Nurofen — jak działa i kiedy stosować?

Nurofen — jak działa i kiedy stosować?

Nurofen — jak działa i kiedy stosować? O tym w poniższym wpisie.

Nurofen jest popularnym lekiem o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym. Stosuje się go w leczeniu krótkotrwałym i doraźnym. Substancją czynną Nurofenu jest ibuprofen, należący do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Jak działa lek i w przypadku jakiego bólu warto po niego sięgnąć? O tym w poniższym wpisie.

Jak działa Nurofen?

Substancją czynną leku jest ibuprofen i to na nim lek opiera swoje działanie. Ibuprofen działa na organizm w ten sposób, że przestaje on wytwarzać prostaglandyn (w dużych ilościach).

Prostaglandyny są wydzielane przez organizm podczas choroby czy urazu i sprawiają one, że pobliskie nerwy stają się dużo bardziej wrażliwe na ból. Dzięki temu organizm szybko orientuje się, że dzieje się „coś złego”. Prostaglandyny wywołują również obrzęk tkanek i stan zapalny. To one są odpowiedzialne za to, że np. skręcona kostka sztywnieje i puchnie, a podczas przeziębienia zatyka się nos i mamy obrzęk gardła.

Ibuprofen ma działanie blokujące na wytwarzanie prostaglandyn. Dzięki temu odczuwamy jego działanie w miejscu bólu. Ibuprofen zmniejsza stan zapalny i uśmierza ból.

W jakich sytuacjach stosuje się Nurofen?

Nurofen zawiera 200 mg ibuprofenu w jednej tabletce powlekanej. Stosuje się go do uśmierzania tymczasowego w przypadkach stanów zapalnych czy bólu od słabego do umiarkowanego. Nurofen można stosować w sytuacjach, takich jak:

  • objawy grypy i przeziębienia,

  • ból głowy (w tym np. migreny, bóle napięciowe),

  • ból mięśni (w tym np. naderwania i skręcenia, urazy sportowe),

  • ból miesiączkowy,

  • gorączka,

  • ból pleców,

  • ból zębów,

  • ból stawów (w tym np. bóle artretyczne),

  • ból zatok.

Jak dawkować Nurofen?

Zalecane dawkowanie:

Grupa wiekowa

Masa ciała

 

Dawka początkowa

 

Ilość dawek na dobę

 

Maksymalna dawka dobowa

 

Dzieci 6-9 lat

 

20-30 kg

 

1 tabletka (200 mg)

 

do 3 (co 6 h)

 

3 tabletki/dobę (600 mg)

 

Dzieci 9-12 lat

 

30-40 kg

 

1 tabletka (200 mg)

 

do 4 (co 4-6 h)

 

4 tabletki/dobę (800 mg)

 

Dzieci >12 lat i dorośli

 

>40 kg

 

2 tabletki (400 mg)

 

do 6 (co 4-6 h)

 

6 tabletek (1200 mg)

 
 

Osoby dorosłe powinny zachować min. 4-godzinną przerwę pomiędzy kolejnymi dawkami. Lek Nurofen należy stosować wyłącznie doustnie.

Jeśli objawy występujące u dzieci występują dłużej niż 3 dni lub nasilają się pomimo podanego leku, należy skonsultować się z lekarzem. Pamiętaj, by stosować preparat zgodnie z zaleceniami i nie przekraczać zalecanej dawki, ponieważ może to zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem. Nie należy stosować leku u dzieci poniżej 6. roku życia. Pamiętaj również, że bez konsultacji z lekarzem nie należy stosować Nurofenu dłużej niż 3 dni.

Inne leki przeciwbólowe

Powszechnie dostępne leki przeciwbólowe można podzielić na leki zawierające ibuprofen i te zawierające paracetamol.

Leki z grupy NLPZ działają głównie w miejscu bólu. Mają one działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Leki zawierające ibuprofen charakteryzują się różnorodną zawartością prawo- i lewoskrętnych cząsteczek tej substancji, co wpływa na jej działanie. To z tego powodu, nie wszystkie leki zawierające ibuprofen działają tak samo.

Inne leki zawierające ibuprofen to Nurofen Forte - „starszy brat Nurofenu” – 1 tabletka powlekana zawiera 400 mg ibuprofenu. Ibuprom – 1 tabletka powlekana zawiera: 200 mg ibuprofenu.

Paracetamol działa głównie ośrodkowo i nie wykazuje działania przeciwzapalnego. Jest on łagodniejszy dla wątroby i dobrze radzi sobie z gorączką. Paracetamol znajdziemy w leku Apap w dawce 500 mg w 1 tabletce.

Metafen jest lekiem, który zawiera ibuprofen (200 mg) oraz paracetamol (325 mg).

Pamiętaj!

Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu i zdrowiu.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.