Po co dziecku mleko?

Po co dziecku mleko?

Dodano: 07-05-2015

zdrowe odżywianie kozie mleko mleko w proszku mleko

Dla dziecka, nawet tego, które już przeszło okres niemowlęcy, mleko stanowi najbardziej wartościowe źródło wszystkich składników odżywczych jakich potrzebuje. Dlatego wciąż powinien to być jeden z najważniejszych posiłków w jego diecie. Oczywiście wraz z ukończeniem przez malucha pierwszego roku życia, jego dieta może być poszerzona o niemal wszystkie składniki pokarmowe, jednak należy pamiętać, że jego organizm ciągle ma nieco inne potrzeby aniżeli dorośli. Dlatego też mleko, najlepiej to zmodyfikowane, nadal powinno być istotnym elementem codziennej diety dziecka. W zależności od producentów, mleko dla rocznego malca może posiadać oznaczenie „junior” bądź „3”.

Mleko – gwarancja poprawnego rozwoju 

Ogromna część lekarzy pediatrów, jak również dietetyków stwierdza, że po odstawieniu od piersi matki, roczne dziecko powinno wypijać po 250 ml mleka modyfikowanego, dwa razy dziennie. Dziecko w tym wieku rozwija się niezwykle szybko, dlatego każdego dnia musi otrzymywać odpowiednio dużo składników odżywczych, które zapewnią mu prawidłowy rozwój. Dostarcza ich właśnie mleko, które choć powstaje na bazie mleka krowiego jest modyfikowane w taki sposób aby dawać dziecku wszystko to czego potrzebuje w danym okresie. Jest to możliwe dzięki optymalnemu doborowi ilości poszczególnych witamin, minerałów i składników odżywczych. Oprócz tego mleko tego typu zawiera jod wpływający zarówno na rozwój psychiczny jak i fizyczny dziecka, a także łatwo przyswajalny wapń, który jak wiemy jest niezwykle ważny w procesie budowania kości oraz zębów.


Mleko – chroni przed chorobami 

Maluchy mają wyjątkowo duże zapotrzebowanie na żelazo, które jest odpowiedzialne między innymi za budowanie komórek krwi. Jeśli mały organizm ma go zbyt mało, dziecku może grozić na przykład anemia. Niestety dieta rocznego dziecka zwykle nie jest w stanie zapewnić mu wystarczających ilości tego pierwiastka. W tym przypadku również mleko modyfikowane jest doskonałym rozwiązaniem. Szczególnie w przypadku dzieci, które są uczulone na gluten, mleko tego rodzaju może stać się najważniejszym źródłem potrzebnego żelaza.
Mleko modyfikowane zawiera również mniejsze ilości białka aniżeli tradycyjne mleko krowie, przez co nerki malucha nie zostają tak bardzo obciążone. To natomiast może znacząco zredukować możliwość rozwinięcia się cukrzycy czy otyłości u dziecka.

Oprócz tego, mleko modyfikowane to także probiotyki, które skutecznie chronią dziecko przed rotawirusami, biegunkami oraz rozwojem bakterii odpowiedzialnych za powstawanie chorób.

Mleko – źródło dobrych tłuszczy 

Dzięki temu, że tłuszcze zwierzęce zostały zastąpione w mleku modyfikowanym tłuszczami roślinnymi, dziecku dostarczane są między innymi niezwykle cenne nienasycone kwasy tłuszczowe. Są to na przykład, nieobecne w mleku krowim, kwasy LC PUFA – naturalny składnik mleka matki, który wchodzi w skład komórek mózgu oraz siatkówki oka. Mają one niezwykle korzystny wpływ na wiele aspektów rozwoju dziecka. Z ich pomocą rozwijać się może układ nerwowy malucha, jego inteligencja, a także zdolności uczenia się i zapamiętywania. Dzięki kwasom LC PUFA następuje także prawidłowy rozwój psychoruchowy, a dziecko może dobrze widzieć.

Mleko – urozmaica dietę

Stosowanie mleka modyfikowanego junior nie ogranicza się jedynie do podawania go dziecku w formie napoju. Choć nie da się ukryć, że maluchy wręcz uwielbiają smakowe mleka modyfikowane, takie jak na przykład bananowe czy też waniliowe. Oprócz tego, że napoje tego typu są po prostu pyszne, mogą stanowić także doskonałą bazę podczas przyrządzania wartościowych posiłków dla dziecka. Stosując mleko modyfikowane możemy przygotować wiele smacznych przekąsek i napojów, jak koktajl, kakao, kaszkę albo kawę zbożową. Pamiętajmy jednak, że wysoka temperatura pozbawia mleko modyfikowane wielu właściwości odżywczych, dlatego nie powinno się go używać w potrawach, które będą gotowane. Jeżeli zatem planujemy ugotować budyń albo zupę mleczną dla naszego malucha, lepszym pomysłem będzie użycie mleka krowiego, które jest pełnotłuste.

Jeżeli zastanawiasz sie jak poprawić kształt piersi i znasz jężyk hiszpański to zapraszamy do naszego serwisu partnerskiego: http://aumentodepechoes.net/

Treści znajdujące się w serwisie medsowa.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.