Dzikie odmiany dyni były znane już 10 tys. lat temu. Plemiona indiańskie wykorzystywały je jako poczęstunek dla zmarłych, jako naczynia lub ozdoby. Do Europy sprowadził dynię Kolumb, ale na szeroką skalę zaczęto ją uprawiać w XVI w. Dynia uprawiana jest pod każdą szerokością geograficzną, m.in. dlatego że jest rośliną bardzo mało wymagającą. W Polsce uprawia się głównie dynię zwyczajną i dynię olbrzymią. Niektórym pewnie dynia kojarzy się tylko z lampionami na Halloween. A wcale nie musi tak być. Dynia, a zwłaszcza jej pestki, posiadają wspaniały smak i wiele właściwości leczniczych. Poznaj najważniejsze z nich.
Właściwości zdrowotne dyni
- Pestki dyni dla urody. Dzięki zawartości cynku poprawi się stan skóry włosów i paznokci. A witamina E, zwana „witaminą młodości", opóźni procesy starzenia komórek. Natomiast cenne kwasy tłuszczowe okażą się pomocne w walce z cellulitem.
- Pestki dyni a układ nerwowy. W dzisiejszych czasach wiele osób boryka się z niedoborem magnezu, o którym mogą świadczyć objawy, takie jak: częste bóle głowy, stany depresyjne, migreny, skurcze łydek drżenie mięśni. Tu również pomogą nam pestki dyni. 1/2 szklanki nasion zapewni nam 92% zalecanej dziennej dawki magnezu. Nasiona dyni zawierają także tryptofan i glutaminian, które poprawią nasze samopoczucie.
- Pestki dyni na kłopoty z koncentracją. Jeśli borykasz się z problemami z koncentracją, koniecznie włącz do diety pestki, a zawarta w nich lecytyna (wchodząca w skład wszystkich komórek organizmu) pomoże także w procesach przemiany materii.
- Pestki dyni a nerki. Zawarte w nasionach fitozwiązki mogą przyczynić się do zapobiegania chorobom nerek, np. kamicy.
- Pestki dyni a płodność. Zapotrzebowanie na cynk u mężczyzn jest czterokrotnie większe od zapotrzebowania kobiet. Niedobór tego pierwiastka może powodować zaburzenia w produkcji plemników oraz zmniejszać ich ruchliwość. Natomiast u kobiet niedobór cynku wiąże się z zaburzoną owulacją. Dodatkowo nasiona dyni uznawane są za afrodyzjak. Dodajmy, że pestki dyni są najłatwiej przyswajalnym źródłem cynku.
- Pestki dyni a pasożyty. Działanie przeciwpasożytnicze wykazują przede wszystkim świeże pestki dyni. Zawarte w nich kukurbitacyny usuwają takie pasożyty jak: tasiemce, owsiki czy glistę ludzką. Ważne, aby pestki jeść na czczo, rano.
- Pestki dyni działają alkalizująco (odkwaszają organizm). Regularne spożywanie pestek wyrównuje poziom pH w organizmie. Zbyt wysokie pH to idealne środowisko dla rozwoju bakterii, grzybów i wirusów.
- Pestki dyni działają przeciwnowotworowo. Badania naukowe potwierdziły, że systematyczne spożywanie pestek dyni chroni przed rakiem piersi i prostaty.
To tylko niektóre z licznych zalet tych nasion. Warto włączyć pestki dyni do codziennego menu, by zachować dobre samopoczucie i zdrowie na długie lata.
Źródła zdjęć:
- https://www.instagram.com/p/BCTE-xstIU9/
- https://www.instagram.com/p/BEdo_-uAHct/