Mleko roślinne – alternatywa dla osób nietolerujących laktozy

Mleko roślinne – alternatywa dla osób nietolerujących laktozy

Około 80% z nas nie toleruje dobrze mleka krowiego, zapewne większość z nas nawet o tym nie wie. Dzieje się tak, ponieważ nie każdy posiada enzym rozkładający laktozę. W tej sytuacji należy odstawić produkty mleczne – mleko, jogurty, serki wiejskie, itp. Nie oznacza to jednak całkowitego wyeliminowania nabiału z diety, można bowiem zastąpić go mlekiem roślinnym.

Jak rozpoznać, że nasz organizm nie toleruje laktozy?

Jest to najczęstsza nietolerancja pokarmowa, a jej objawy mogą być różne i nie zawsze są widoczne od razu po spożyciu nabiału. