Czy naturalne środki na ból działają?

Czy naturalne środki na ból działają?

Każdy z nas wykazuje odmienną wrażliwość na ból. Dla wielu osób leki przeciwbólowe wydają się koniecznością w walce z dolegliwościami bólowymi. A co z naturalnymi środkami? Czy one również działają? I co ważne – czy działają skutecznie?

Spis treści:

1. Czym jest i po co nam ból?

Choć każdy z nas wykazuje inną wrażliwość na ból, dla większości z nas jest on jednak jak nieproszony gość. I to w dodatku taki, który przychodzi nie w porę. Czy słusznie?

Ból, czyli nieprzyjemne doznanie fizyczne lub psychiczne, zawsze powinno być dla nas ważnym sygnałem. Znakiem świadczącym o tym, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego.

Ból ostry (fizjologiczny) jest naszym sprzymierzeńcem, skłaniającym do natychmiastowej reakcji. Ma za zadanie informować nas o chorobie i ostrzegać przed uszkodzeniem ciała. Zmusza nas do usunięcia czynnika uszkadzającego, wyzwalając równocześnie reakcję obronną organizmu,

Ból przewlekły (patologiczny) przestaje być dla organizmu sygnałem czy ostrzeżeniem. Trwa powyżej 3 miesięcy, a więc znacznie dłużej niż bodziec, który go wywołuje. Najczęściej spowodowany jest schorzeniami narządu ruchu (kręgosłupa i stawów) oraz bólem głowy. Może też towarzyszyć chorobom przewlekłym. Odczuwanie przewlekłego bólu wpływa destrukcyjnie na organizm, powodując szereg zaburzeń fizycznych, psychicznych i społecznych. Ból przewlekły wymaga podjęcia leczenia. Im dłużej trwa, tym bardziej pogarsza jakość życia (1).

2. Leki przeciwbólowe – wybór czy konieczność?

Ciężko jest znaleźć osobę, która chociaż raz w życiu nie sięgnęłaby po środek przeciwbólowy. To jedno z najszybszych i najłatwiejszych rozwiązań na pozbycie się bólu. Leki przeciwbólowe dostępne w aptece pomagają uśmierzyć ból, obniżając przy okazji gorączkę. Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) niwelują również rozwijający się w organizmie stan zapalny. 

Pomimo skuteczności działania i dużej dostępności leków przeciwbólowych, stosowanie ich przez dłuższy czas może być groźne dla organizmu. Zwłaszcza jeśli stosujemy je na własną rękę. Nadużywanie leków może skutkować wystąpieniem niepożądanych objawów. Zarówno fizycznych – jak np. dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, rozwój niewydolności wątroby i nerek czy pogorszenie krążenia krwi, jak i psychicznych – w tym uzależnienia od leków.

Aby uniknąć problemów zdrowotnych związanych z przyjmowaniem leków (w tym leków przeciwbólowych), należy:

  • stosować leki tylko zgodnie z przeznaczeniem, 
  • uważnie czytać dołączone do leków ulotki,
  • w razie wątpliwości skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, 
  • popijać leki wyłącznie wodą,
  • nie łączyć leków z alkoholem,
  • nie przekraczać zalecanego dawkowania.

Naturalne sposoby na łagodzenie bólu

3. Naturalne sposoby na złagodzenie bólu

W sytuacji, gdy ból się przedłuża, a przyjmowanych leków przeciwbólowych nie przynosi oczekiwanych rezultatów, pomocne bywa wdrożenie naturalnych sposobów na uśmierzenie bólu. 

Najpopularniejsze naturalne metody łagodzenie bólu to:

  • fizjoterapia (rehabilitacja ruchowa) – w celu przywrócenie sprawności organizmu i złagodzenia odczuwanego bólu,
  • masaż – w celu rozluźnienia mięśni i poprawy metabolizmu tkanek,
  • akupunktura (nakłuwanie cienkimi igłami punktów akupunkturowych na skórze) – w celu przywrócenia stanu równowagi w organizmie,
  • chiropraktyka (nastawianie kręgów kręgosłupa) – w celu przywrócenia prawidłowego przepływu impulsów przez układ nerwowy,
  • joga – w celu rozluźnienia mięśni i złagodzenia dolegliwości bólowych,
  • trening uważności (mindfulness) – w celu zwiększenia odporności na ból fizyczny i psychiczny i przywrócenia równowagi wewnętrznej.

