Żelazo jest jednym ze składników mineralnych, którego niedobór może zaburzyć funkcjonowanie naszego organizmu. Może być powodem m.in. anemii.
Przeczytaj poniższy artykuł, by dowiedzieć się więcej na temat tego pierwiastka.
Rola żelaza w organizmie
Żelazo jest składnikiem mineralnym, który jest niezbędny dla zachowania zdrowia oraz dobrej kondycji naszego całego organizmu. Przez to, że jest składnikiem hemoglobiny, enzymów, białek, a także gromadzi się w śledzionie, mięśniach, wątrobie i szpiku kostnym – ma ogromne znaczenie przy transporcie dwutlenku węgla z tkanek do płuc. Jest również niezbędny do prawidłowych przemian metabolicznych.
Właściwa ilość żelaza w organizmie człowieka ma wpływ na poziom czerwonych krwinek krwi, odporność, sprawność mięśni, pracę serca oraz na gospodarkę hormonalną. Niedobór tego pierwiastka może wywołać nieprzyjemne skutki, które związane są z anemią, czyli niedokrwistością. Przeczytaj więcej o diagnostyce żelaza na stronie: https://diag.pl/sklep/badania/zelazo/.
Niedobór żelaza – przyczyny
Najczęstszą przyczyną niedoboru żelaza może być niewłaściwa dieta. Uznaje się, że dieta wegetariańska, która opiera się na produktach ubogich w żelazo, może być jedną z przyczyn. Innym powodem może być nagła utrata krwi, np. podczas miesiączki lub też krwawienie, które jest utajone. Niedokrwistość może również dotknąć osoby, które honorowo oddają krew i zapominają o tym, aby uzupełniać niedobory. Dotyczy to również utraty krwi w wyniku zabiegów chirurgicznych, urazów, a także krwawienia z dróg moczowych, układu oddechowego lub pokarmowego.
Sytuacją, w której można mieć anemię, jest czas, kiedy zapotrzebowanie na żelazo jest większe. Dlatego też niedokrwistość mogą mieć kobiety w ciąży lub karmiące piersią, czy też młodzież w okresie dojrzewania.
Niedobór żelaza – objawy
Objawy niedoboru tego pierwiastka są uzależnione od tego, na jakim etapie ono jest. Gdy stopień niedoboru jest niewielki, oznaki zazwyczaj są niezauważalne, gdyż jest to:
- ospałość,
- uczucie zmęczenia
- bladość skóry.
Gdy niedobór jest coraz większy, objawy są już nieco bardziej zauważalne. Niedokrwistość, która powstaje na skutek długotrwałych niedoborów tego składnika mineralnego, powoduje:
- bóle głowy,
- bóle stawów,
- osłabienie organizmu,
- bladość skóry, spojówek oraz błon śluzowych jamy ustnej.
Gdy mamy do czynienia z zaawansowaną anemią, mogą pojawić się objawy neurologiczne, m.in. zaburzenia świadomości lub zawroty głowy. Pojawić się może tachykardia, duszności i kołatanie serca.
Niedobór żelaza może objawiać się również występowaniem zajadów, łamliwością włosów i paznokci, suchością skóry oraz pojawianiem się bruzd na płytkach paznokci.
Niedobór żelaza – diagnostyka
Niedobór żelaza w organizmie możemy rozpoznać po specyficznych objawach. ? Jednak dopiero odpowiednie badanie pomoże nam upewnić się, czy nasze domysły są słuszne. Jest ono również niezbędne do wdrożenia właściwego leczenia.
Gdy istnieje podejrzenie niedoboru żelaza, podstawowym badaniem, jakie należy wykonać jest badanie EHA. Określany jest w nim poziom tego pierwiastka we krwi oraz jego stosunek do kobaltu, wapnia lub miedzi. Badanie to jest wykonywane w sytuacji pojawiania się obfitych miesiączek lub nieuzasadnionego krwawienia, np. z układu pokarmowego. Kierowane są na nie kobiety w ciąży oraz matki karmiące piersią, a także osoby regularnie oddające krew- najczęściej honorowi dawcy krwi.