Jak dbać o drogi moczowe?

Jak dbać o drogi moczowe?

W organizmie człowieka układ moczowy pełni bardzo ważną rolę. Poza usuwaniem elementów przemiany materii, pomaga zachować właściwą równowagę kwasowo-zasadową oraz wodno-elektrolitową. Jak prawidłowo dbać o układ moczowy i jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Sprawdź.

Budowa i funkcje układu moczowego

Układ moczowy człowieka składa się nie tylko z nerek. To również moczowody, pęcherz oraz cewka moczowa. Każdy z narządów powinien być zdrowy, by układ moczowy działał prawidłowo, skutecznie chroniąc organizm przed szkodliwymi i niepotrzebnymi elementami przemiany materii. Każda część układu ma do wykonania określone funkcje.

Szczegółowa budowa układu moczowego różni się u mężczyzn i kobiet. Ze względu na budowę anatomiczną, każda z płci zmaga się z różnymi dolegliwościami i może być bardziej podatna na niektóre choroby.

Prawidłowe działanie układu moczowego ma ogromny wpływ na zdrowie całego organizmu. Podstawową rolą jest zbieranie zbędnych dla organizmu produktów przemiany materii, które następnie wraz z moczem usuwane są z organizmu. Nerki pełnią rolę specyficznego filtra, oczyszczającego krew.

Ze względu na szczególną rolę narządów, niepokojących objawów nie należy bagatelizować. W przypadku ich wystąpienia najlepszym rozwiązaniem jest szybka konsultacja specjalistyczna z urologiem, który zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób układu moczowego.

Ile kosztuje wizyta u urologa w Warszawie? Koszt konsultacji ze specjalistą to ok. 200 zł.

Choroby układu moczowego

Choroby układu moczowego mogą mieć różne podłoże – obejmować jeden z elementów lub cały układ. Jakie schorzenia rozwijają się u pacjentów najczęściej?

Infekcja dróg moczowych

Choroba, na którą znacznie częściej zapadają kobiety niż mężczyźni, co ma związek z budową anatomiczną charakterystyczną dla płci. U pań cewka moczowa jest zdecydowanie krótsza, przez co bakterie z dużą łatwością mogą przenikać do układu, powodując rozwój choroby. Pacjentki zmagające się z tą dolegliwością zgłaszają najczęściej ból i pieczenie podczas oddawania moczu, uczucie parcia na pęcherz, ale choroba może powodować również wzrost temperatury.

Brak odpowiedniej terapii sprawia, że choroba postępuje. Gdy bakterie dostaną się do nerek, mogą doprowadzić do rozwoju odmiedniczkowego zapalenia nerek.

Poza dopasowaną antybiotykoterapią pacjentom zaleca się przyjmowanie dużej ilości płynów, najlepiej wody. Płyny pobudzają układ do pracy, pacjenci częściej odczuwają potrzebę oddawania moczu, a wraz z nim usuwają z organizmu bakterie.

Kamica nerkowa

Drugą często wymienianą chorobą układu moczowego jest kamica nerkowa, spowodowana najczęściej niewłaściwą dietą (tylko jeden jej wariant rozwija się na skutek wad wrodzonych).

Istotą choroby jest tworzenie w układzie moczowym złogów, które powstają z wytrąconych związków chemicznych. Minerały te zlepiają się, tworząc większe przeszkody. Mogą one powstawać zarówno w nerkach, jak i w innych częściach układu moczowego. Dopóki złogi te są niewielkie, nie powodują większych problemów, ponieważ organizm może je bez większych trudności wydalić wraz z moczem. Jednak gdy będą one duże, wywołują atak kolki nerkowej.

Co robić, by dbać o układ moczowy?

Najważniejsza jest profilaktyka. W chorobach takich jak kamica nerkowa duże znaczenie ma właściwe nawodnienie organizmu. Woda wspomaga pracę nerek, powstaje więcej moczu, a wraz z nim usuwane są zalegające złogi. Odpowiednia częstotliwość mikcji jest jednak bardzo ważna nie tylko w kamicy. Wraz z moczem wydalane są też znajdujące się w układzie bakterie. Równie ważne jest też właściwe dbanie o higienę okolic intymnych.

Często problemy z infekcjami dróg moczowych spowodowane są też powstrzymywaniem się od oddawania moczu. Zalegający w pęcherzu mocz, wraz z bakteriami, może powodować rozwój groźnych chorób.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.