Czym powinna cechować się skuteczna diagnostyka?

Czym powinna cechować się skuteczna diagnostyka?

„Diagnostyka” to termin określający szereg badań umożliwiających ocenę stanu zdrowia pacjenta. Jest ona skuteczna pod warunkiem, iż badania są prawidłowo dobrane, a chory stale pozostaje pod opieką specjalistów. Dobra diagnostyka to także dostęp do wszystkich możliwych badań profilaktycznych i szybki czas reagowania w przypadku odkrytej patologii. Co jeszcze powinno wyróżniać skuteczną diagnostykę?

Czym jest diagnostyka?

Pojęcie diagnostyki jest bardzo szerokie. Słowem tym określa się naukę o sposobach rozwiązywania problemów. Może ona dotyczyć niemal każdej dowolnej dziedziny, jednak najczęściej używa się jej w medycynie. Diagnostyka medyczna to nic innego, jak nauka o sposobach rozpoznawania chorób na podstawie badań oraz przeprowadzonych wywiadów ustnych. Dzięki niej możemy odkryć problemy ze zdrowiem i dążyć do ich złagodzenia. Nierzadko ratuje to życie chorego lub w dużym stopniu poprawia komfort jego funkcjonowania.

Rozpoznawaniem chorób i ich leczeniem zajmują się placówki medyczne. Mogą być to przychodnie państwowe lub prywatne. W każdej z nich można wykonać badania diagnostyczne. Taką jest np. LUX MED Diagnostyka, gdzie pacjent ma możliwość kompleksowej oceny swojego stanu zdrowia. Aby rozpoznanie było skuteczne, chory powinien uzyskać dostęp do szeregu badań z jednoczesną oceną specjalisty w danej dziedzinie.

Czym powinna cechować się skuteczna diagnostyka?

Ciężko odpowiedzieć na pytanie, czym powinna cechować się skuteczna diagnostyka, ponieważ każdy pacjent ma inne potrzeby. Z pewnością placówka, która świadczy takie usługi, powinna:

  • mieć specjalistów przeprowadzających badania przedmiotowe oraz wywiady medyczne z pacjentami;
  • wykonywać badania laboratoryjne i obrazowe,
  • przeprowadzać pomiary glukozy we krwi oraz ciśnienia tętniczego,
  • wykonywać badania endoskopowe zarówno bez znieczulenia, jak i w krótkiej narkozie,
  • przeprowadzać badania histopatologiczne, cytologiczne czy mikrobiologiczne.

Dużym atutem placówki ze skuteczną diagnostyką jest posiadanie aparatu rentgenowskiego oraz urządzeń do diagnostyki obrazowej. Mowa oczywiście o tomografii komputerowej i rezonansie magnetycznym. Szczegółowość tych badań i obecność sprzętów w jednym miejscu bardzo ułatwia diagnostykę.

Czy skuteczna diagnostyka zawsze jest płatna?

Skuteczna diagnostyka nie zawsze jest płatna. WIększość badań można wykonać w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, ale nie da się ukryć, iż terminy oczekiwania na nie są z reguły dłuższe niż w prywatnych placówkach. Szybszym tempem może się pochwalić jedynie diagnostyka onkologiczna. W takich sytuacjach chorzy często szukają innych rozwiązań i rozglądają się za sprawdzonymi i polecanymi placówkami prywatnymi. Oferowane przez nie usługi są w pełni kompleksowe, jednak trzeba za nie zapłacić. Niektóre badania nie należą do tanich, więc nie każdy chory może sobie na nie pozwolić. Warto zapytać, czy placówka prywatna nie ma umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Być może część diagnostyki uda się wykonać nieodpłatnie.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.