Dlaczego trzeba leczyć alergię? Jakie są konsekwencje nieleczonej alergii?

Dlaczego trzeba leczyć alergię? Jakie są konsekwencje nieleczonej alergii?

Alergie różnego rodzaju dopaść mogą każdego z nas. Statystyki pokazują, iż ponad 1,4 miliarda ludzi na świecie jest na coś uczulonych. Alergia nie dotyczy tylko dzieci, coraz częściej cierpią na nią dorośli, a objawić się może w każdym wieku. Ludzie często ją ignorują, ponieważ nie zagraża życiu, ale nieleczona może prowadzić do różnego rodzaju chorób i powikłań w zakresie układu oddechowego oraz do poważnego uszkodzenia skóry w przypadku alergii kontaktowej. Dlaczego powinniśmy leczyć alergię? Jak i czym to robić?

Jak alergia wpływa na nasze codzienne życie?

Osoby cierpiące na alergię sezonową doskonale wiedzą, jak z minuty na minutę może pogorszyć się samopoczucie. A przecież są i tacy, u których objawy alergii utrzymują się przez cały rok.

Najczęstsze oznaki alergii to cieknący nos, zaczerwienienie i swędzenie oczu, łzawienie, kichanie, kaszel oraz wysypka na skórze. Często pojawiają się także bóle głowy lub zmęczenie. Już same te objawy mogą być przykre dla osoby uczulonej, a co zrobić, gdy nasze ciało jeszcze gorzej reaguje na alergen? Zdarza się, iż alergia prowadzi do zapalenia zatok lub ucha. Mogą pojawić się poważne problemy z oddychaniem, a przy alergii kontaktowej – łuszczenie się skóry.

Takie objawy już trudno zlekceważyć, niestety zbyt często mylone są one z infekcjami, na które nie pomagają żadne leki. Warto wiedzieć, że jeżeli mamy nawracające zapalenie zatok lub uszu, być może trzeba rozważyć właśnie alergię.

Nieleczona alergia – czym grozi?

Nieleczona alergia wziewna prowadzić może do przewlekłego zapalenia zatok, które już bardzo uprzykrzy życie i może łączyć się z wieloma innymi dolegliwościami. Czasem zdarza się, iż przez alergię dochodzi do zapalenia uszu, powodującego spory ból i uniemożliwiającego poprawne funkcjonowanie.

Nieleczona alergia kontaktowa może być przyczyną popękanej skóry, zaczerwienień i łuszczenia, którymi trudno zarazić się zwykłymi kremami nawilżającymi.

Badania wykazują również, iż dolegliwości związane z alergią, jeżeli występują często, mogą wpłynąć na psychikę chorego. Dochodzi nie tylko do spadku samooceny, w poważniejszych przypadkach mogą pojawić się także stany lękowe lub depresja.

Czym leczyć alergię?

Najlepszym sposobem na pozbycie się objawów alergii, jest oczywiście unikanie alergenów. Jednak nie zawsze jest to możliwe. W przypadku alergii krzyżowych lub gdy jesteśmy uczuleni na powszechnie występujące alergeny, takie jak kurz – bez konkretnego działania trudno będzie poprawić jakość życia.

W przypadku objawów o słabym lub średnim nasileniu sprawdzają się leki przeciwhistaminowe II generacji, takie jak Claritine. Jest to lek dostępny bez recepty, który możemy zakupić w postaci syropu lub tabletek. Lek nie powoduje uczucia senności i nie uzależnia, jest więc bezpieczny w stosowaniu, a jego skuteczność określana jest jako wysoka.

Bardzo silne objawy alergii należy skonsultować z lekarzem, rozważając terapię odczulającą.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.