Artroza - przyczyny, objawy, jak zapobiegać

Artroza - przyczyny, objawy, jak zapobiegać

Artroza to choroba zwyrodnieniowa stawów, która może bardzo szybko postępować. Uporczywy ból oraz problem z ruchomością stawów mogą zmusić Cię do zmiany stylu życia. Nie pozwól, aby artroza zaatakowała także Twoje stawy. Sprawdź, jak możesz wzmocnić stawy i zmniejszać ryzyko powstania choroby zwyrodnieniowej.

Jak powstaje artroza?

Artroza to choroba zwyrodnieniowa, która powstaje na skutek procesów degradacji chrząstki stawowej. Tempo rozwoju choroby może być różne dla każdej osoby. W miarę upływu lat chrząstka stawowa traci swoją sprężystość. Organizm nie jest w stanie produkować odpowiedniej ilości kwasu hialuronowego, potrzebnej do odżywienia chrząstki. Zmiany biochemiczne, które zachodzą w stawach, mogą spowodować częściowe, a nawet całkowite zniszczenie stawów. Odsłonięte powierzchnie stawów zaczynają o siebie ocierać, co powoduje bardzo uciążliwy ból.

Artroza występuje najczęściej u osób w podeszłym wieku, ale może też pojawić się u młodszych osób z nadwagą. Czynnikami, które zwiększają ryzyko powstania choroby są m.in. uwarunkowania genetyczne oraz płeć. Artroza zdecydowanie częściej dotyka kobiety, które w okresie menopauzalnym są bardziej podatne na występowanie zmian zwyrodnieniowych. Rozwojowi choroby sprzyja także niewystarczająca aktywność fizyczna, stres oraz nieprawidłowa dieta.

Objawy artrozy

Głównym objawem artrozy jest ból oraz stan zapalny, który powstaje w okolicy błony maziowej i tkanek okołostawowych. W początkowej fazie choroby przenikliwy ból oraz „trzeszczenie” pojawiają  się najczęściej w momencie, gdy chcemy rozruszać stawy po dłuższym spoczynku np. energicznie wstajemy z łóżka po przespanej nocy. Typowym objawem jest także ograniczona ruchomość stawu i jego sztywność, która utrudnia wykonywanie ruchów i może prowadzić do zaniku mięśni. W późniejszym stadium choroby mogą powstawać zniekształcenia stawów.

Rodzaje artrozy

Zależnie od tego, które stawy zaatakowane zostały przez chorobę zwyrodnieniową, wyróżnia się kilka odmian artrozy:

  • gonartroza – zwyrodnienie stawu kolanowego,
  • koksartroza – zwyrodnienie stawu biodrowego,
  • rizartroza – choroba zwyrodnieniowa stawów rąk i dłoni,
  • spondyloartroza – zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa

Jak wzmocnić stawy w artrozie?

Wzmocnienie stawów w artrozie wymaga ich odpowiedniego odżywienia. Dlatego w pierwszej kolejności zaleca się uzupełnienie niedoborów kwasu hialuronowego oraz siarczanu chondroityny w stawach. Aby skutecznie odżywić stawy, należy wybrać preparat, który zawiera wysoką dawkę kwasu hialuronowego oraz siarczanu chondroityny, a jednocześnie jest bardzo dobrze przyswajalny przez organizm. Niestety dostępne na rynku preparaty zawierają różny skład i koncentrację, a przez to często niewystarczająco skutecznie odżywiają stawy.

Problemem może być także forma preparatu. Stosowanie zastrzyków z kwasem hialuronowym jest inwazyjne i mało komfortowe. Natomiast tabletki mogą obciążać układ trawienny. Dlatego warto sięgnąć po preparat w płynie, który zawiera skoncentrowaną dawkę składników odżywiających stawy od wewnątrz. Wysoki poziom  kwasu hialuronowego utrzyma odpowiednie ciśnienie mazi stawowej i poprawi amortyzację w stawach. Wspomoże wstrzymanie degradacji chrząstki stawowej i jej regenerację.

PAMIĘTAJ! Kondycja stawów zależy między innymi od stopnia zużycia chrząstki stawowej, natężenia ruchów w obrębie stawów, wieku i masy ciała. Dlatego korzystaj z suplementacji, która zalecana jest także w profilaktyce zdrowych stawów dla osób prowadzących bardzo aktywny tryb życia, wyczynowych sportowców. Odpowiednio dobrany suplement pomoże obniżyć permanentne obciążenie stawów występujące przy systematycznym treningu.

Suplementacja zalecana jest również  osobom ze zwiększonym ryzykiem występowania chorób zwyrodnieniowych, w trakcie rehabilitacji, po urazach aparatu ruchu. Zadbaj o swoje stawy już teraz. Im szybciej wdrożysz działania profilaktyczne, tym większa szansa na utrzymanie stawów w dobrej kondycji.  

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.