Witamina D należy do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Znaleźć ją można między innymi w niektórych produktach pochodzenia zwierzęcego oraz wytwarzana jest pod wpływem promieni słonecznych. Czy możliwe jest jednak przedawkowanie witaminy D? Jak wygląda wówczas leczenie? Podpowiadamy!
Skąd pozyskać można witaminę D?
Witamina D należy do tych rozpuszczalnych w tłuszczach. Oznacza to, że przechowywana jest w organizmie, kiedy nie jest potrzebna. Jeżeli chodzi o źródła tej witaminy, pozyskać ją można między innymi z produktów pochodzenia zwierzęcego jak ryby morskie, jaja i mleko. Jej ilość nie jest jednak wystarczająca, by pokryć dzienne zapotrzebowanie. Kolejnym źródłem jest promieniowanie słoneczne. Pod wpływem ekspozycji na słońce organizm jest w stanie wytworzyć witaminę D. W Polsce jest to jednak możliwe tylko w okresie letnim. W miesiącach jesienno-zimowych konieczna jest natomiast suplementacja.
Za co odpowiedzialna jest witamina D w organizmie?
Witamina D jest konieczna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niezbędna jest na każdym etapie życia, gdyż odpowiada zarówno za prawidłowy rozwój płodu, jak i pełni wiele ról w dorosłym życiu. Główną jej funkcją jest prawidłowa mineralizacja kości i zapewnienie odpowiedniego poziomu fosforu i wapnia. Co więcej, wzmacnia układ odpornościowy i zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia nadciśnienia. Jej niedobór może zwiększać ryzyko chorób alergicznych i astmy, natomiast u dzieci prowadzi do krzywicy.
Więcej informacji o witaminie D znajdziesz w artykule https://gemini.pl/poradnik/zdrowie/witamina-d-niedobor-i-przedawkowanie/.
Jakie są zalecane dawki witaminy D?
Jeżeli chodzi o zalecane dawki witaminy D, zależą one od wieku oraz masy ciała. W niektórych przypadkach, jak na przykład w ciąży ilość przyjmowanej witaminy D powinna być zwiększona. Ile witaminy D powinno się przyjmować? W przypadku osób dorosłych zalecana dawka to 800-2000j.m/ dobę natomiast kobiet w okresie ciąży i karmienia piersią 2000IU/dobę. Jeśli chodzi o dzieci, zalecana dawka dla niemowląt do 6 roku życia wynosi 400 IU/dobę, natomiast po 6- 400-600IU/dobę. Od 1 do 10 roku życia powinno przyjmować się 600-1000IU/dobę, natomiast w wieku 11-18 lat, 800-2000IU. W przypadku dzieci suplementacja konieczna jest cały rok, a dawki zależą od masy ciała oraz od ekspozycji na słońce.
Czy witaminę D można przedawkować i jak wygląda leczenie?
Jak najbardziej, witaminę D można przedawkować, jednak stosując zalecane dawki, nie jest to możliwe. Wystąpić może wówczas utrata apetytu, bóle głowy, ogólne osłabienie, zwiększone oddawanie moczu lub nadmierne pocenie się. Jak wygląda leczenie w przypadku zbyt wysokiego poziomu witaminy D? Przede wszystkim należy nawadniać organizm z dodatkiem soli fizjologicznej. Podaje się również leki hamujące aktywność osteoklastów. W niektórych przypadkach włącza się również glikokortykoidy.
Witamina D pełni w organizmie wiele ważnych funkcji i jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W okresie jesienno-zimowym należy ją suplementować. Czasami może dojść do przedawkowania witaminy D. Należy wówczas wdrożyć odpowiednie leczenie.
Tworząc ten materiał źródłem naszej informacji były artykuły zawarte w Aptece Internetowej Gemini