Metafen – ibuprofen i paracetamol w jednej tabletce

Metafen – ibuprofen i paracetamol w jednej tabletce

Bez wątpienia każdy z nas doświadczył kiedyś nieprzyjemnego uczucia bólu i wszyscy poszukujemy sposobu na to, by go skutecznie zwalczyć. Do tego dochodzi odwieczny dylemat – co wybrać? Ibuprofen czy paracetamol? A może dobrym sposobem byłoby połączenie tych dwóch substancji czynnych? Właśnie takie rozwiązanie możemy znaleźć w tabletkach Metafen.

Dla kogo Metafen?

Tabletki Metafen wykazują działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz przeciwgorączkowe. Niniejszy produkt leczniczy dostępny jest bez recepty (lek OTC) i skierowany do szerokiego grona osób – zarówno dorosłych jak i dzieci, w wieku powyżej 12 roku życia.

Wskazaniami do przyjmowania tabletek Metafen są wysoka temperatura ciała, a także różnego rodzaju dolegliwości bólowe, jak m.in.:

Jak działa Metafen?

Substancjami czynnymi zawartymi w formulacji leku są ibuprofen oraz paracetamol. Jedna tabletka Metafenu zawiera 200 mg ibuprofenu i 325 mg paracetamolu

Paracetamol i ibuprofen mają nieco inny mechanizm działania – obie substancje posiadają właściwości przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, ibuprofen wykazuje dodatkowo działanie przeciwzapalne. Substancje te wpływają hamująco na aktywność innych enzymów na drodze reakcji bólowej i mają nieco inny punkt uchwytu w organizmie.

Połączenie działania powyższych substancji aktywnych pozwala na rozwinięcie większej mocy działania leku niż w przypadku stosowania różnych leków niezależnie, z zachowaniem odstępu czasowego.

Czy takie połączenie ibuprofenu z paracetamolem jest bezpieczne?

Jednoczesne przyjęcie leku z ibuprofenem oraz paracetamolem może zostać zastosowane w celu zmniejszenia gorączki oraz złagodzenia bólu w wymienionych wyżej przypadkach, założonych w Charakterystyce Produktu Leczniczego (ChPL). Warto jednak rozważyć konieczność przyjmowania takiego połączenia, gdyż unikanie stosowania leków bez potrzeby jest najbezpieczniejsze dla ludzkiego zdrowia.

Należy wziąć pod uwagę fakt, że równoczesne zastosowanie połączenia substancji czynnych może wzmagać działania niepożądane leku w sytuacji, gdy ktoś zmaga się już z jakimiś dolegliwościami, jak np. choroby wątroby czy żołądka. 

Z tego względu tabletki Metafen należy stosować dokładnie tak, jak opisano w ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty, a w razie jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem lub innym wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia.

Co jeszcze na ból?

Jednymi z najbardziej znanych i najpopularniejszych wśród Polaków środków przeciwbólowych są Apap oraz Ibuprom. Zaletą tabletek Apap jest to, że nie podrażnia on błony śluzowej żołądka, może być także stosowany w razie dolegliwości bólowych u kobiet w ciąży. Tabletki Ibuprom mogą być przyjmowane w zwalczaniu stanu zapalnego w organizmie, będącego jedną z częstszych przyczyn bólu. W grupie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) znajdziemy także Nurofen oraz Nurofen Forte – oba produkty lecznicze oparte są na ibuprofenie. Skutecznie zwalczają zarówno różnego pochodzenia ból, stan zapalny, jak i wysoką gorączkę.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.