narodziny dziecka. Wystarczy zgłosić taką chęć w banku komórek macierzystych, wybrać odpowiadający pakiet i podpisać umowę. Oferta jest dostępna także dla kobiet, które zdecydowały się na poród w Wielkiej Brytanii.