Implanty – najlepszy sposób na piękny uśmiech

Implanty – najlepszy sposób na piękny uśmiech

Uzębienie to jeden z najważniejszych elementów wizerunku każdego człowieka. Piękne, białe i równe zęby dodają pewności siebie i zdecydowanie wpływają na odbiór wizualny. Niestety nie wszystkim z nas taki uśmiech jest dany od Matki Natury. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że mało kto ma takie szczęście. Tymczasem na wyciągnięcie ręki jest sposób na piękne zęby – implanty zębowe. Opowiemy o tym rozwiązaniu w naszym artykule.

Implanty zębów – czy boli w trakcie i po zabiegu implantacji?

Warto podkreślić, że zabieg wszczepienia implantu odbywa się w profesjonalnym i nowoczesnym gabinecie stomatologicznym. W związku z tym pacjent otrzymuje precyzyjnie podane znieczulenie miejscowe (znieczulenie miejscowe komputerowe Calaject lub pompą infuzyjną The Wand). Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Oczywiście środek znieczulający przestaje działać. Można wówczas odczuwać ból o niedużym natężeniu. Najczęściej wystarczy jednak przyjąć środek przeciwbólowy, by zniwelować dolegliwości bólowe. Czasami lekarz stomatolog przepisuje antybiotyk. Zaleca się również zimne okłady. Również posiłki powinny być letnie lub chłodne. Ponadto po zabiegu implantacji nie powinno się forsować czy też schylać.

Pierwsze 48 godzin po zabiegu ma kluczowy wpływ nie tylko na czas rekonwalescencji i gojenia się rany, ale również na natężenie dolegliwości bólowych. Tym samym w ciągu pierwszych 48 godzin nie należy spożywać alkoholu i palić papierosów. Jak zatem widać – duże znaczenie po zabiegu implantacji ma postępowanie pacjenta. Jeżeli zabieg został przeprowadzony poprawnie, a pacjent stosuje się do zaleceń lekarza implantologa, to ból po zabiegu implantacji nie powinien być uciążliwy.

Wszczepienie implantu – jak wygląda procedura?

Leczenie implantologiczne zwykle przebiega sprawnie i szybko. Implant zęba można wszczepić już na jednej wizycie. Warto podkreślić, że implant zęba to element, którego zadaniem jest zastąpienie korzenia zęba. Takie rozwiązanie zapobiega resorpcji kości, nie dochodzi też do zapadania się owalu twarzy.

Zabieg wszczepienia implantu można podzielić na kilka etapów:

  • Znieczulenie miejscowe
  • Osteotomia – przygotowanie miejsca pod wszczepienie implantu
  • Wszczepienie implantu – osadzenie implantu z przygotowanym miejscu
  • Proces gojenia – proces gojenia trwa od 3 do 6 miesięcy, podczas gdy implant zęba zrasta się z kością

Dopiero po wygojeniu rany można natomiast przystąpić do zakładania wypełnienia protetycznego (korony zęba). Ważną informacją jest fakt, że leczenie implantologiczne nie wymaga szlifowania sąsiednich, zdrowych zębów.

Implant zęba wykonany jest najczęściej z tytanu i cechuje się biozgodnością, a zatem jest zupełnie bezpieczny dla organizmu człowieka.

Implanty zębowe – piękny uśmiech i zdrowie

Wszczepienie implantów należy rozpatrywać nie tylko pod kątem estetycznym. Obecność wszystkich zębów w szczęce ma niebagatelny wpływ na dobrostan organizmu. Nawet brak jednego zęba negatywnie wpływa na układ zębowo-stawowy. Może to doprowadzić do utraty kolejnych zębów, ponieważ sąsiednie i przeciwstawne zęby się przesuwają.

Co więcej – braki w uzębieniu mogą powodować rozmaite dolegliwości. Należą do nich chociażby bóle uszu, karku czy skroni. Zanik wyrostka zębodołowego powoduje natomiast zmianę rysów twarzy. Brak zębów utrudnia również prawidłowe przeżuwanie pokarmów, co może negatywnie odbijać się na układzie trawiennym. Innym problemem są kłopoty z wymową.

Nie trzeba nawet wspominać o aspekcie wizualnym. Piękny i biały uśmiech to synonim zdrowia i atrybut każdego atrakcyjnego oraz pewnego siebie człowieka. Nietrudno się zatem domyślić, jak destrukcyjny wpływ na psychikę mają braki w uzębieniu. Niekiedy wręcz wykluczają pacjenta z normalnego funkcjonowania. Spada pewność siebie, a pacjent unika podejmowania aktywności, kontaktu z innymi ludźmi, nie uśmiecha się, boi się rozmawiać. Efektem może być nawet depresja.

Wypełnienia protetyczne na implantach – najlepsze rozwiązanie, by zyskać piękny uśmiech

Obecnie nie ma wątpliwości, że implanty stomatologiczne są najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o odbudowę protetyczną. Wszczepione w kość implanty zastępują korzeń zęba, a zatem można powiedzieć, że z powodzeniem imitują prawdziwe zęby. Co więcej – stymulują kość do regeneracji, ponieważ siła żucia jest przenoszona właśnie na nią. Nie ma to natomiast miejsca w przypadku protezy, która dodatkowo przyczynia się do zaniku wyrostka zębodołowego.

Jak wspomnieliśmy wcześniej – dużą zaletą jest brak konieczności szlifowania sąsiednich zębów. Ponadto zabieg implantacji jest dziś dostępny właściwie dla każdego. Możliwe jest wszczepienie implantu nawet w miejsce, gdzie od wielu lat nie ma już zęba. Nowoczesna technologia i materiały kościotwórcze pozwalają na przeprowadzenie regeneracji zanikłych kości.

Zastosowane po wygojeniu rany wypełnienia protetyczne odznaczają się natomiast najwyższą estetyką. Przy tym są jednak bardzo naturalne, imitując prawdziwe zdrowe uzębienie.

Nie warto zatem zwlekać z podjęciem decyzji o leczeniu implantologicznym. Czy wszczepienie implantu boli? Jak wyjaśniliśmy w artykule – zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, a komfort pacjenta zawsze jest na pierwszym miejscu. Dodatkowo konsultacja ze stomatologiem przed rozpoczęciem leczenia z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości. Jedno jest pewne: jesteś wart tego, aby uśmiechnąć się bez skrępowania.

Materiał zewnętrzny

 

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.