Nurofen jest popularnym lekiem o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym. Stosuje się go w leczeniu krótkotrwałym i doraźnym. Substancją czynną Nurofenu jest ibuprofen, należący do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Jak działa lek i w przypadku jakiego bólu warto po niego sięgnąć? O tym w poniższym wpisie.
Jak działa Nurofen?
Substancją czynną leku Nurofen jest ibuprofen i to na nim lek opiera swoje działanie. Ibuprofen działa na organizm w ten sposób, że przestaje on wytwarzać prostaglandyn (w dużych ilościach).
Prostaglandyny są wydzielane przez organizm podczas choroby czy urazu i sprawiają one, że pobliskie nerwy stają się dużo bardziej wrażliwe na ból. Dzięki temu organizm szybko orientuje się, że dzieje się „coś złego”. Prostaglandyny wywołują również obrzęk tkanek i stan zapalny. To one są odpowiedzialne za to, że np. skręcona kostka sztywnieje i puchnie, a podczas przeziębienia zatyka się nos i mamy obrzęk gardła.
Ibuprofen ma działanie blokujące na wytwarzanie prostaglandyn. Dzięki temu odczuwamy jego działanie w miejscu bólu. Ibuprofen zmniejsza stan zapalny i uśmierza ból.
W jakich sytuacjach stosuje się Nurofen?
Nurofen zawiera 200 mg ibuprofenu w jednej tabletce powlekanej. Stosuje się go do uśmierzania tymczasowego w przypadkach stanów zapalnych czy bólu od słabego do umiarkowanego. Nurofen można stosować w sytuacjach, takich jak:
- objawy grypy i przeziębienia,
- ból głowy (w tym np. migreny, bóle napięciowe),
- ból mięśni (w tym np. naderwania i skręcenia, urazy sportowe),
- ból miesiączkowy,
- gorączka,
- ból pleców,
- ból zębów,
- ból stawów (w tym np. bóle artretyczne),
- ból zatok.
Jak dawkować Nurofen?
Zalecane dawkowanie:
Osoby dorosłe powinny zachować min. 4-godzinną przerwę pomiędzy kolejnymi dawkami. Lek Nurofen należy stosować wyłącznie doustnie.
Jeśli objawy występujące u dzieci występują dłużej niż 3 dni lub nasilają się pomimo podanego leku, należy skonsultować się z lekarzem. Pamiętaj, by stosować preparat zgodnie z zaleceniami i nie przekraczać zalecanej dawki, ponieważ może to zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem. Nie należy stosować leku u dzieci poniżej 6. roku życia. Pamiętaj również, że bez konsultacji z lekarzem nie należy stosować Nurofenu dłużej niż 3 dni.
Inne leki przeciwbólowe
Powszechnie dostępne leki przeciwbólowe można podzielić na leki zawierające ibuprofen i te zawierające paracetamol.
Leki z grupy NLPZ działają głównie w miejscu bólu. Mają one działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Leki zawierające ibuprofen charakteryzują się różnorodną zawartością prawo- i lewoskrętnych cząsteczek tej substancji, co wpływa na jej działanie. To z tego powodu, nie wszystkie leki zawierające ibuprofen działają tak samo.
Inne leki zawierające ibuprofen to Nurofen Forte – „starszy brat Nurofenu” – 1 tabletka powlekana zawiera 400 mg ibuprofenu. Ibuprom – 1 tabletka powlekana zawiera: 200 mg ibuprofenu.
Paracetamol działa głównie ośrodkowo i nie wykazuje działania przeciwzapalnego. Jest on łagodniejszy dla wątroby i dobrze radzi sobie z gorączką. Paracetamol znajdziemy w leku Apap w dawce 500 mg w 1 tabletce.
Metafen jest lekiem, który zawiera ibuprofen (200 mg) oraz paracetamol (325 mg).
Pamiętaj!
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu i zdrowiu.