Czy innowacje kosmetyczne idą w parze z naturą?

innowacje kosmetyczne

Coraz więcej osób podchodzi świadomie do wyboru kosmetyków pielęgnacyjnych. Nowoczesne kosmetyki powinny w pełni odpowiadać na potrzeby skóry, aktywnie wspierając jej kondycję i piękny wygląd. Czym są innowacje kosmetyczne i dlaczego warto po nie sięgać? Czy są one bezpieczne i tworzone w zgodzie z naturą?  Czy ten trend będzie się rozwijać? Na ten temat porozmawialiśmy z dr Dagmarą Rut – technologiem działu R&D firmy Laboratorium Kosmetyczne AVA, doktorem nauk chemicznych. 

Innowacje kosmetyczne – jak należy interpretować to pojęcie?

Innowacje kosmetyczne to pojemne i modne pojęcie. Pod tym hasłem mogą się kryć różne rzeczy – nowe surowce kosmetyczne i nowe połączenia składników aktywnych, nowatorskie opakowania, nowe lub ulepszone technologie. Innowacją może być także produkcja prowadzona w sposób jak najbardziej neutralny dla środowiska.

Dlaczego potencjalny_a konsument_ka miałaby sięgać po innowacyjne produkty?

Myślę, że ciekawość jest tu pierwszym powodem, bo wiele osób po prostu lubi testować nowe produkty. Ale oczywiście są też osoby mocno przywiązane do kilku ulubionych kosmetyków. Takie osoby mogą przekonać się do spróbowania nowości jeśli dowiedzą się, że nowe produkty zawierają surowce o udowodnionym działaniu i jednocześnie całkowicie naturalnym pochodzeniu. Mogą też chcieć, aby ich codzienna zakupy w drogerii jak najmniej szkodziły naszej planecie – wtedy wybiorą kosmetyki produkowane w sposób ekologiczny.

innowacje kosmetyczne

Co oznaczają innowacje dla rynku/przemysłu kosmetycznego?

Dla firm kosmetycznych innowacje są ważne z kilku powodów:

  • po pierwsze wdrażanie nowych receptur lub technologii daje szansę na rozwój, poszerza możliwości firmy, daje możliwość rozwoju pracownikom;
  • po drugie nowe produkty, które mogą wyróżnić się na rynku, często są hitami sprzedażowymi, dlatego są ważne z punktu widzenia obecności na rynku;
  • po trzecie innowacje dają możliwość odpowiedzi na potrzeby konsumentów takie jak na przykład poszukiwanie naturalnych kosmetyków, kosmetyków ekologicznych czy kosmetyków o ściśle ukierunkowanym działaniu.

Czy innowacje wyprą aktualną ofertę kosmetycznego rynku? Jaka przyszłość je czeka?

Myślę, że innowacje to przyszłość rynku kosmetycznego, ale tradycyjne technologie i sprawdzone od dziesięcioleci składniki również będą nadal obecne w drogeriach i na naszych półkach. Prawdopodobnie niektóre innowacyjne składniki przyjmą się na dłużej, inne zostaną zastąpione przez kolejne, ponieważ rynek kosmetyczny żyje nowościami. Mam nadzieję, że innowacje związane ze zmniejszaniem wpływu produkcji kosmetyków na środowisko to stały trend, który będzie się stale rozwijać. 

Nowe technologie a ekologia – jaka zależność tu występuje?

Producenci surowców kosmetycznych starają się iść z duchem czasu i coraz częściej oferują np. emulgatory, które można stosować w procesach na zimno. Oznacza to obniżenie temperatury w trakcie produkcji, a tym samym zmniejszenie energochłonności procesu co wpływa pozytywnie na środowisko. Wiele firm oferuje także surowce, które są pozyskiwane w ekologicznych sposób. Mogą to być na przykład ekstrakty otrzymywane z odpadów po produkcji soków lub olejów, a nawet ekstrakty otrzymywane z fusów kawy. Inne surowce są otrzymywane w sposób zaprojektowany tak, by nie wpływać negatywnie na dany ekosystem – nie powodują zachwiania równowagi przez nadmierną uprawę jednej rośliny czy przez nadmierne eksploatowanie dziko występujących gatunków.

Po stronie firm produkujących kosmetyki także widać starania by nowoczesne kosmetyki produkowane były w sposób ekologiczny. To jest wspomniane obniżanie energochłonności produkcji, wybór odpowiednich surowców, zmniejszenie zużycia wody do produkcji itp. Trend jest taki, by produkować w zgodzie z naturą.

kosmetyki ekologiczne

Czy nowe technologie są bezpieczne? 

