Bolesny problem

Bolesny problem

Dodano: 14-12-2015

przeciwbólowe ból ból brzucha

Gdzie tkwi przyczyna?

Rytmiczne skurcze mięśni gładkich naszego przewodu pokarmowego towarzyszą trawieniu pokarmu. Zwykle są one dla nas nieodczuwalne. Lecz gdy czynność ta zostanie zaburzona, skurcze mogą stać się naprawdę bolesne. Przyczyny tego bywają różne – mogą to być zarówno bodźce fizyczne, jak i psychiczne. Skurczowe bóle brzucha o podłożu fizycznym powodowane są przez niektóre potrawy lub napoje, które oddziałują negatywnie na wrażliwy żołądek. Inną przyczyną jest alergia i nietolerancja pokarmowa, z której często wielu z nas nie zdaje sobie sprawy. Również długotrwały stres, nerwy, problemy w pracy czy w domu odbijają się na naszym zdrowiu i może się to objawiać bólami żołądka lub jelit. Skurczowe bóle brzucha bywają bardzo silne. Jeśli pojawiają się od czasu do czasu możemy zwalczać je sami wykorzystując domowe sposoby, czy też wspomagając się lekami. Lecz gdy bóle są długotrwałe, a dodatkowo towarzyszy im gorączka, spadek masy ciała lub krew w stolcu, konieczna jest natychmiastowa konsultacja lekarska.

Sposób na ból

Jak radzić sobie ze skurczowymi bólami brzucha? Wszystko zależy od ich źródła. Jeśli cierpi nasza psychika, a co za tym idzie również ciało, najlepszym lekarstwem będzie odpoczynek i zminimalizowanie stresu. Gdy dopada nas ból, najlepiej położyć się w wygodnej pozycji. Aby zredukować napięcie i rozluźnić mięśnie możemy skorzystać z gorącego termoforu – ciepło zwiększy przepływ krwi przez brzuch i zadziała kojąco. Pomocne są też inne domowe sposoby: herbata bezkofeinowa, akupresura lub ćwiczenia relaksacyjne. Jeżeli nasz ból ma podłoże fizyczne, wystarczy unikać szkodliwych dla nas potraw i napojów. Domowe sposoby pozwolą złagodzić ból, ale czasami mogą okazać się niewystarczające. Wtedy warto sięgnąć po profesjonalną pomoc. Nowoczesne leki rozkurczowe, jak Buscopan nie tłumią bólu, lecz zwalczają jego przyczynę. Dzięki substancji czynnej, jaką jest butylobromek hioscyny, preparat uderza bezpośrednio w silny skurcz mięśni i rozluźnia je. Buscopan działa szybko i skutecznie. Nie wchłania się przy tym do krwi, dzięki czemu rzadko powoduje senność i jest lekiem bezpiecznym.

Groźny przeciwnik

Ból brzucha to dolegliwość, której nie można lekceważyć. Najczęściej jego przyczyną jest stres lub nieodpowiednia dieta. Lecz czasami problem może leżeć głębiej, a ból być objawem poważnej choroby. Dlatego, jeśli cierpisz z powodu długotrwałego, silnego bólu, który utrudnia ci normalne funkcjonowanie, a wszystkie metody walki z nim zawodzą, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Odpowiednie badania pozwolą odkryć jego podłoże i skutecznie z nim walczyć.

Treści znajdujące się w serwisie medsowa.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.