Trądzik należy do najczęstszych chorób skóry i może dotykać pacjentów w różnym wieku – nie tylko dojrzewającą młodzież. Zdarza się, że trądzik występuje w postaci łagodnej, ale zdarzają się przypadki o ciężkim przebiegu, które wymagają interwencji medycznej i specjalistycznych leków. Niezależnie od tego, jak poważna jest to dolegliwość, zaniedbania prawidłowej pielęgnacji skóry mogą zaostrzyć problem lub prowadzić do powstawania przebarwień i blizn. W jaki sposób powinno się dbać o skórę trądzikową i jakie są domowe sposoby na trądzik? Które apteczne preparaty do pielęgnacji skóry trądzikowej warto zastosować i kiedy potrzebny będzie specjalistyczny lek na trądzik?
Skóra trądzikowa – charakterystyka i wymagania
Trądzik jest efektem nadczynności gruczołów łojowych, nadmiernej produkcji sebum i zaburzeń związanych z rogowaceniem ujść włosowo-łojowych. W efekcie dochodzi do rozwoju stanu zapalnego oraz infekcji gruczołów łojowych przez Propionibacterium acnes. Do pojawiania się choroby lub zaostrzenia jej objawów przyczyniają się różne czynniki, w tym między innymi stres i nieprawidłowa dieta, a także niektóre leki i działanie hormonów. Na skórze pojawiają się wykwity grudkowo-krostkowe oraz zaskórniki, ponadto skóra trądzikowa jest zazwyczaj tłusta przez nadmiar wydzielanego łoju, szybko zaczyna błyszczeć, a także jest skłonna do podrażnień. Z tego powodu jej wymagania są nieco inne niż wymagania skóry zdrowej, a właściwa pielęgnacja jest kluczem do tego, by zminimalizować problem.
Jak dbać o skórę trądzikową?
Skóra trądzikowa wymaga szczególnej pielęgnacji. Nie poleca się stosowania kosmetyków drogeryjnych o wątpliwym składzie – zamiast tego najlepszym wyborem będą specjalistyczne preparaty do pielęgnacji skóry trądzikowej, które są dostępne w aptekach. Cerę trądzikową należy systematycznie oczyszczać, jednak nie można tego robić zbyt agresywnie, gdyż wówczas mogą pojawić się podrażnienia i stan zapalny może się nasilić. Istotne jest regularne złuszczanie naskórka, a także pozbywanie się nadmiaru sebum oraz stosowanie toników, które pomogą utrzymać właściwe pH skóry. Błędnym twierdzeniem jest, że skóra trądzikowa nie wymaga nawilżania – jest wręcz przeciwnie, jednak należy postawić na produkty niekomedogenne (czyli takie, które nie zapychają porów).
Domowe sposoby na trądzik
Do domowych sposobów na trądzik należy zaliczyć przede wszystkim dbanie o właściwą pielęgnację skóry, jej higienę i higienę otoczenia. Poleca się wykorzystanie takich produktów jak miód, kurkuma czy cynamon, które mają właściwości antybakteryjne. Dodatkowo można postawić na zioła, a te bez problemu można znaleźć w aptece. Przy walce z trądzikiem jednym z najczęściej stosowanych jest fiołek trójbarwny, ale można postawić również na rumianek i nagietek, a nawet na czarny bez czy łopian.
Preparaty z apteki do pielęgnacji skóry trądzikowej
W aptece można kupić różnego rodzaju medykamenty dostępne bez recepty, które są oparte na składnikach o działaniu przeciwtrądzikowym. Należy zwrócić uwagę szczególnie na kwas azelainowy, kwas salicylowy oraz nadtlenek benzoilu. Skutecznością w walce z trądzikiem wyróżnia się również cynk i siarka, a dodatkowo niacynamid oraz kwasy AHA (alfa-hydroksykwasy), do których należy między innymi kwas lipohydroksylowy oraz kwas glikolowy. W leczeniu trądziku stawia się też na retinoidy, witaminę PP, witaminę B2 oraz witaminę C. W aptekach znaleźć można całe serie produktów do skóry trądzikowej, w tym zarówno tabletki, jak i niejedną maść czy krem na trądzik, a także mydła i emulsje micelarne, płyny przeciwtrądzikowe, żele, toniki, pasty itd.
Tabletki na trądzik czy maść na trądzik?
Z trądzikiem można walczyć miejscowo i ogólnie – oba te sposoby mają swoje zalety.
-
Wśród maści na trądzik bardzo dużą popularnością cieszy się maść cynkowa, która przyczynia się do wysuszania zmian skórnych. Można wykorzystać również maść ichtiolową, która ma właściwości przeciwzapalne, a także miejscowo działające produkty z kwasem azelainowym, który posiada właściwości antyseptyczne.
-
Pacjent może również wybrać tabletki na trądzik dostępne w aptece bez recepty. Często w składzie zawierają one dodatki na bazie fiołka trójbarwnego, beta-karotenu, likopenu czy też miedzi bądź zielonej herbaty.
Kiedy pójść do lekarza po lek na trądzik?
W przypadku cięższych postaci trądziku konsultacja z lekarzem jest wręcz konieczna, by ten mógł zbadać skórę pacjenta i przepisać bardziej specjalistyczny lek na trądzik. W tym przypadku pacjentom zazwyczaj zalecana jest antybiotykoterapia. Zależnie od decyzji lekarza mogą to być doustne tabletki na trądzik lub terapia miejscowa, która wykorzystuje maści na trądzik z antybiotykiem.
Masz trądzik? Tego nie rób!
Przy problemach z trądzikiem podstawą jest właściwa pielęgnacja oraz leczenie. Należy jednak dopilnować również innych kwestii, których zaniedbanie może przyczynić się do nasilenia dolegliwości bądź pojawiania się powikłań.
- Podstawowym błędem w walce z trądzikiem jest stosowanie przez pacjentów kosmetyków, których skuteczność przeciwtrądzikowa nie została udowodniona w badaniach. Należy unikać również kosmetyków podrażniających, w tym tych z glikolami lub konserwantami, czy też działających komedogennie i nadmiernie wysuszających skórę.
- W przypadku skóry trądzikowej zaleca się unikania ekspozycji na słońce, gdyż wówczas łatwo o przebarwienia – nie można zapominać o niekomedogennych kremach z filtrem.
- Nieprawidłowa dieta może nasilić zmiany skórne, więc powinno się unikać żywności mocno przetworzonej, produktów z wysokim indeksem glikemicznym, cukrów prostych, używek, ostrych przypraw, nabiału i tłuszczów nasyconych.
- Nie powinno się wyciskać pryszczy, gdyż zwiększa się wówczas ryzyko nadkażania powstałych w ten sposób ran, co w efekcie może skutkować pojawianiem się blizn.
- Należy również unikać stosowania kosmetyków zbyt agresywnych, które drażnią skórę i niszczą jej naturalną barierę. Może to nasilać stan zapalny, co w efekcie skutkować będzie zaczerwienieniami skóry i jej podrażnieniem oraz pieczeniem.
- Ważna jest nie tylko higiena i pielęgnacja skóry, ale i otoczenia. Z tego powodu należy często wymieniać ręczniki czy pościel, a także często dezynfekować telefon.