Uzależniająca czekolada

Uzależniająca czekolada

Gdy pojawia się u nas silna chęć i potrzeba wykonywania pewnej czynności bądź też spożywania pewnych substancji możemy mówić o uzależnieniu. Uzależnienie nie musi dotyczyć jedynie negatywnych produktów, których wpływ na nasze zdrowie będzie jednoznacznie zły. 

Powszechne źródła uzależnienia to papierosy, alkohol i substancje psychotropowe. Tutaj pojawia się pytanie: czy możliwe jest uzależnienie od czekolady? Pojawiają się nawet głosy, że to właśnie przez uzależnienie od czekolady niektórzy tyją, gdyż nie potrafią słodyczy zastąpić innym elementem. Nie ma jednak potwierdzenia naukowego tych informacji, a badacze póki co są bardzo ostrożni w tym, by potwierdzać bądź zaprzeczać takim informacją. 

Czy można uzależnić się od czekolady?

Uzależnienie według badań naukowych może mieć podłoże fizjologiczne oraz psychologiczne. Pierwsze będzie związane z lekami, narkotykami czy alkoholem. W drugim przypadku pojawia się natomiast psychiczna, nabyta potrzeba do wykonywania pewnych czynności i spożywania substancji, co w dłuższej perspektywie wpływa również na fizjologiczny aspekt naszego życia. Uzależnienie fizjologiczne to takie, które występuje, gdy w produkcie, który jest zażywany, znajdują się substancje, które mogą powodować uzależnienia: barbiturany, opiaty, alkohol etylowy, nikotyna czy niektóre steroidy. Takich składników nie znajdziemy jednak w czekoladzie, dlatego można przypuszczać, że takie uzależnienie może mieć jedynie podstawę w psychice. Wiązałoby się to z sytuacją, w której uważamy, że musimy sięgać po czekoladę, gdyż psychicznie jesteśmy do niej tak mocno przywiązani. Wydaje się nam, że czekolada będzie wpływać na nasze uspokojenie, będzie poprawiać samopoczucie, rozwiąże nasze problemy. 

Uzależnienie od czekolady – badania

Dwutygodnik naukowy „European Journal of Neuroscience” kiedyś próbował nawet przedstawiać badania, w których chciał udowodnić, że widok i smak czekolady może wpływać na pewne obszary mózgu związane z uzależnieniem i je aktywizować. Natomiast The Guardian prowadził badania związane z uzależnieniem od czekolady i doszedł do wniosku, że o uzależnieniu będziemy mogli mówić w momencie, gdy przyjemność z jedzenia czekolady będzie się powiększać w momencie, gdy będziemy mieli łączony smak, zapach i widok czekolady. W takim momencie pełna przyjemność z tego, że jemy czekoladę, ma pojawiać się dopiero w momencie, gdy będziemy ją czuć i widzieć. Takie badania są wykorzystywane przez firmy, które zajmują się sprzedażą czekolady. Przygotowują one specjalne ładne opakowania i dodatkowo dodają do tego zapach kakao. 

Na czym polega uzależnienie od czekolady?

Wydaje się, że przyjemność, którą daje nam spożywanie czekolady, nie powinna być dla nas groźna. Lekarze jednak starają się podkreślić, że spożywanie czekolady będzie wiązać się z wydzielaniem dużej ilości endorfin, a to w dłuższej perspektywie może okazać się zgubne. Jest to hormon, który odpowiedzialny jest za poprawę samopoczucia. Pojawia się u osób zakochanych i może szybko doprowadzić do uzależnienia. Taka sytuacja według niektórych badaczy sprawia, że droga do tego, by uzależnić się od czekolady, jest bardzo krótka – dlatego trzeba na nią uważać.

Zdrowa czekolada

Wiele osób zastanawia się, czy uzależnienie od czekolady może mieć pozytywne aspekty? Można o takowych mówić, jednak tylko w momencie, gdy czekoladę będzie spożywać się w małych ilościach i przy wyborze dobrych gatunków czekolady. Jeśli chcielibyśmy wybrać dla siebie najlepszą czekoladę, od której można by się uzależnić, to bez wątpienia takim wyborem byłaby czekolada gorzka. Przede wszystkim w gorzkiej czekoladzie mamy mniej cukru niż w innych rodzajach. Poza tym jest to czekolada, która będzie bardzo dobrze wpływać na przepływ krwi. Dzięki niej można również poradzić sobie z pojawiającym się nadciśnieniem. Lekarze polecają gorzką czekoladę jako dobrą przekąskę dla osób, które zmagają się z nadmierną wagą. Ma ona podobne działanie jak inne słodycze, jednak wszystkie składniki negatywne są tam ograniczone do minimum. W związku z tym, jeśli już chcemy często sięgać po czekoladę, starajmy się dążyć zawsze do tego, by była to czekolada gorzka.
 

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.