Alergia na pyłki - jak sobie z nią radzić?

Alergia na pyłki - jak sobie z nią radzić?

Dodano: 15-05-2017

alergia wziewna katar sienny alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa alergiczne zapalenie spojówek alergia

Czas kwitnienia różnych roślin to dla osób zmagających się z alergią prawdziwa zmora. Uporczywe dolegliwości związane z pyleniem nie pozwalają cieszyć się w pełni z pięknych pór roku. Wypróbuj proste, sprawdzone sposoby na przetrwanie okresu pylenia i dowiedz się, jak jeszcze można złagodzić objawy alergii.


Kalendarz pylenia

Alergia na pyłki daje o sobie znać osobom uczulonym już zimą - wtedy zaczynają już pylić pierwsze drzewa, takie jak olcha i wierzba. Okres pylenia trwa nieprzerwanie aż do września, kiedy pylą jeszcze komosa oraz pokrzywa. Aktualizowany co rok kalendarz pylenia jest dużym ułatwieniem dla alergików - dzięki niemu wiadomo z wyprzedzeniem, pylenia jakich roślin można się spodziewać w danym okresie. Można się zatem zawczasu przygotować.


Objawy alergii na pyłki

1 na 10 osób mających styczność z pyłkami roślin potwierdza u siebie objawy uczulenia. 
Najczęstszą postacią alergii sezonowej, związanej z kwitnieniem drzew jest katar sienny. Jego występowanie pokrywa się z kalendarzem pylenia drzew, traw, zbóż, oraz pleśni. 

Objawy choroby zazwyczaj zaczynają się pojawiać nagle, najczęstsze z nich to: 
- wodnista wydzielina z nosa, 
- uczucie zatkanego nosa,
- napady kichania (alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa),
- zaburzenia węchu, 
- łzawienie oczu,
- zaczerwienienie oczu (alergiczne zapalenie spojówek),
- świąd oczu,
- lekka chrypka.

Dodatkowe informacje na ten temat znajdziesz w artykule pt. "Co powoduje alergię".

Niekiedy alergia ma cięższą postać, która może zostać pomylona z przeziębieniem. Jeśli do takiego „przeziębienia” dochodzi jednak co roku w trakcie pylenia roślin, warto zastanowić się, czy doświadczane objawy nie wskazują na alergię wziewną. W takim przypadku preparaty dostępne na przeziębienie, antybiotyki oraz kwas acetylosalicylowy zwyczajnie się nie sprawdzą.


W niektórych przypadkach mogą pojawić się objawy astmy oskrzelowej, jak uciążliwe napady duszności oraz uporczywy kaszel. Osoby uczulone na pyłki mogą skarżyć się także na alergię kontaktową w postaci wysypki, zwłaszcza na odsłoniętych częściach ciała.


Sprawdzone sposoby na alergię

- zapoznaj się z podawanymi w mediach kalendarzami pylenia roślin. Wiele prognoz pogody dostarcza również informacji o aktualnej prognozie pylenia. Dodatkowe wiadomości na ten temat będzie można wkrótce znaleźć na Supple.pl. 

 - zrezygnuj ze spacerów w słoneczny, suchy, dzień z delikatnym wiatrem. Pyłki są wtedy bardzo agresywne - w połączeniu z promieniami słonecznymi mogą zaostrzyć objawy alergii.

- w czasie deszczu pozostań w domu i zamknij okna. W czasie pierwszych kilkunastu minut opadów wdychamy najwięcej pyłków. Wtedy też najwięcej alergenów wpada do mieszkań. Na spacer najlepiej wybrać się po ulewie.

- ogranicz wychodzenie z domu, gdy stężenie pyłków jest wysokie. Nie planuj wtedy wycieczek za miasto, oraz spacerów po parkach, liściastych lasach i łąkach.


- unikaj wysiłku fizycznego na powietrzu w czasie pylenia roślin.

- smaruj cienką warstwą wazeliny okolice nosa -  tłuszcz wychwyci część pyłków, uniemożliwiając im wtargnięcie do gardła oraz dróg oddechowych. 

- chroń oczy ciemnymi okularami z bocznymi osłonami - słońce i wiatr potęgują łzawienie oczu, ich pieczenie oraz zaczerwienienie.

- zmieniaj ubranie po powrocie do domu, myj dokładnie ręce i twarz. Wieczorem umyj włosy, aby usunąć z nich pyłki mogące drażnić Cię w nocy.

- skoś trawnik, zanim trawa zakwitnie i nie trzymaj w domu polnych kwiatów. Zakładając ogród, najlepiej poradzić się specjalisty, który podpowie jakich roślin unikać.

- wybierz miejsce urlopowe sprzyjające alergikom. Najmniejsze stężenie pyłków jest w wysokich górach oraz nad morzem. Korzystaj z kąpieli w otwartych akwenach wodnych - sprzyja to spłukiwaniu pyłków z ciała. 

- postaw na kosmetyki hipoalergiczne, aby nie nasilać objawów alergii. 


Jakie preparaty warto znać?

Jeśli wymienione wyżej sposoby to dla Ciebie za mało, by przetrwać sezon pylenia, rozważ zakup środków farmakologicznych, które dają szybką ulgę i pomagają zwalczyć przykre objawy alergii. Wiele z nich jest dostępnych bez recepty. Spora ich część jest oparta na dichlorowodorku cetyryzyny jako substancji aktywnej. Najpopularniejsze wśród naszych internautów są tabletki Cirrus, syrop Claritine Allergy oraz tabletki Sinulargen. Jeśli Twoim problemem jest zatkany nos i chętniej wybierasz produkty w postaci kropli, może zainteresować Cię preparat CromoHEXAL lub Betadrin WZF.

Zachęcamy do zapoznania się z pełnym aktualnym rankingiem najpopularniejszych produktów na alergię.

Treści znajdujące się w serwisie medsowa.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.