Endodoncja - Czyli leczenie kanałowe pod mikroskopem - zalety

ból zęba

Endodoncja zyskuje coraz większą popularność, gdyż pozwala w bezbolesny sposób uratować ząb. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, leczenie endodontyczne jest coraz mniej uciążliwe dla pacjenta. Ale czym jest endodoncja mikroskopowa, jak wygląda leczenie kanałowe i jaka jest jego cena?

Na czym polega leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem?

Leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem to relatywna nowość w stomatologii. Endodoncja to gałąź stomatologii, która zajmuje się rozpoznawaniem oraz leczeniem chorób miazgi zębowej i tkanek okołowierzchołkowych. Podstawową techniką jest leczenie kanałowe zębów. Wnętrze zęba to otwór o wielkości 3×4 mm, na tej powierzchni w zębie znajduje się kilka ujść kanałów korzeniowych o przekroju części milimetra. W związku z tym ich leczenie wymaga niezwykłej precyzji.

Leczenie endodontyczne polega na powiększeniu obrazu leczonego zęba od 6 do 25 razy za pomocą wysokiej klasy mikroskopu operacyjnego.

Leczenie kanałowe to leczenie zęba, którego miazga jest w stanie zapalnym albo ząb uległ złamaniu. Zapalenie miazgi jest zazwyczaj wynikiem nieleczonej próchnicy, gdyż to bakterie penetrujące zębinę doprowadzają do stanu zapalnego. Pojawia się wtedy ostry ból przy dotyku, nadwrażliwość, silny ból samoistny nasilający się wieczorem lub w nocy oraz obrzęk okolicznych tkanek.

Leczenie kanałowe przeprowadzane jest także w przypadku zapalenia tkanek okołowierzchołkowych, zębów o nietypowym kształcie lub umiejscowieniu, po urazach albo w przypadku zębów wymagających powtórnego leczenia kanałowego.

Leczenie kanałowe polega na usunięciu miazgi zębowej i dokładnym wyczyszczeniu i zdezynfekowaniu kanałów zęba, po czym szczelnie wypełnia się je gutaperką – specjalnym materiałem pochodzenia roślinnego.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem pozwala na dokładne obejrzenie wnętrza komory zęba i kanałów korzeniowych, a dzięki elektronicznemu endometrowi stomatolog endodonta może precyzyjnie zmierzyć ich głębokości. Mikroskopowe leczenie zęba umożliwia poznanie kształtu i przebiegu korzeni, jak i wykrycie uszkodzeń lub zwężeń. W leczeniu kanałowym równie ważne są zdjęcia RTG.

W leczeniu kanałowym używa się takich narzędzi jak: cienkie narzędzia penetrująco-piłujące, mikrosilnik endodontyczny oraz koferdam, czyli specjalny materiał pozwalający odizolować leczony ząb od środowiska jamy ustnej.

Jak przebiega proces leczenia endodontycznego?

Pacjent przez cały czas przebywa w pozycji leżącej, co poprawia komfort, a lekarzowi ułatwia dostęp do trudno dostępnych miejsc jamy ustnej. W trakcie zabiegu leczenia kanałowego stosuje się zazwyczaj znieczulenie miejscowe, chociaż czasem również ogólne. Dzięki temu cała kuracja staje się niemal zupełnie bezbolesna dla pacjenta. Decyzja o znieczuleniu pozwala przeprowadzić cały zabieg podczas jednej wizyty.

Przed leczeniem kanałowym należy usunąć kamień nazębny i płytkę bakteryjną.

Zanim lekarz przystąpi do rozpoczęcia leczenia kanałowego, konieczne jest postawienie diagnozy. W tym celu wykonywane jest zdjęcie RTG, na podstawie którego stomatolog ocenia stan zniszczenia tkanek zęba, liczbę korzeni, przebieg i szerokość kanałów wewnątrz każdego korzenia.

zdrowy uśmiech

Następnie lekarz otwiera chory ząb i przeprowadza oczyszczenie kanałów: usuwa próchnicę i zainfekowaną miazgę z zęba. Po czym następuje odnalezienie wejścia do kanałów wszystkich korzeni.

Czwartym etapem jest szczelne wypełnienie zęba materiałem ochraniającym go przed ponownym wniknięciem bakterii. Dzięki najnowszej technologii można całkowicie wypełniać kanały korzeniowe zębów. Po wypełnieniu kanałów wykonywane jest kontrolne zdjęcie RTG.

Na koniec leczenia kanałowego odbudowuje się koronę zęba. Opcje są dwie: albo trwała, protetyczna odbudowa zęba albo zakładane jest kosmetyczne wypełnienie kompozytowe.

Zalety leczenia kanałowego zębów

Jedną z największych zalet leczenia endodontycznego jest fakt, iż  w wielu przypadkach pozwala uniknąć konieczności usunięcia zęba, a ząb wyleczony kanałowo sprawuje się jak zdrowy i żywy. Około 90% zębów leczonych kanałowo pozostaje w jamie ustnej tak samo długo jak zęby żywe.

Kanałowe leczenie zębów z użyciem mikroskopu pozwala zmniejszyć liczbę zabiegów oraz wizyt w gabinecie stomatologicznym.

Leczenie pod mikroskopem sprawia, że stomatolog wykonuje zabieg z maksymalną precyzją i nie pominie żadnego fragmentu - co więcej, dzięki temu widzi dodatkowe kanały, które nie zawsze są widoczne na zdjęciach RTG. Maksymalne powiększenie powierzchni leczonego zęba pod mikroskopem umożliwia dokładne oczyszczenie systemu kanałowego, co jest niezbędne dla powodzenia leczenia. Precyzja przekłada się również na gwarancję szczelności wypełnień.

Endodoncja mikroskopowa skraca także czas leczenia i często kończy się na jednej wizycie. Dużym plusem jest również gwarancja wysokiej jakości usług dla pacjenta.

Ile kosztuje leczenie kanałowe zęba?

Leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem jest droższe niż leczenie endodontyczne bez mikroskopu. Cena leczenia kanałowego może oscylować w przedziale od 300 zł do nawet ponad 2000 zł, w zależności od liczby leczonych kanałów zębowych.

Koszt leczenia kanałowego uzależniony jest od kilku czynników takich jak:

  • liczba kanałów zęba, które wymagają opracowania,
  • jakość sprzętu i użytych materiałów pozwalających zabezpieczyć i odbudować ząb,
  • zaawansowanie problemu, które może rozwiązać zabieg leczenia kanałowego,
  • czas leczenia i ilości wizyt w gabinecie,
  • doświadczenie stomatologa oraz lokalizacja jego gabinetu.

Kiedy leczenie endodontyczne nie jest możliwe?

Przeciwwskazaniami do leczenia endodontycznego są:

  • pionowe złamanie korzenia zęba,
  • nieodwracalne uszkodzenie przyzębia,
  • zakrzywione korzenie,
  • niemożność odbudowy zęba.

Leczenie endodontyczne – podsumowanie

Leczenie endodontyczne zęba pod mikroskopem jest szczególnie przydatne w przypadku, gdy kanały zębowe są wąskie lub kręte. Leczenie kanałowe zęba jest bezbolesne, szybkie i bezpieczne, wobec czego warto zdecydować się na ten typ leczenia, ponieważ dla naszego zdrowia każdy ząb jest ważny.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.