Metody niefarmakologiczne bez wątpienia mogą być świetnym uzupełnieniem leczenia bólu. Zwłaszcza bólu przewlekłego, który wpływa destrukcyjnie na zdrowie i samopoczucie. Rosnące zainteresowanie wspomnianymi praktykami sprawia jednak, że nie zawsze są one łatwo osiągalne (terminy, koszty).

Często szukamy również alternatywy w postaci naturalnych produktów i substancji, które pomogą nam uśmierzyć ból. Niektóre zioła, wyciągi roślinne czy naturalne składniki aktywne doskonale znane są z dobroczynnego działania na ból i stany zapalne. Nie brakuje też gotowych produktów na ich bazie. Co zatem wybrać dla siebie i czym kierować się przy wyborze?

4. Jak skutecznie pokonać przewlekły ból?

W obliczu przewlekłego bólu nie ma tutaj miejsca na kompromisy – wybrane rozwiązania powinny być przede wszystkim skuteczne i bezpieczne dla organizmu. Nie jesteśmy skazani na uśmierzanie przewlekłego bólu coraz większymi dawkami leków oraz długotrwałe oczekiwanie na kosztowne zabiegi. Czy można celnie trafić w ból i skutecznie ograniczyć odczuwane dolegliwości?

Sprzymierzeńcem w tym działaniu może okazać się Theramine – naturalny suplement diety wspierający organizm w walce z przewlekłym bólem i stanami zapalnymi. Dzięki wykorzystaniu opatentowanej Celowanej Technologii Komórkowej® preparat ten przynosi ulgę osobom zmagającym się m.in. z zespołami bólowymi, bólem pleców, bólem i sztywnością stawów. Bez skutków ubocznych, które często towarzyszą przyjmowaniu leków przeciwbólowych. 

Skład suplementu diety Theramine bazuje na naturalnych, standaryzowanych składnikach pochodzenia roślinnego. Produkt nie zawiera cukru, skrobi, pszenicy drożdży, konserwantów i sztucznych aromatów, dzięki czemu może być z powodzeniem stosowany także przez osoby z nietolerancjami pokarmowymi.

5. Jak działa Theramine?

Przewlekły ból przyczynia się do zmiany metabolizmu składników odżywczych, aminokwasów i neuroprzekaźników. Jest przez to trudny do opanowania z wykorzystaniem powszechnych terapii. 

Zagadnienie to jest obecnie obiektem wielu badań. Dowiedziono, że żywność medyczna może dostarczyć układowi nerwowemu niezbędnego „paliwa”, potrzebnego do zaspokojenia zwiększonych potrzeb metabolicznych osób zmagających się z chronicznym bólem i towarzyszącym mu stanem zapalnym. Może również wspomóc organizm w produkcji neuroprzekaźników – substancji uczestniczących w przepływie informacji w układzie nerwowym. 

Połączenie tych obszarów sprzyja przywróceniu równowagi układu nerwowego i zwiększeniu komfortu osób borykających się z przewlekłym bólem.

Theramine a Celowana Technologia Komórkowa

* Źródło: https://sanuvital.pl/


Co istotne, stosowanie preparatu nie wpływa bezpośrednio na farmakokinetykę przyjmowanych leków na receptę, a jego stosowanie nie powoduje uzależnień. 

Theramine przeszedł dwa podwójnie zaślepione wieloośrodkowe badania kliniczne (2, 3). Dowiedziono, że:

  • przyjmowany samodzielnie, preparat ten jest skuteczniejszy w redukcji bólu dolnego odcinka kręgosłupa i stanu zapalnego niż popularne NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne): Naproxen i Ibuprofen,
  • preparat ten jest również bardzo skuteczny w połączeniu z  niewielką dawką NLPZ.

Theramine a zmniejszenie przewlekłych bóli kręgosłupa

* Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20861716/


Pomimo odmiennej wrażliwości na ból nikt z nas nie jest w stanie po prostu się do niego przyzwyczaić. Dlatego ważne jest, aby znaleźć trafny i celny sposób na ból, a w przypadku przewlekłych dolegliwości bólowych – jak najszybciej wdrożyć go w życie. 


Przeczytaj też: Trepadone vs Theramine – co wybrać na ból stawów?


A Ty? Jak radzisz sobie z bólem?

Bibliografia:

1. https://journals.viamedica.pl/polski_przeglad_neurologiczny/article/view/20089
2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20861716/
3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25237981/

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.