Domowe kosmetyki z herbaty

Domowe kosmetyki z herbaty

Herbata może służyć nie tylko do picia, lecz również stanowić znakomity kosmetyk, który będzie pozytywnie oddziaływał na naszą cerę i włosy! 

Herbata – właściwości prozdrowotne

Herbata jest naparem przyrządzanym z liści oraz pąków roślin, określanych tą samą nazwą. Herbata występuje w wielu różnych rodzajach – mamy więc czarną, zieloną, białą, żółta, herbatę ulung, pu-erh itp. 

W herbacie zawarte są liczne przeciwutleniacze, które zapobiegają starzeniu się skóry. Najwyższe ich stężenie występuje w herbacie białej i zielonej, jednakże i czarna posiada jakąś ich część. Prócz tego w herbacie odnaleźć możemy: taniny, teaninę, jony fluorkowe, alkaloidy purynowe (kofeina) oraz liczne witaminy – A, B1, B2, C, E, a także K. 

Witaminy C, B oraz PP czynią skórę piękniejszą poprzez poprawę jej kolorytu i znaczne odżywienie, natomiast kofeina polepsza dotlenienie komórek, pobudza organizm, dodaje nam energii i usprawnia krążenie krwi. 

Taniny to garbniki roślinne, pochodne fenoli, które posiadają cechy lecznicze – wykazują działanie bakteriobójcze oraz (najprawdopodobniej) chronią ludzi przed nowotworami. Dlatego picie herbaty i wina (w którym również występują) dobrze działa na nasze zdrowie. 

Herbata leczy nas jednakże nie tylko od środka, lecz wykazuje wiele upiększających funkcji na zewnątrz organizmu!

Herbata w kosmetykach

Oczywiście, osoby, które nie mają dość czasu, aby samodzielnie przygotowywać mieszanki, a następnie poświęcić czas na ich nakładanie i zmywanie, mogą zakupić gotowe produkty stworzone na bazie herbaty. 

Jest ich w sklepach całkiem sporo – żele, kremy, toniki, szampony, balsamy relaksujące... Jednakże ci, którzy wierzą przede wszystkim w moc natury, mogą takie naturalne kosmetyki wykonać własnoręcznie w domu!

Domowe kosmetyki z herbatą

 Herbata znakomicie działa na naszą skórę oraz włosy. Dzięki działaniu antybakteryjnemu możemy również wykonywać z niej okłady na różnego rodzaju podrażnienia. 

Oto kilka pomysłów:

  1. Płukanka do włosów. Płukankę z herbaty powinny stosować przede wszystkim brunetki, ponieważ wydobędzie głębię ich koloru i uczyni włosy lśniącymi oraz gładkimi. Cztery łyżeczki czarnej herbaty należy zalać wrzątkiem, a następnie (po ostygnięciu) przecedzić przez sitko i wypłukać w herbacianej wodzie świeżo umyte włosy.
  2. Parówka na rozszerzone pory. Szczególnie cera skłonna do wyprysków i taka o rozszerzonych porach podziękuje nam za herbacianą parówkę. Dwie łyżeczki zielonej herbaty zalewamy gorącą wodą (około 60-70ºC), a następnie przykrywamy głowę ręcznikiem i zanurzamy głowę w oparach bijących z miski. Po kwadransie cera będzie wygładzona i rozjaśniona.
  3. Herbata na podrażnienia. Piekąca, zaczerwieniona skóra, czy piekące oczy to coś, z czym łatwo poradzi sobie czarna herbata. Wystarczy dwie łyżeczki zalać wrzątkiem, a następnie w wywarze zamoczyć ręcznik, czy kompres i położyć sobie na podrażnione miejsce. Zadziała!

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.