Halitoza – nieprzyjemny zapach z ust. Jak leczyć?

Halitoza przyczyny leczenie

Nieprzyjemny zapach z ust, dyskomfort i wiele krępujących sytuacji w codziennym życiu. Halitoza, inaczej nazywana fetor ex ore to dokuczliwa przypadłość, z którą mierzy się duża część społeczeństwa. Jak sobie z nią radzić? Co jest przyczyną nieświeżego oddechu?

Co to jest halitoza?

Halitoza to powszechna dolegliwość, która objawia się jako nieświeży oddech. Część osób jest jej nieświadoma, a część stara się bagatelizować. Większość jednak stara się za wszelką cenę sobie poradzić z tym problemem. Halitoza jest dla nich źródłem braku pewności siebie, przeszkodą w prowadzeniu normalnego życia i utrzymywaniu relacji towarzyskich.

Źródłem nieprzyjemnego zapachu z ust są bakterie beztlenowe, które rozkładają białka. Efektem zachodzącego procesu są lotne związki siarki odpowiadające za przykry zapach z ust oraz stany zapalne.

Przyczyny halitozy

Przyczyną halitozy nie jest jedynie brak odpowiedniej higieny jamy ustnej. Owa dolegliwość może mieć podłoże zarówno w naszych niezdrowych nawykach, jak i w problemach zdrowotnych dotyczących różnych obszarów naszego organizmu. Przedstawiamy najczęstsze przyczyny halitozy:

  • Nieodpowiednia dieta - nie tylko złe nawyki żywieniowe, ale spożywanie takich pokarmów jak np. cebula lub czosnek. Choć świetnie wpływają na naszą odporność, musimy pamiętać, że są one głównym źródłem nieprzyjemnego zapachu z ust.
  • Przewlekłe stany zapalne zębów i dziąseł, kamień nazębny, próchnica oraz gromadzenie się płytki nazębnej.
  • Niedokładna higiena jamy ustnej. Do codziennych pielęgnacyjnych rytuałów oprócz szczotkowania zębów, powinniśmy na stałe dołączyć płukanie jamy ustnej oraz regularne nitkowanie przestrzeni międzyzębowych.
  • Problemy laryngologiczne takie jak zapalenie zatok przynosowych lub migdałków i w efekcie nadmiar szkodliwych bakterii.
  • Jednym z efektów ubocznych chorób układu oddechowego może być nieświeży oddech. Do takich schorzeń zalicza się gruźlica, grzybica, zmiany nowotworowe w płucach czy nawet powszechne infekcje płuc i gardła.
  • Schorzenia przewodu pokarmowego takie jak: wrzody żołądka, refluks, zespół jelita drażliwego, zapalenie żołądka, grzybica przewodu pokarmowego, zaburzona praca trzustki lub wątroby.

Halitoza –objawy

Halitoza objawia się nieprzyjemnym zapachem z ust. Jest to dość krępująca dolegliwość, wręcz temat tabu, dlatego też często możemy nie mieć pewności, czy nas również dotyczy ten problem. Zamiast zadawać krępujące pytania swoim najbliższym, możemy zrobić sobie pierwsze "badanie" samemu w domu.

  • Odczekaj kilka godzin po jedzeniu - powstrzymaj się w ten dzień od spożywania intensywnych pokarmów m.in.: czosnku i cebuli;
  • Wyszczotkuj zęby suchą szczotką i sprawdź jej zapach po dokładnie wykonanej czynności;
  • Oczyść przestrzenie międzyzębowe nicią dentystyczną i również sprawdź jej zapach.

Pamiętajmy, że najskuteczniejsze badanie wykonamy u stomatologa, który nie tylko sprawdzi stan zdrowia naszej jamy ustnej, ale także spróbuje odnaleźć przyczyny nieświeżego oddechu i pomoże je zlikwidować.

Leczenie halitozy

Jeśli przykry zapach w jamie ustnej utrudnia nam codzienne czynności, czujemy się skrępowani i ograniczeni przez nieświeży oddech, najlepiej jest udać się do specjalisty. Aby ułatwić proces diagnozy, tuż przed badaniem nie powinno się jeść, myć zębów ani stosować płukanek, które mogą zakłócić rozpoznanie problemu.

Jedną z polecanych klinik stomatologicznych, do których warto udać się z problemem halitozy jest Warsaw Dental Center. Specjalista sprawdzi takie schorzenia jak: obecność próchnicy, stany zapalne dziąseł oraz ilość płytki nazębnej. Jeśli wykryje jakąkolwiek nieprawidłowość, zaplanuje wraz z pacjentem plan leczenia i zarekomenduje profesjonalne preparaty skierowane do pacjentów z problemem halitozy.

Po ukończonym leczeniu, pamiętajmy, aby regularnie stosować odpowiednie preparaty skierowane dla osób z tą dolegliwością. Ponadto warto zaopatrzyć się w odpowiednią szczoteczkę z główką do czyszczenia języka oraz dobrej jakości nić dentystyczną. Regularna i dokładna higiena jamy ustnej to podstawa świeżego oddechu!

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.