Z badań IR Center przeprowadzonych w 2015 roku wynika, że aż 70% polskich internautów sięga po suplementy diety. Wyniki zaskakują jeszcze bardziej, ponieważ wśród osób do 24. i powyżej 64. roku życia po suplementy sięgało ponad 84% badanych. Takie wyniki wiążą się z coraz większym zainteresowaniem zdrowia wśród Polaków, ale też stosunkowo niskimi cenami suplementów diety w porównaniu z lekami. Jak prognozuje PMR do 2021r. rynek suplementów będzie wzrastał o 7% rocznie, a za 4 lata ma być wart 5,4 mld zł. Pojawia się pytanie czym właściwie są suplementy diety? Czy faktycznie mają wpływ na nasze zdrowie? i czym różnią się od leków? O tym w dzisiejszym artykule.
Czym jest lek?
Lek, czyli inaczej produkt leczniczy jest to mieszanina substancji lub substancja, która ma właściwości leczenia lub zapobiegania chorobom. Wskazania do spożywania leków są zatwierdzone przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL), ale też określone w charakterystyce produktu. Leki mogą zostać dopuszczone do obrotu tylko po zatwierdzeniu przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych albo Komisję Europejską. Zatwierdzenie odbywa się na podstawie wniosku złożonego przez podmiot odpowiedzialny, w którym znajduje się gwarancja jakości, skuteczność i bezpieczeństwo stosowania oraz szczegółowa dokumentacja. Uważa się, że przyjmowanie leków jest bezpieczniejsze niż suplementów. Jest w tym dużo racji, ponieważ leki są pod ciągłym nadzorem i monitoringiem jakościowym przez inspekcję farmaceutyczną. Ponadto bezpieczeństwo ich stosowania jest minitorowane przez lekarzy, farmaceutów i podmiot wprowadzający lek. Jeśli lek nie spełnia określonych wcześniej zasad, inspekcja może wycofać produkt z rynku.
Suplement diety, czyli co?
Suplement diety (środek spożywczy) ma na celu uzupełnienie naszej diety w brakujące składniki. Mówiąc prościej, jeśli nasza dieta jest uboga w magnez, możemy sięgnąć po suplement, by uzupełnić jego niedobór. Suplementy nie są ukierunkowane na leczenie, co oznacza brak wskazań do stosowania, nie są one też zatwierdzane przez URPL. Zażywanie suplementów nie podlega wymogowi monitorowania bezpieczeństwa stosowania, a ich jakość jest nadzorowana przez sanepid. Suplementy diety nie tylko nie mają obowiązku być rejestrowane, ale też nie muszą posiadać szczegółowej dokumentacji, która gwarantuje ich jakość, skuteczności czy bezpieczeństwo stosowania. Jedyne co należy zrobić, by dopuścić suplement do sprzedaży, to dostarczyć wzór opakowania do Inspektoratu Sanitarnego.
Różnice widoczne na opakowaniach
Ostatnio głośno było o kontroli związanej z dopuszczeniem do obrotu suplementów diety, o czym przeczytasz więcej tutaj. Mimo że suplementy zostały tutaj pokazane w złym świetle, to warto wziąć poprawkę na to, że to tylko namiastka ogromnego rynku suplementów, a ten w dużej mierze wciąż jest bardzo dobry jakościowo. Zanim jednak sięgniemy po suplement diety, warto zrobić badania czy takowy faktycznie jest nam potrzebny, a następnie wyniki omówić z lekarzem. Warto te z pamiętać, że efekty stosowania suplementów nie są widoczne od razu. Zazwyczaj należy na nie poczekać określoną ilość czasu, która niejednokrotnie określona jest na opakowaniu lub ulotce.