Bóle w podbrzuszu - kiedy mogą być niebezpiecznym objawem?

Bóle w podbrzuszu - kiedy mogą być niebezpiecznym objawem?

Bóle w podbrzuszu to nieprzyjemne dolegliwości, które mogą przybrać różny stopień nasilenia – od łagodnego po ostry, wręcz trudny do zniesienia. Mogą być objawem różnych chorób ginekologicznych, nowotworowych, pospolitym symptomem menstruacji lub ciąży. Jakie są najczęstsze przyczyny bólu w podbrzuszu u kobiet? Kiedy bóle w podbrzuszu powinny skłonić nas do konsultacji medycznej?

Bóle w podbrzuszu – możliwe przyczyny dolegliwości

Na bóle w podbrzuszu skarży się wiele kobiet. Dolegliwości tego typu mogą mieć różne podłoże. Pamiętajmy, że tylko wykrycie przyczyny źródła cierpienia pacjentki pozwala lekarzowi podjąć skuteczną terapię leczniczą. Objawem jakich chorób najczęściej są bóle w okolicy podbrzusza? 

  • Bóle w podbrzuszu – endometrioza

Endometrioza to schorzenie o nie do końca poznanej etiologii, z którym zmaga się do 15% kobiet w wieku rozrodczym. Na czym polega ta choroba? Komórki błony śluzowej trzonu macicy są obecne poza jej jamą. Przewlekłe, postępujące bóle w podbrzuszu mogą sygnalizować rozwój tej uciążliwej przypadłości, która znacznie obniża jakość codziennego życia (inne symptomy endometriozy to ból podczas oddawania moczu i defekacji, bolesne miesiączki, wzdęcia, biegunki, ból w okolicy krzyżowej kręgosłupa).

  • Bóle w podbrzuszu – ciąża

Sporo kobiet będących na początkowym etapie ciąży odczuwa bóle w podbrzuszu, co nie jest zaskakującym symptomem i nie powinno wzbudzać paniki u przyszłej matki. Oczywiście, jeśli bólom w podbrzuszu towarzyszą inne objawy, jak np. zawroty głowy, dreszcze, podwyższona temperatura, plamienie lub krwawienie z dróg rodnych, należy jak najszybciej udać się do ginekologa prowadzącego ciążę.

  • Bóle w podbrzuszu - nowotwór

Niestety bóle w podbrzuszu mogą również sygnalizować rozwój choroby nowotworowej, która dotyka jelita grubego, jajnika, odbytu, narządów rodnych, dróg moczowych. Dolegliwości bólowe mogą również świadczyć o obecności chłoniaka. Oczywiście bóle w podbrzuszu często są sygnałem mniej poważnych problemów ze zdrowiem, takich jak np. infekcje intymne.

  • Bóle w podbrzuszu – infekcje intymne

Jeśli oprócz bólów w okolicach podbrzusza odczuwamy znaczny dyskomfort podczas oddawania moczu, zauważamy tkliwość i świąd w okolicach pochwy lub sromu – prawdopodobnie nasz organizm walczy z infekcją intymną (np. wirusem opryszczki, chlamydią, rzeżączką, kiłą). Gdy pojawią się pierwsze symptomy infekcji intymnych, warto wykonać irygację pochwy np. środkiem o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym, antyseptycznym (za zgodą lekarza).

  • Bóle w podbrzuszu – współżycie 

Wiele młodych dziewcząt, które niedawno rozpoczęło aktywne życie seksualne, skarży się podczas wizyty u swojego ginekologa na ból podbrzusza po stosunku lub w trakcie współżycia – może to świadczyć o przyjmowaniu niewłaściwej pozycji przy zbliżeniu z partnerem, zbyt intensywnej penetracji lub niedopasowaniu anatomicznym pary. 

  • Bóle w podbrzuszu – zapalenie przydatków 

Kolejnym czynnikiem sprawczym bólów w podbrzuszu może być zapalenie narządów miednicy mniejszej (jajników i jajowodów), które jest skutkiem infekcji bakteryjnej. Innymi symptomami tej choroby są bóle w okolicy krzyżowej, dreszcze, gorączka i złe samopoczucie. Przyczyną dolegliwości bólowych w dole brzucha mogą być też torbiele jajnika, hirsutyzm, kamienie w nerkach, infekcje dróg moczowych, otyłość, zespół jelita drażliwego, zapalenie wyrostka robaczkowego. 

Kiedy bóle w podbrzuszu powinny skłonić nas do wizyty u lekarza? 

Jeśli bóle w podbrzuszu nie są intensywne, możemy zastosować powszechnie dostępne w aptekach środki przeciwbólowe na bazie ibuprofenu. Natomiast nasilenie bólu, jego przewlekły charakter lub pojawienie się innych, dokuczliwych symptomów, które budzą niepokój, powinno skłonić nas do wizyty u lekarza, a w razie konieczności udania się do izby przyjęć w szpitalu. 

Podsumowując, bóle w podbrzuszu mogą świadczyć o rozwoju wielu stanów chorobowych – gdy nie ustępują, a wręcz przeciwnie, stają się coraz bardziej intensywne, konieczna jest szybka konsultacja medyczna.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.