APAP i po bólu

APAP i po bólu

APAP to najczęściej wybierany lek na dolegliwości i różnorakie bóle miejscowe o różnym stopniu nasilenia. Jest to też rozwiązanie w zwalczaniu gorączki. Dodatkowym jego atutem jest rozsądna cena i dostępność bez recepty. Lek ten można kupić nie tylko w aptece, ale w kiosku, na stacji benzynowej i w prawie każdym sklepie. Warto mieć go w torebce na wszelki wypadek.

Paracetamol - z czym to się je?

Swoją skuteczność i szybkość działania APAP zawdzięcza zawartej w składzie substancji czynnej: paracetamolowi, który wykazuje działania przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Paracetamol, znany pod inną nazwą jako acetaminofen, to nic innego jak organiczny związek chemiczny, który, poprzez zachodzące procesy w organizmie, wykazuje szybkie działanie w walce z bólem i gorączką. Jedna tabletka zawiera 500 mg paracetamolu. 

Światowa Organizacja Zdrowia uznała paracetamol za podstawowy środek w leczeniu bólu, szczególnie jeśli chodzi o takie bóle jak: bóle mięśni, bóle zębów, nerwobóle, bóle menstruacyjne, ból głowy, w tym migrena. Tym samym zdecydowanie prześcignął swojego konkurenta - pyralginę.

APAP – dla kogo?

Ze względu na wykorzystanie leczniczych właściwości paracetamolu w różnych dolegliwościach i u różnych grup wiekowych, APAP można nabyć pod postacią tabletek, czopków i syropów dla dzieci. W związku z dużym zainteresowaniem i szerokim wykorzystaniem powstała linia produktów APAP, m. in. APAP Junior, APAP dla dzieci Forte, APAP Noc, APAP Extra (z dodatkiem kofeiny, która wzmaga działanie paracetamolu) i inne. 

Warto dodać, że jest to lek bezpieczny, czego dowodem jest fakt, że mogą go stosować kobiety ciężarne (od 4 miesiąca ciąży) i kobiety karmiące, a także dzieci i niemowlęta po 3 miesiącu życia (ze względu na pojawienie się na rynku leku w postaci płynnej). A jak wygląda jego dawkowanie?

Dorośli 1-2 tabletki powlekane 3-4 razy na dobę co 4 godziny
Młodzież powyżej 12 r. ż. 1 tabletka powlekana  3-4 razy na dobę co 4 godziny
Maksymalna dawka leku to 8 tabletek w ciągu doby

 

Jeśli chodzi o dzieci, to zaleca się, by dobowa dawka paracetamolu pod postacią zawiesiny wynosiła około 60 mg/kg masy ciała. Wartość tę należy podzielić na 4-6 dawek dobowo w równych odstępach czasowych. W przypadku trudności z dopasowaniem dawki warto skorzystać z tabeli.

Wiek Dawka Częstotliwość na dobę
3 – 6 miesięcy 1,5 ml 4 razy
6 – 24 miesięcy 3 ml 4 razy
2 – 3 lata 4,5 ml 4 razy
4 – 6 lat 6 ml 4 razy
7 – 9 lat 9 ml 4 razy
10 – 12 lat 12,5 ml 4 razy

Dodatkowo lek ten rekomendowany jest osobom z chorobą wrzodową, astmą aspirynową, zaburzeniami krzepliwości krwi lub z alergią na kwas acetylosalicylowy lub inne leki z grupy NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych).

Inne produkty o podobnym działaniu

APAP  to nie jedyny lek wykazujący działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Innym przykładem jest Nurofen i Nurofen Forte. Produkty różni jedynie zawartość substancji aktywnej - ibuprofenu - w jednej tabletce. Jak można się domyślić, Nurofen Forte będzie lekiem o wzmocnionym działaniu. Metafen stanowi z kolei połączenie dwóch substancji czynnych: ibuprofenu i paracetamolu. To, co odróżnia go od APAPu to dodatkowe działanie przeciwzapalne. Na tej liście nie mogłoby także zabraknąć Ibupromu, który wykazuje szerokie spektrum zastosowań w różnych dolegliwościach a jego substancją czynną, jak sama nazwa wskazuje, jest ibuprofen.

Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu i zdrowiu.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.