Orzech laskowy to owoc leszczyny. Drzewo to charakteryzuje się cienkim konarem i koroną gęsto pokrytą liśćmi. Rośnie na wilgotnej glebie bogatej w wapń i próchnicę. W starożytności Grecy i Rzymianie bardzo cenili orzechy laskowe ze wzglęgu na walory smakowe. Do celów leczniczych używano nie tylko orzechów, ale także podsadki i liści. Leszczyna była symbolem małżeństwa, bogactwa i szczęścia rodzinnego. Orzech symbolizował zdrowie, pokój, źródło siły i bogactwa. Chińczycy z kolei uważają orzechy laskowe za pokarm bogów.
Wartości odżywcze orzechów laskowych
Orzechy laskowe zawierają sporą ilość witamin i składników odżywczych, takich jak: witaminy A, E, C, D, E, PP, K, witaminy z grupy B, wapń, cynk, fosfor, żelazo, potas, miedź, selen, mangan, nienasycone kwasy tłuszczowe, kwas foliowy.
Właściwości zdrowotne orzechów laskowych
Orzechy laskowe:
- wzmacniają układ nerwowy,
- wspierają pracę żołądka,
- niwelują zaparcia,
- wzmacniają śledzionę,
- poprawiają parametry krwi,
- poprawiają pamięć i koncentrację,
- wspomagają leczenie paradontozy,
- zapobiegają powstawaniu kamicy nerkowej,
- obniżają poziom cukru we krwi,
- obniżają poziom złego cholesterolu,
- podwyższają poziom dobrego cholesterolu,
- chronią przed miażdżycą,
- wzmacniają kości i zęby,
- korzystnie wpływają na skórę
Orzechy laskowe na kaszel
W przypadku uporczywego kaszlu zaleca się jeść orzechy laskowe z dodatkiem miodu.
Orzechy laskowe na porost włosów
Orzechy rozgnieść w blenderze lub moździerzu, dodać niewielką ilość wody. Przygotowaną gęstą masę nakładać na skórę głowy. Pozostawić maseczkę na 1 godzinę, następnie spłukać. Stosować 2 razy w tygodniu.
Napar ze świeżych, młodych liści zawiera flawonoidy o działaniu przeciwzapalnym, moczopędnym i ściągającym. Taka herbata wspomaga leczenie chorób krążenia, żylaków i hemoroidów.
Kupowanie, obieranie i przechowywanie orzechów laskowych
Kupując orzechy, wybierajmy nieobrane. Decydując się na orzechy w skorupkach, mamy większą pewność co do jakości produktu. Aby łatwo obrać orzechy, należy wstawić je na wyłożonej papierem do pieczenia blaszce do piekarnika nagrzanego do 175 stopni Celsjusza na około 10-15 minut. Kiedy orzechy przestygną, przesypujemy do wybranego naczynia, którym następnie będziemy potrząsać, aby orzechy obijały się o siebie. Skorupki połamią się, a my będziemy mogli wyjąć obrane orzechy gotowe do jedzenia. Nie przechowujemy orzechów w plastikowych opakowaniach. Produkty oleiste mogą wchodzić w reakcję z plastikiem. Najlżej strawne będą orzechy podkiełkowane, można też namoczyć je przez noc, osuszyć i lekko podprażyć na patelni. Prażenie zmniejsza skutki jełczenia i ułatwia trawienie orzechów.
Źródła zdjęć:
- https://www.instagram.com/p/BD7nFQ6iZfA/
- https://www.instagram.com/p/BCmc9u4N5Iv/