4 najpopularniejsze metody antykoncepcyjne

4 najpopularniejsze metody antykoncepcyjne

Obecnie istnieje wiele skutecznych i wygodnych metod antykoncepcji. Poniżej przedstawiamy cztery najczęściej wybierane przez kobiety. Pierwsze trzy sposoby zapobiegania ciąży opisane poniżej dotyczą antykoncepcji hormonalnej. Przed jej zastosowaniem konieczna jest konsultacja z lekarzem ginekologiem i przeprowadzenie odpowiednich badań.

1. Krążek antykoncepcyjny 

Ta metoda jest coraz bardziej popularna, głównie ze względu na swoją wygodę. Wystarczy wkładać krążek regularnie i wyciągać go po trzech tygodniach. Kilka dni po jego usunięciu występuje krwawienie. Korzystanie z krążka jest bardzo proste i wygodne, zwalania również z pamiętania o codziennej regularności jak w przypadku tabletek. Hormony są uwalniane bezpośrednio w pochwie, bo tam właśnie umieszczany jest krążek. Jest to niewielka, silikonowa opaska, którą łatwo zgiąć palcami. Złożony krążek należy włożyć do środka i delikatnie podsunąć. Nie ma możliwości żeby cokolwiek wypadło podczas noszenia. Podczas stosunku krążek jest raczej nieodczuwalny, ale gdy powoduje jakikolwiek dyskomfort, można wyjąć go na kilka godzin bez obawy o przerwę w działaniu. Krążki dopochwowe online są dostępne w aptekach internetowych. Można je kupić w taki sam sposób jak inne leki dostępne na receptę. 

2. Tabletki antykoncepcyjne 

Tabletki antykoncepcyjne również opierają się na regularnym uwalnianiu hormonów. To najpopularniejsza metoda hormonalnej antykoncepcji w Polsce. Od wielu lat kobiety znają i stosują tabletki. Należy je regularnie przyjmować, najlepiej o wyznaczonej wcześniej porze. Tygodniowa przerwa wymusza pojawienie się miesiączki. Tabletki, podobnie jak krążki, są dostępne również w aptekach internetowych. Dzięki postępowi nauki, obecnie tabletki antykoncepcyjne nie obciążają tak żołądka i wątroby jak to miało miejsce choćby dekadę wcześniej. Liczne badania i rozwój sprawił, że są łagodniejsze jeśli chodzi o skutki uboczne.

3. Plaster antykoncepcyjny 

Przyklejanie plastra jest tak samo wygodne jak korzystanie z krążka dopochwowego. Dlatego stanowi on alternatywę dla tabletek antykoncepcyjnych. Przyklejany raz w miesiącu, powinien być usunięty dopiero po trzech tygodniach. Miejsce na ciele, w którym powinien się znaleźć jest ściśle określone – ramię albo pośladek. Niestety zdarza się, że źle dobrane plastry powodują zbieranie się wody w organizmie. Dlatego podobnie jak reszta leków hormonalnych powinien być poprzedzony odpowiednimi badaniami. Dostępny jest w aptekach stacjonarnych i internetowych.

4. Prezerwatywy 

To najpopularniejszy i najczęstszy sposób zabezpieczania przed niechcianą ciążą. Istnieją zarówno w wersji dla mężczyzn jak i dla kobiet (tak zwane kapturki). Są dostępne bez recepty, właściwie w każdym sklepie ogólnobranżowym. Są niedrogie i można je dopasować do indywidualnych preferencji 
Zalety stosowania prezerwatyw: 

  • zapobiegają przenoszeniu się chorób wenerycznych (w przeciwieństwie do antykoncepcji hormonalnej), 
  • są tanie i ogólnodostępne, 
  • można je użyć od razu przed stosunkiem, bez konieczności czekania, 
  • występują w wielu rozmiarach, kolorach i grubościach, co pomaga w większej personalizacji, 
  • można kupić wersje gładkie oraz z wypustkami, również dla osób uczulonych na lateks. 

Niestety używanie prezerwatyw ma również minusy. Zdarzają się sytuacje, że materiał, z którego są zrobione pęka – wówczas należy dodatkowo się wspomóc farmakologicznie w celu zmniejszenia ryzyka ciąży. Bywa również, że mężczyzna jest uczulony na lateks, z którego w głównej mierze robione są prezerwatywy. Pojawiają się również głosy, że są one przyczyną zmniejszenia doznań seksualnych przez brak bezpośredniego kontaktu. 

Obecnie antykoncepcja stanowi ważny element życia seksualnego i kontrolowania przyrostu naturalnego. Warto jednak pamiętać, że metoda zabezpieczenia przed niechcianą ciążą powinna być dopasowana do preferencji i potrzeb obojga partnerów seksualnych, a także skonsultowana z ginekologiem. 

fot: pixabay.com

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.