Suplementy chelatowane

Suplementy chelatowane

Minerały chelatowane dostarczają niezbędnych pierwiastków bez niebezpieczeństwa ich przedawkowania. Prekursorem badań o chelatach był Alfred Werner, szwajcarski chemik. W 1913 roku otrzymał on Nagrodę Nobla. Jest twórcą teorii wartościowości i teorii budowy związków kompleksowych. Słowo chelatacja pochodzi od  greckiego chele, czyli szpon. Chelatowanie jest procesem wiązania pierwiastków metalicznych przez słabe kwasy organiczne. Jest to proces, który umożliwia wchłanianie pierwiastków, ich transport i magazynowanie w organizmie oraz usuwa ich szkodliwy nadmiar z organizmu.

Czym są chelaty?

Pierwiastki mineralne przyjmowane w odpowiednich proporcjach mają właściwości zdrowotne. Ich niedobór może spowodować poważne problemy zdrowotne, a przedawkowanie suplementów doprowadzić do zatrucia. Związkami chemicznymi, które pomagają zachować odpowiedni poziom tych substancji, są chelaty. Składają się one z dwóch cząstek aminokwasów i jednej cząstki danego minerału, przekształcają one pierwiastki, które nie są przyswajane przez nasz organizm, takich jak na przykład magnez czy żelazo, w przyswajalną. Chronią one organizm przed niedoborem, zatruciem i zbyt wysokim stężeniem pierwiastków.

Chelaty – właściwości zdrowotne i zastosowanie

Chelaty są stosowane w leczeniu takich schorzeń jak: miażdżyca, choroby wieńcowe, zapalenie stawów, stwardnienie rozsiane, chorobę Parkinsona i Alzheimera, łuszczycę, wspomagają sprawność ruchową. Suplementy są dostępne w postaci tabletek, które są przyjmowane przeważnie raz dziennie. Oto przykłady niektórych pierwiastków, przy których trzeba zwrócić szczególną uwagę na suplementacje. Jest między innymi żelazo, które jest jednym z najmniej przyswajalnych pierwiastków. Żelazo w formie chelatu aminokwasowego jest polecane osobom regularnie spożywającym produkty mleczne, polecane jest też dla kobiet, które mają obfitą menstruację. Cynk jest polecany osobom pracującym fizycznie, żyjącym w zanieczyszczonym środowisku. Chelatowany cynk jest polecany dla kobiet w ciąży. Przyswajalne źródło magnezu wspomaga układ nerwowy i utrzymanie prawidłowych funkcji psychologicznych. Chelat potasu działa pozytywnie na układ krwionośny, reguluje ciśnienie krwi, czy zapobiega zakrzepom. Jak wiadomo, wapń wspomaga proces budowy kości i zębów, dlatego jest szczególnie polecany kobietom w okresie menopauzy, dzieciom, osobom starszym i młodzieży.

Przyjmowanie minerałów w formie chelatowanej zwiększa ich przyswajalność. Łączą one w sobie dwie funkcje, z jednej strony dostarczają organizmowi tego, czego mu potrzeba, z drugiej pozbywają się tego, co w nadmiarze.

Artykuł przygotowany przez specjalistów z porownajtanio.pl

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.