Dietetyk dla dzieci - w czym może pomóc?

Dietetyk dla dzieci - w czym może pomóc?

Dietetyk dla dzieci pomaga rodzicom opracować plan diety i zachęcić dziecko do aktywności fizycznej. Warto wybrać się do niego nie tylko w przypadku specjalnych potrzeb medycznych, ale również z dzieckiem stereotypowo nazywanym niejadkiem. Poznaj sposób działania dietetyka dla dzieci i problemy, z którymi pomoże się uporać.

Czym zajmuje się dietetyk dla dzieci

Dietetyk dla dzieci to uprawniony specjalista, który może pomóc odpowiedzieć na pytania dotyczące żywienia dziecka, zaoferować porady dotyczące planowania posiłków i zapewnić wsparcie dla rodziców dzieci o specjalnych potrzebach medycznych takich jak:

  • alergie i nietolerancje pokarmowe,
  • choroby metaboliczne, na przykład cukrzyca,
  • zaburzenia odżywiania, takie jak bulimia czy anoreksja,
  • nadwaga i otyłość,
  • dolegliwości związane z układem pokarmowym, na przykład częste biegunki lub zaparcia.

Dietetyk dla dzieci często pomaga też w przezwyciężeniu trudności maluszków i młodzieży z jedzeniem oraz pokazuje rodzicom, jak bez stresu zachęcić dzieci do poznawania nowych smaków i konsystencji pokarmów.

Czy dietetyk dla dzieci pomoże uporać z wybiórczością pokarmową

Niektórzy specjaliści, na przykład ten dietetyk dla dzieci, specjalizują się w neofobiach żywieniowych i wybiórczości pokarmowej u dzieci. Te – coraz częstsze problemy żywieniowe – polegają na wykluczaniu przez malucha lub starsze dziecko wielu produktów z diety. Przykładowo dziecko ma ochotę jeść wyłącznie posiłki o konsystencji chrupkiej, a odmawia przyjmowania musów, kremów, zup itp. I odwrotnie – może jeść wyłącznie musy i reagować płaczem przed próbą jedzenia pokarmów o twardszej konsystencji.

Maluch może bać się nowych, wyrazistych smaków i w konsekwencji jego dieta opiera się tylko na kilku produktach, co nie jest dla dziecka zdrowe. Wtedy z pomocą przychodzi dietetyk dla dzieci, który specjalizuje się w pomaganiu pacjentom w przezwyciężaniu zaburzeń odżywiania.

Jak wygląda pierwsza wizyta u dietetyka dla dzieci i jak się do niej przygotować

Często pierwsza wizyta jest wstępna i polega na ogólnej diagnozie problemów pacjenta, a także na poznaniu samego dziecka i zbudowaniu relacji z rodziną. Warto mieć przy sobie dokumentację medyczną i wcześniej przygotowany dziennik z jadłospisem dziecka – co jadło przez ostatni tydzień i w jakich ilościach. Dietetyk dla dzieci będzie dążył do poznania przyczyn trudności małego pacjenta i jego rodziców z dotychczasowym jadłospisem i utrzymaniem zdrowego stylu życia.

Podczas pierwszego lub kolejnego spotkania dziecko może zostać zważone, zmierzone i ocenione pod kątem tkanki tłuszczowej. To jednak nie jest najważniejsze. Wizyta w zależności od problemu może przebiegać nieco inaczej, ale rodzice powinni wyjść z niej z konkretnymi wskazówkami planu działania trwającego do następnego spotkania. Niekoniecznie musi to być rozpiska diety. Na przykład w przypadku wybiórczości pokarmowej dietetyk dla dzieci zastosuje metodę małych kroków, by zachęcić pacjenta do poznania nowego smaku lub konsystencji pokarmu. Warto pamiętać, że praca z dietetykiem jest zwykle długofalowa i opiera się na małych sukcesach – tak wypracowane efekty są zwykle najtrwalsze.

 

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.