Drenaż limfatyczny, znany także pod nazwą presoterapii to zabieg usprawniający przepływ limfy oraz krwi. Jego celem jest zmniejszenie bólu i obrzęków, ujędrnienie skóry oraz wsparcie walki z cellulitem. Wykonuje się go najczęściej w salonach urody, gabinetach odnowy biologicznej oraz masażu.
Z drenażu limfatycznego mogą skorzystać pacjenci onkologiczni po usunięciu węzłów chłonnych, osoby borykające się z obrzękiem limfatycznym, a także skórą z widocznymi objawami zmęczenia oraz utraty jędrności. Nie jest on za to wskazany w przypadku stanów zapalnych, wad serca, zaburzeń działania układu krążenia, padaczki, ciąży oraz miesiączki.
Drenaż limfatyczny – metoda ręczna i mechaniczna
Drenaż limfatyczny może być wykonywany na dwojaki sposób: manualnie lub przy pomocy specjalnego aparatu. W przypadku metody ręcznej masażysta lub fizjoterapeuta wykonuje określone ruchy, które rozprowadzają nagromadzone płyny oraz pobudzają pracę układu limfatycznego. Może być on stosowany przy kontuzjach, dnie moczanowej, po mastektomii, w trakcie rekonwalescencji po urazach, a także w przypadku niewydolności żylnej. Można wykonywać go wspomagająco w walce z cellulitem oraz podczas kuracji odchudzających. Drenaż mechaniczny polega zaś na założeniu na kończyny specjalnych mankietów, które na przemian napełniają się i wypuszczają powietrze. Uścisk powoduje, że układy krwionośny i limfatyczny zostają pobudzone do pracy – toksyny zostają usuwane szybciej, a organizm jest lepiej dotleniony. Drenaż mechaniczny może być stosowany w ramach profilaktyki niewydolności żylnej, po urazach i kontuzjach, a także wspomagająco w walce ze skórką pomarańczową oraz dodatkowymi kilogramami.
Drenaż limfatyczny na cellulit – sposób na gładką skórę
O drenażu limfatycznym często słyszy się w kontekście walki z cellulitem – usprawnienie przepływu nagromadzonej chłonki oraz poprawa krążenia może przynieść dobre efekty w postaci wygładzenia grudek. Po zabiegu skóra staje się bardziej elastyczna i jędrna. Przyczynia się on również do oczyszczenia organizmu z toksyn. Drenaż limfatyczny zarówno manualny jak i wykonywany przy użyciu specjalnego aparatu, powinien być przeprowadzony przez wykwalifikowanego specjalistę po szkole masażu w Poznaniu. Metoda manualna polega na ugniataniu, głaskaniu i rozcieraniu tkanek. Dzięki temu możliwe jest rozluźnienie mięśni oraz przepchnięcie limfy. Warto jednak pamiętać, że w przypadku cellulitu potrzeba serii minimum 5 zabiegów, a także zmiany stylu życia. Aby efekty były bardziej widoczne, do regularnych drenaży limfatycznych warto dodać masaż szczotką na sucho, ćwiczenia fizyczne na brzuch, uda i pośladki oraz picie dużych ilości wody. Pozbycie się niechcianego cellulitu wymaga także zmiany diety na zdrową. Niewskazane są posiłki bogate w cukry i tłuszcze, produkty wysokoprzetworzone, alkohol, słone i słodkie przekąski.
Drenaż limfatyczny twarzy – jędrny i podkreślony owal
Drenaż limfatyczny twarzy to zabieg często wybierany przez klientki salonów piękności. Doskonale oczyszcza on skórę z zalegających w niej toksyn, poprawia jej napięcie, polepsza krążenie krwi oraz pobudza komórki do odnowy. Po zabiegu cera staje się jędrna, gładka, odzyskuje młodzieńczy blask i zdrowy wygląd. Znikają obrzęki pod oczami oraz inne objawy zmęczenia. Poprawa napięcia zmniejsza ponadto ryzyko powstania zmarszczek. W medycynie estetycznej drenaż limfatyczny wykorzystywany jest do leczenia krwiaków, zasinień i obrzęków, powstałe w wyniku urazów. Niekiedy służy on również jako zabieg przygotowawczy do peelingów lub przed zastosowaniem wypełniaczy. Masaż ten zwiększa również wchłanianie się substancji leczniczych i odżywczych zawartych w kosmetykach. Warto pamiętać, że drenaż limfatyczny powinna wykonywać osoba po szkole kosmetycznej w Poznaniu, która posiada specjalistyczną wiedzę na temat problemów skórnych. Kosmetyczka dokonuje szczegółowej diagnozy oraz pomaga w dobraniu odpowiedniej metody działania, dla własnego bezpieczeństwa, najlepszym wyborem będzie oddanie się w ręce profesjonalistki.