Dehydratacja krążka międzykręgowego - czym jest?

Dehydratacja krążka międzykręgowego

Dehydratacja, zgodnie ze znaczeniem tego słowa, jest to odwodnienie. W przypadku kręgosłupa dehydratacja dotyczy krążków międzykręgowych, jednego lub kilku na poziomie odcinka lędźwiowego, piersiowego lub szyjnego. Schorzenie początkowo nie wywołuje silnych objawów, ale zwykle ma charakter postępujący. Wyjaśniamy dokładniej, co to jest dehydratacja krążka międzykręgowego i na czym polega jej leczenie!

Co to jest dehydratacja krążka międzykręgowego?

Dehydratacja krążka międzykręgowego oznacza jego odwodnienie, co wiąże się z obniżeniem jego objętości na skutek utraty wody. W jaki sposób wpływa to na kręgosłup? Otóż krążki międzykręgowe znajdują się pomiędzy trzonami kręgów. Łącznie w ciele człowieka są 23 krążki, potocznie określane dyskami. Inną nazwą krążków międzykręgowych jest tarcza międzykręgowa, ponieważ stanowią one zabezpieczenie dla kręgów. 

Krążki międzykręgowe prawidłowo powinny być silnie uwodnione i elastyczne, dzięki czemu mogą pełnić swoje funkcje, czyli zapewniać ruchomość kręgosłupa. Uwodnione jest przede wszystkim jądro miażdżyste, które stanowi wypełnienie krążków. To z kolei otoczone jest pierścieniem włóknistym. Gdy w wyniku różnych czynników dochodzi do spadku ilości wody, pojawia się dehydratacja krążków międzykręgowych. 

Przyczyny dehydratacji krążków międzykręgowych

Najczęściej dehydratacja krążków międzykręgowych wynika ze zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa. Choroby tego typu zaburzają strukturę pierścienia włóknistego otaczającego jądro, przez co nie jest ono należycie zabezpieczone, a tym samym ulega odwodnieniu. 

Ryzyko dehydratacji wzrasta również pod wpływem niewłaściwych nawyków. Wszelkie czynniki, które obciążają kręgosłup, przyczyniają się do odwodnienia krążków międzykręgowych. Są to głównie: 

  • wady postawy, np., skrzywienia kręgosłupa;
  • przyjmowanie niewłaściwej postawy, np. garbienie się, ponieważ zwiększa się nacisk na dyski;
  • nieodpowiednia ergonomia ruchów, np. schylanie się z wyprostowanymi nogami;
  • nadwaga i otyłość;
  • siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej, a tym samym osłabienie mięśni kręgosłupa;
  • urazy w obrębie kręgosłupa, np. po wypadku.

Dehydratacja krążków międzykręgowych - objawy 

Dehydratacja krążków międzykręgowych jest pierwszym stopniem dyskopatii. Wiąże się z obniżeniem wysokości dysków, przez co nie działają one należycie jako amortyzatory kręgów. Spłaszczona struktura krążków sprawia, że kręgi nadmiernie ocierają się o siebie, co utrudnia wykonywanie podstawowych ruchów kręgosłupa. 

Odwodnione krążki są bardziej podatne na ucisk przez kręgi, co może skutkować uwypukleniem pierścienia włóknistego (protruzja). Dehydratacja sprawia, że krążki są mniej elastyczne, przez co może pojawiać się uczucie sztywności, bóle pleców, a nawet ograniczenie ruchów. 

Objawy tego stanu w dużej mierze zależą od odcinka kręgosłupa, którego dotyczy odwodnienie. Najczęściej diagnozowana jest dehydratacja lędźwiowa. Wówczas ból pojawia się przede wszystkim w wyniku długotrwałego stania, chodzenia lub przy schylaniu. Nieco rzadziej dehydratacja dotyczy krążków międzykręgowych na odcinku piersiowym i szyjnym kręgosłupa. Wówczas ból i tkliwość pojawiają się w okolicy klatki piersiowej i karku. 

Zdarza się również wielopoziomowa dehydratacja krążków międzykręgowych. Ból może więc dotyczyć całych pleców. Niekiedy, gdy dojdzie do rozwoju schorzenia, spłaszczony i uwypuklony dysk uciska na nerwy, co może wywoływać bardzo silny, wręcz uniemożliwiający ruchy ból, który może promieniować do kończyn górnych i dolnych.  

Dehydratacja krążka międzykręgowego – leczenie 

Leczenie dehydratacji krążków międzykręgowych można podzielić na dwa podstawowe elementy:

  • Eliminacja przyczyny – jeśli dehydratacja i inne zaburzenia w obrębie krążków międzykręgowych są wynikiem np. uszkodzeń kręgosłupa, konieczne może okazać się leczenie operacyjne, czy też stosowanie leków skierowanych do zwalczania schorzeń, które przyczyniają się do problemów z kręgosłupem. Mogą być to m.in. środki o działaniu przeciwzapalnym, jak również preparaty uzupełniające ubytki tkankowe, które powstają m.in. w wyniku procesów starzenia organizmu. 
  • Leczenie objawowe – dehydratacja krążka międzykręgowego to pierwszy etap dyskopatii i zwykle nie wywołuje bardzo silnego bólu pleców. Jednak dolegliwości najczęściej trwają przewlekle i są wyjątkowo uporczywe. Długotrwałe stosowanie środków przeciwbólowych stanowi obciążenie dla układu pokarmowego, dlatego pomocne okazują się przede wszystkim zabiegi umożliwiające hamowanie bólu. Jednym z nich jest elektrostymulacja, którą można bezpiecznie wykonywać w domu przy użyciu urządzenia TRU+.  

Nie ważne, czy dehydratacja z obniżeniem wysokości dotyczy jednego krążka, czy odwodnienie jest wielopoziomowe. W każdym z przypadków schorzenia kręgosłupa najczęściej mają charakter postępujący, dlatego tak ważne jest jak najszybsze rozpoczęcie leczenia. Doskonałym wsparciem fizjoterapii są zabiegi prądami TENS (elektrostymulacja), o których przeczytasz więcej na stronie tru plus!     

Przeciwwskazania: posiadanie rozrusznika serca, metalowe/elektroniczne implanty, epilepsja, podłączenie do wysokoczęstotliwościowych sprzętów chirurgicznych.
Nie stosuj urządzenia: na rany, wysypki, spuchnięte, zaczerwienione, zainfekowane miejsca, w miejscach lub w pobliżu miejsc gdzie występują zmiany rakowe, podczas kąpieli, snu, prowadzenia pojazdów, czynności w których TRU+ może rozproszyć uwagę i doprowadzić do urazu, w ciąży, w pobliżu wody. Przed użyciem skonsultuj się z lekarzem, jeżeli jesteś pod opieką lekarską, stosowałeś inne środki do leczenia bólu, masz choroby serca, niedawno przebyłeś operację. Przestań używać urządzenia i skonsultuj się z lekarzem jeżeli ból nie ulegnie zmniejszeniu, nasili się lub zauważysz jakiekolwiek działania niepożądane. Używaj urządzenia z ostrożnością, jeśli masz tendencję do wewnętrznego krwawienia np. po złamaniu lub urazie.
Działania niepożądane: podrażnienie skóry.

 

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.