Smog – weź udział w ogólnopolskim badaniu. Razem możemy więcej!

Smog - razem możemy więcej

Z danych opracowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jasno wynika, że aż 33 z 50 miast Unii Europejskiej o największym stężeniu pyłu PM2,5 znajduje się w Polsce (1). Statystyki są alarmujące. Dopuszczalne normy zanieczyszczenia powietrza są regularnie przekraczane. Smog, znany nam kiedyś z teorii lekcji geografii, jest obecnie realnym zagrożeniem, z którym zmagamy się w praktyce.

Spis treści:

1. Smog – ogólnopolskie badanie

Warto świadomie zwiększać naszą wiedzę na temat smogu. Zjawisko to wpływa szkodliwie na środowisko naturalne i zdrowie każdego z nas. Na jego działanie narażone są najbardziej osoby chore, osoby w podeszłym wieku, kobiety w trakcie ciąży oraz małe dzieci. Zły lub bardzo zły indeks jakości powietrza w miejscu zamieszkania oznacza dla nich konieczność unikania przebywania na wolnym powietrzu (2), a przez to często ograniczenie codziennych aktywności.

Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, że zanieczyszczenie powietrza jest aktualnie jednym z najpoważniejszych zagrożeń środowiskowych dla zdrowia publicznego. Negatywne skutki smogu i oddychania powietrzem niskiej jakości możemy odczuwać przez wiele lat.

Smog - zagrożenie dla środowiska i zdrowia

Pragniemy zatem starannie zgłębić to zagadnienie. Razem z Fundacją Make It Green serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w ogólnopolskim badaniu poświęconym jakości powietrza i problemowi smogu. 

Razem możemy więcej!

2. Anonimowa ankieta

Gorąco prosimy o wypełnienie anonimowego kwestionariusza ankiety.

Dziękujemy – Twój głos ma znaczenie!

Smog to zagrożenie, z którym można aktywnie walczyć

3. Co dalej?

  • Wyniki badania zostaną opracowane w postaci ogólnodostępnego raportu. Raport końcowy z badania pozwoli na wybrzmienie naszej akcji w szerszej komunikacji. Pomoże wspólnie realizować ideę edukacyjności i promować postawę proekologiczną w społeczeństwie. 
  • Raport z badania zostanie zaprezentowany na Szczycie Klimatycznym TogetAir – razem dla powietrza – wydarzeniu objętym Honorowym Patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego (dzięki pomocy fundacji Czyste Powietrze).
  • W oparciu o wyniki badania planujemy również zrealizować w naszym portalu akcję “Miesiąc bez smogu”, która pomoże naszym czytelnikom jeszcze skuteczniej ograniczyć szkodliwy wpływ smogu na zdrowie oraz aktywnie podjąć jak najlepsze działania zaradcze.

Przeczytaj także: Smog – wszystko, co powinienieś o nim wiedzieć


Im mniej zanieczyszczone środowisko, tym korzystniejsze samopoczucie, lepsza kondycja, wydolność, zdrowie i komfort życia. Mamy na to realny wpływ. Kierujmy się tą zasadą na co dzień, a zmiany wprowadźmy w życie jak najszybciej.

Bibliografia:

1. https://unearthed.greenpeace.org/2018/05/02/air-pollution-cities-worst-global-data-world-health-organisation/
2. https://powietrze.gios.gov.pl/pjp/content/health_informations

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.