Odkrycie koenzymu Q10 uważa się za jedno z najważniejszych osiągnięć naukowych XX wieku. Enzym ten bowiem utrzymuje w dobrym stanie tętnice, poprawiając wydolność fizyczną organizmu. Potrafi też zahamować procesy chorobowe, takie jak stany zapalne, schorzenia serca i układu krążenia. Oddziałuje również pozytywnie w chorobie Alzheimera.
Koenzym Q10 – rola i właściwości
Koenzym Q10 został odkryty w 1959 roku przez profesora Karla Folksera, który wyizolował ten związek z przestrzeni komórkowej serca wołu. Zaliczany jest on do tak zwanych ubichinonów, a jego budowa jest bardzo podobna do witaminy E i K. Obecność koenzymu Q10 wykazano w roślinach, tkankach zwierzęcych i mikroorganizmach. Ubichiniony są też obecne w komórkach organizmu ludzkiego, szczególnie w mitochondriach. Ich funkcją jest pośredniczenie w procesie oddychania. Tym samym koenzym Q10 jest jednym z podstawowych czynników zapewniających prawidłowe funkcjonowanie tkanek i narządów.
W skórze i tkankach oprócz koenzymu Q10 jest też jego zredukowana forma – Ubichinol 10. Działa on jako przeciwutleniacz, po czym jest przemieniany w koenzym Q10, który następnie pod wpływem enzymów powraca znowu do formy zredukowanej. Mechanizm ten przyczynia się do neutralizacji wolnych rodników, jak i działań antyoksydacyjnych, które są związane ze zdolnością koenzymu do regeneracji witaminy E.
Koenzym Q10 – źródła
Źródłem koenzymu są makrele, łosoś, sardynki. Najbogatsze w ten związek jest surowe mięso, szczególnie serce, nerki, wątroba. Niewielkie ilości koenzymu są w świeżych owocach i warzywach. Ponieważ jest związkiem rozpuszczalnym w tłuszczach, tylko w ich obecności jest wchłaniany z przewodu pokarmowego. Q10 uzyskuje się albo poprzez wyodrębnienie z naturalnego źródła, jak na przykład algi lub syntetyzuje na drodze chemicznej.
Niedobór koenzymu Q10 – skutki
Badania wykazują, że niedobór Q10 może powodować nieprawidłowości w funkcjonowaniu serca i układu krążenia, nadciśnienia tętniczego, zaburzeń przemiany materii. Im intensywniej pracuje organizm, tym więcej zużywa Q10 i tym większe jego zapotrzebowanie. Zawartość koenzymu zmniejsza się wraz z wiekiem.
Koenzym Q10 – zastosowanie
Kosmetolodzy zwrócili uwagę na korzystny efekt podawania koenzymu w postaci kremów i maści. Preparaty te bowiem zwiększają jędrność i elastyczność skóry. Koenzym Q10 zwany jest „eliksirem młodości”, dostarczając skórze jego odpowiednią dawkę, można zapobiec procesom starzenia. Związek ten chroni komórki przed niedotlenieniem, pobudza metabolizm i regenerację. W połączeniu z witaminą E odtruwa komórki z toksyn i pomaga w ich usunięciu z organizmu.
Artykuł przygotowali specjaliści z fpx.pl