Suplementy chelatowane

Suplementy chelatowane

Pierwiastki mineralne przyjmowane w odpowiednich proporcjach mają właściwości zdrowotne. Ich niedobór może spowodować poważne problemy zdrowotne, a przedawkowanie suplementów doprowadzić do zatrucia. Związkami chemicznymi, które pomagają zachować odpowiedni poziom tych substancji, są chelaty. Składają się one z dwóch cząstek aminokwasów i jednej cząstki danego minerału, przekształcają one pierwiastki, które nie są przyswajane przez nasz organizm, takich jak na przykład magnez czy żelazo, w przyswajalną. Chronią one organizm przed niedoborem, zatruciem i zbyt wysokim stężeniem pierwiastków.

Chelaty są stosowane w leczeniu takich schorzeń jak: miażdżyca, choroby wieńcowe, zapalenie stawów, stwardnienie rozsiane, chorobę Parkinsona i Alzheimera, łuszczycę, wspomagają sprawność ruchową. Suplementy są dostępne w postaci tabletek, które są przyjmowane przeważnie raz dziennie. Oto przykłady niektórych pierwiastków, przy których trzeba zwrócić szczególną uwagę na suplementacje. Jest między innymi żelazo, które jest jednym z najmniej przyswajalnych pierwiastków. Żelazo w formie chelatu aminokwasowego jest polecane osobom regularnie spożywającym produkty mleczne, polecane jest też dla kobiet, które mają obfitą menstruację. Cynk jest polecany osobom pracującym fizycznie, żyjącym w zanieczyszczonym środowisku. Chelatowany cynk jest polecany dla kobiet w ciąży. Przyswajalne źródło magnezu wspomaga układ nerwowy i utrzymanie prawidłowych funkcji psychologicznych. Chelat potasu działa pozytywnie na układ krwionośny, reguluje ciśnienie krwi, czy zapobiega zakrzepom. Jak wiadomo wapń wspomaga proces budowy kości i zębów, dlatego jest szczególnie polecany kobietom w okresie menopauzy, dzieciom, osobom starszym i młodzieży.

Przyjmowanie minerałów w formie chelatowanej zwiększa ich przyswajalność. Łączą one w sobie dwie funkcje, z jednej strony dostarczają organizmowi tego, czego mu potrzeba, z drugiej pozbywają się tego, co w nadmiarze.

Artykuł przygotowany przez specjalistów z porownajtanio.pl

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.