Jak perfumy wpływają na percepcję nowo poznanego człowieka?

Jak perfumy wpływają na percepcję nowo poznanego człowieka

Raz na jakiś czas można usłyszeć o tym, jak zapach wpływa na postrzeganie drugiego człowieka. O ile niechęć do osoby o nieświeżym oddechu czy nieprzyjemnym zapachu jest raczej dość oczywista, o tyle konkretne nuty zapachowe mogą wpłynąć na postrzeganie drugiej osoby i pierwsze wrażenie, jakie ona wywiera. Warto wiedzieć, jak perfumy wpływają na ludzką psychikę, by odpowiednio je dobierać.

 Aromaterapia

Pojęcie aromaterapii jest ostatnio dość popularne, jednak wciąż nie każdy wie, co dokładnie się za nim kryje. Z samej nazwy można wywnioskować, że chodzi tu o terapię przy pomocy różnych zapachów. W tym przypadku najczęściej używa się naturalnych olejków eterycznych. Niejednokrotnie pomagają one w walce z przewlekłym stresem lub powrocie do zdrowia po dłuższej chorobie. Aromaterapia znalazła również zastosowanie w przedsiębiorstwach, bowiem odpowiedni zapach przyciągał większą liczbę klientów.

Feromony

Uwodzenie zapachem perfum to coś, w co większość osób niespecjalnie wierzy. Mityczne feromony to tak naprawdę bezzapachowe związki chemiczne, które mają za zadanie wywołać określoną reakcję drugiego organizmu. Co ciekawe, są one odbierane poza ludzką świadomością - człowiek nie ma wpływu na to, jak zareaguje na te związki. Feromony dodaje się do niektórych perfum, ponieważ niektóre badania wykazały, że mogą one znacząco podnieść atrakcyjność w oczach płci przeciwnej. Rozróżnia się feromony damskie i męskie.

Skojarzenia

Różne zapachy mogą budzić różne skojarzenia. Można to zauważyć podczas dłuższych, szczęśliwych związków: wówczas zapach charakterystyczny dla partnera budzi pozytywne skojarzenia, nawet jeśli nie czuje się go bezpośrednio przy nim. Podobnie np. perfumy damskie używane przez bliską przyjaciółkę mogą wzbudzić radość i poczucie bezpieczeństwa. Warto dobierać takie zapachy, które będą budziły dobre emocje i przywoływały przyjemne wspomnienia.

Postrzeganie siebie

Czasem przyjemny zapach może spowodować nawet zmianę postrzegania siebie. Niejednokrotnie kobiety, które użyły ulubionych perfum, mogły wydawać się odważniejsze i bardziej pewne siebie. Działa to na prostej zasadzie: jeśli podobasz się sobie, automatycznie czujesz się ze sobą pewniej. Może to również wpływać na kontakty z innymi ludźmi. Osoba, która czuje się ze sobą dobrze, będzie chętniej udzielać się podczas spotkań towarzyskich. Perfumy mogą być jednym ze sposobów na wyrażenie siebie i dodanie sobie nieco pewności siebie.

Wyrażanie siebie

To punkt dość podobny do poprzedniego. Odpowiednie perfumy pomagają wyrazić siebie i swój charakter. Mogą pokazać otoczeniu, czy więcej jest w Tobie pierwiastka męskiego, czy damskiego. Jednocześnie perfumy są sposobem na odzwierciedlenie swojej historii. Często różne osoby decydują się na zapachy, które skądś kojarzą, jednak nigdy nie pamiętają, skąd dokładnie. Zdarza się, że to nieco zapomniane zapachy dzieciństwa, które kojarzą się z osobą, która budziła pozytywne emocje. Wybieranie perfum, które wyrażą Twój charakter, pozwoli również na przyciągnięcie do Ciebie ludzi podobnych Tobie.

Zmiana nastroju

Zapach perfum potrafi wpłynąć na nastrój człowieka. Dzieje się to za pośrednictwem wielu poprzednich punktów: ma to związek z aromaterapią, postrzeganiem siebie, skojarzeniami, a także feromonami. Dany zapach potrafi przywołać pozytywne emocje, wprowadzić w stan nostalgii, jak i wywołać smutek. Dlatego perfumy należy dobierać rozważnie i odpowiednio do okazji.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.