Badania krwi a profilaktyka

Badania krwi a profilaktyka

Dzięki badaniom krwi można w szybki sposób dowiedzieć się o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu organizmu oraz o rozwoju różnych chorób. Samo pobranie trwa kilka sekund i jest praktycznie bezbolesne. Jak często powinniśmy wykonywać takie badania i dlaczego są one takie ważne?

Badania krwi – dlaczego należy je wykonywać?

Wiele chorób rozwija się bezobjawowo przez lata. Ich zbyt późne wykrycie wiąże się z nieodwracalnymi zmianami w organizmie, które nie tylko wpływają na długość życia, ale także jego komfort. Aby diagnoza została postawiona w porę, a szanse na wyzdrowienie nie zmalały, warto pamiętać o wykonywaniu badań okresowych krwi.

Analizę krwi powinni regularnie przeprowadzać wszyscy dorośli, niezależnie od ich aktualnego stanu zdrowia i występujących chorób przewlekłych. W celu pobrania krwi można się udać do przychodni, szpitala lub wyspecjalizowanego punktu pobrań. Na miejscu można wybrać konkretne parametry, które chcemy zbadać, lub skorzystać z gotowych pakietów (profili) w kierunku konkretnych schorzeń. Podstawowe badania profilaktyczne warto robić raz na rok. Badanie krwi pozwala wykryć m.in.:

  • infekcję pasożytniczą;
  • niedokrwistość (anemię);
  • nieprawidłowości w liczebności grup krwinek;
  • postęp różnych chorób (np. cukrzycy).

Czy badania krwi pozwalają na wykrycie rozwijającego się stanu zapalnego w organizmie człowieka? Jak najbardziej – umożliwia to badanie CRP, które można wykonać w jednej z placówek Synevo na terenie Polski. Polega ono na pomiarze stężenia białka C-reaktywnego, które syntetyzowane jest przez wątrobę, gdy występuje reakcja obronna organizmu. W początkowej fazie zapalenia, stężenie CRP narasta w szybkim tempie i nierzadko uprzedza takie objawy infekcji jak gorączka czy ból głowy. Badanie CRP wykonuje się także, gdy lekarz chce ocenić postęp choroby o charakterze zapalnym, a także podczas monitorowania leczenia pacjentów antybiotykami w trakcie choroby bakteryjnej.

Warto wiedzieć:

O wykonaniu kontrolnych badań krwi powinny pamiętać szczególnie kobiety w ciąży lub planujące poczęcie dziecka. Dzięki temu lekarz może zawczasu wykryć wszelkie nieprawidłowości w stanie zdrowia przyszłej mamy i wdrożyć odpowiednio szybko niezbędne leczenie.

Badania okresowe krwi – które parametry warto sprawdzać?

Zarówno zdrowe, jak i zmagające się z przewlekłymi chorobami osoby dorosłe powinny pamiętać o okresowych badaniach krwi. Dzięki nim możliwe jest szybkie wychwycenie nieprawidłowości w funkcjonowaniu różnych narządów oraz ich układów. Przed wizytą w przychodni lub pobytem w szpitalu warto:

  • sprawdzić poziom białych i czerwonych krwinek, a także płytek krwi;
  • przebadać stężenie hemoglobiny w erytrocytach;
  • wykonać lipidogram, określający poziom cholesterolu całkowitego, a także  cholesterolu LDL i HDL;
  • przeprowadzić próby wątrobowe, świadczące m.in. o zaburzeniach gospodarki tłuszczowej.

Nie można także zapomnieć o badaniach hormonów tarczycy – TSH, FT3 i FT4, których nieprawidłowy poziom może oznaczać stan zapalny tarczycy. 

Jak przygotować się do badań okresowych krwi?

Na wyniki badań krwi wpływa wiele niezależnych od siebie czynników, w tym m.in. przygotowania do pobrania. Na trzy dni przed wizytą w przychodni warto zrezygnować ze spożywania alkoholu, a także intensywnej aktywności fizycznej. Natomiast w dzień poprzedzający badanie należy postawić na lekkostrawną dietę – ostatni posiłek trzeba spożyć na 12 godzin przed pobraniem.

W dniu wizyty w placówce medycznej powinno się pamiętać, aby nie spożywać od rana zbyt dużej ilości wody, być na czczo i tuż przed przyjęciem leków w związku ze zdiagnozowanymi chorobami przewlekłymi. Zaraz po przyjściu do przychodni warto usiąść na kilka minut i odpocząć – to sprawi, że otrzymane wyniki będą bardziej miarodajne.

Badania krwi i regularne sprawdzanie stanu swojego zdrowia jest sposobem na wykrywanie różnych chorób oraz stanów zapalnych w organizmie. Samo pobieranie trwa kilka sekund i jest praktycznie bezbolesne, natomiast pakiet badań można zakupić online, bez konieczności stania w długich kolejkach. Wystarczy odwiedzić stronę internetową ogólnopolskiej sieci laboratoriów Synevo i wybrać odpowiedni test diagnostyczny z dostępnej oferty!

Bibliografia:

  • https://www.medonet.pl/zdrowie,osiem-badan--ktore-warto-robic-raz-w-roku--moga-uratowac-zycie-,galeria,29586674.html (dostęp: 30.05.2023);
  • https://www.dkms.pl/dawka-wiedzy/o-nowotworach-krwi/badanie-krwi-jak-sie-przygotowac-i-jak-czesto-je-wykonywac (dostęp: 30.05.2023);
  • https://zdrowie.pap.pl/byc-zdrowym/morfologia-krwi-kiedy-warto-ja-wykonac (dostęp: 30.05.2023);
  • https://www.synevo.pl/badania-profilaktyczne/ (dostęp: 30.05.2023);
  • https://www.synevo.pl/crp/ (dostęp: 30.05.2023).

Artykuł sponsorowany

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.