Ból zęba jest bez wątpienia jednym z bardziej dokuczliwych i powszechnych problemów. Przyczyn jego wystąpienia może być wiele, jednak jedno jest pewne - może pojawić się u każdego, bez względu na wiek i płeć. Jakie są najskuteczniejsze metody łagodzenia bólu?
Metody łagodzenia bólu zęba - farmakologia
Jednym z najszybszych metod łagodzenia dokuczliwego bólu zęba jest przyjęcie środków przeciwbólowych. Najczęściej wybierane są niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), w tym m.in. ketoprofen, ibuprofen, naproksen i diklofenak. Mechanizm ich działania polega na hamowaniu aktywności enzymów o nazwie cyklooksygenazy (COX), co daje efekt przeciwbólowy i przeciwzapalny. Więcej informacji na temat działania np. ketoprofenu można znaleźć na stronie: https://www.ketonal.pl/ketonal-sprint
Warto jednak pamiętać, że środki farmakologiczne to pomoc doraźna. Konieczna jest wizyta u stomatologa, który oceni stopień uszkodzenia i wdroży odpowiednie leczenie. Nie wolno bagatelizować bólu, ponieważ grozi to nawet utratą zęba. W skrajnych przypadkach może dojść także do zainfekowania zatok lub mięśnia sercowego. W ramach diagnostyki lekarz dentysta powinien wykonać zdjęcie RTG, które pozwoli na pełne zobrazowanie stanu uzębienia, łącznie ze stanem kanałów i korzeni zębów.
W przypadku silnego bólu zęba liczy się czas. Dlatego też warto wybrać produkt, który błyskawicznie dociera do źródła bólu i go uśmierza. Ketonal Sprint (ketoprofen plus lizyna) rozpuszcza się w 30 sekund, dzięki czemu działa szybko zarówno przeciwbólowo, przeciwgorączkowo jak i przeciwzapalnie. Mogą go stosować osoby powyżej 16. roku życia. Ma delikatny, miętowy smak i można dostać go w aptece bez recepty.
Przyczyny bólu zęba
Ból zęba to przypadłość, którą doświadczył chyba każdy z nas. Najczęściej ma on charakter dokuczliwy i pulsujący. Jest na tyle uciążliwy, że często nie pozwala zasnąć ani wykonywać codziennych, nawet najprostszych czynności. Ząb staje się bardzo wrażliwy na temperatury (zarówno ciepło, jak i zimno), smak kwaśny i słodki, a także nacisk.
Przyczyn pojawienia się bólu zęba może być wiele. W większości przypadków powodem jest pęknięcie szkliwa lub próchnica. Z tym drugim mamy do czynienia wówczas, gdy pod wpływem działania bakterii dochodzi do odsłonięcia miazgi zęba. Staje się ona bardzo wrażliwa na spożywane pokarmy i napoje, aż z czasem jej ciągłe podrażnienie doprowadza do pojawienia się stanu zapalnego. W konsekwencji może dojść do wytworzenia się ropnia, co sprawia, że ból jest jeszcze bardziej dotkliwy. Zlekceważenie problemu może doprowadzić do pogłębienia stanu zapalnego, rozkładu i obumarcia miazgi zęba.
Domowe sposoby na łagodzenie bólu zęba
Jednym z najczęściej rekomendowanych, domowych sposobów na złagodzenie silnego bólu jest przyłożenie zimnego okładu w newralgiczne miejsce przy skórze. U niektórych, przy łagodnych dolegliwościach bólowych sprawdza się także żucie goździka, ze względu na obecność w jego składzie eugenolu, czyli substancji o działaniu antyseptycznym i znieczulającym.