Oczywiście. W kosmetykach bezpieczeństwo jest bardzo ważne i ma to odzwierciedlenie w przepisach prawa, których musi się trzymać każdy producent. Tak samo jest przy nowych technologiach – nowe produkty powstałe z zastosowaniem tych technologii przechodzą wszystkie konieczne testy, zanim trafią na rynek.

Skąd czerpać informacje o technologiach?

Producenci lubią się chwalić swoimi nowościami, także technologicznymi. Często warto przeczytać nie tylko skład kosmetyku, ale także to, co producent komunikuje na opakowaniu, w opisie produktu na stronie internetowej. W sieci można znaleźć wiele portali o tematyce kosmetycznej, ale piszą głównie o pojedynczych składnikach. Korzystanie z nich jest łatwe i wygodne, ale warto zwrócić uwagę na wiarygodność przedstawianych tam informacji.

A jak należy czytać i analizować skład kosmetyków?

Skład kosmetyku podany na opakowaniu powinien być przedstawiony w sposób określony przepisami, tzn.: skład podaje się w kolejności od składnika, którego jest najwięcej do składnika, którego udział w produkcie jest najmniejszy, przy czym ta zasada obowiązuje dla składników, których jest więcej niż 1% w masie produktu. Pozostałe mogą być podane w dowolnej kolejności. 

Dlatego patrząc na skład wybranego kosmetyku – powinniśmy najpierw sprawdzić jakie składniki występują na kilku pierwszych miejscach, a potem poszukać w składzie konkretnych aktywnych składników, które dany produkt powinien posiadać. Nazwy składników można łatwo sprawdzić na wielu stronach internetowych poświęconych właśnie czytaniu składów.

Kosmetyki naturalne

Co stanowi podstawę Państwa misji?

Laboratorium Kosmetyczne Ava tworzy kosmetyki w zgodzie z naturą. To oznacza korzystanie z dobrodziejstw naturalnych składników aktywnych, a także coraz większy nacisk na produkcję w sposób ekologiczny. W swoim portfolio mamy certyfikowane produkty ekologiczne, a także wiele produktów niecertyfikowanych, ale składających ze składników pochodzenia naturalnego. Nasze kosmetyki są skuteczne dzięki zastosowanym naturalnym składnikom.

Jakie produkty posiadają Państwo w swojej ofercie? Na czym Państwo bazują?

Oferta naszej firmy jest szeroka. Mamy w niej zarówno kosmetyki ekologiczne certyfikowane jak i inne kosmetyki na bazie naturalnych składników. W naszym katalogu można znaleźć przede wszystkim kosmetyki do pielęgnacji twarzy, ale także produkty oczyszczające, balsamy i masła do ciała. Wśród produktów Avy znane są Aktywatory Młodości, które charakteryzują się lekką formułą serum o silnym działaniu skoncentrowanych składników aktywnych. Oferujemy też produkty, które dają możliwość przeprowadzenia kuracji kosmetycznych w domowych warunkach jak na przykład kwasy. Jak już wspomniałam, najważniejsze dla nas jest, aby kosmetyk był skuteczny i jak najbliższy naturze.

AVA Aktywator młodości

Nasza najnowsza linia kosmetyków Botanical HiTech to połączenie nowoczesnej technologii z unikalnym składnikiem aktywnym. W tej linii zastosowaliśmy technologię emulsji wielokrotnej, która pozwala osiągnąć lepsze efekty wchłaniania kosmetyku i ochrony substancji aktywnych oraz mikronizowany ekstrakt z Centaurea Balsamita - rośliny zawierającej taksyfolinę. Linia powstała we współpracy z jednostką naukową, staraliśmy się połączyć w niej to, co najlepsze w naturze i nauce.

AVA Botanical HiTech

Już wkrótce pojawi się nasza kolejna linia, która będzie nastawiona przede wszystkim na ochronę środowiska. Dobrane do tej linii surowce są pozyskiwane w sposób neutralny dla środowiska naturalnego i całe produkty są zaprojektowane w tym duchu.

Dziękujemy za rozmowę.

dr Dagmara Rut
Dagmara Rut – technolog w dziale R&D firmy Laboratorium Kosmetyczne AVA, doktor nauk chemicznych. Pracuje łącząc swoje dwie pasje – naukę i naturę. Dzięki filozofii marki może tworzyć nowe produkty kosmetyczne, bazując na naturalnych składnikach i brać udział w ciekawych projektach dotyczących innowacyjnych technologii. Stara się kłaść nacisk na ekologię w życiu i w pracy. Prywatnie wielbicielka zwierząt i podróży.

Więcej informacji o mnie znajdziesz na https://ava-laboratorium.pl/

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.