Koenzym Q10

Koenzym Q10

W skórze i tkankach oprócz koenzymu Q10 jest też jego zredukowana forma – Ubichinol 10.Działa on jako przeciwutleniacz, po czym jest przemieniany w koenzym Q10, który następnie pod wpływem enzymów powraca znowu do formy zredukowanej. Mechanizm ten przyczynia się do neutralizacji wolnych rodników, jak i działań antyoksydacyjnych, które są związane ze zdolnością koenzymu do regeneracji witaminy E.

Źródłem koenzymu są makrele, łosoś, sardynki. Najbogatsze w ten związek jest surowe mięso, szczególnie serce, nerki, wątroba. Niewielkie ilości koenzymu są w świeżych owocach i warzywach. Ponieważ jest związkiem rozpuszczalnym w tłuszczach, tylko w ich obecności jest wchłaniany z przewodu pokarmowego. Q10 uzyskuje się albo poprzez wyodrębnienie z naturalnego źródła, jak na przykład algi lub syntetyzuje na drodze chemicznej.

Badania wykazują, że niedobór Q10 może powodować nieprawidłowości w funkcjonowaniu serca i układu krążenia, nadciśnienia tętniczego, zaburzeń przemiany materii. Im intensywniej pracuje organizm, tym więcej zużywa Q10 i tym większe jego zapotrzebowanie. Zawartość koenzymu zmniejsza się wraz z wiekiem.

Kosmetolodzy zwrócili uwagę na korzystny efekt podawania koenzymu w postaci kremów i maści. Preparaty te bowiem zwiększają jędrność i elastyczność skóry. Koenzym Q10 zwany jest „eliksirem młodości”, dostarczając skórze jego odpowiednią dawkę, można zapobiec procesom starzenia. Związek ten chroni komórki przed niedotlenieniem, pobudza metabolizm i regenerację. W połączeniu z witaminą E odtruwa komórki z toksyn i pomaga w ich usunięciu z organizmu.

Artykuł przygotowali specjaliści z fpx.pl

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.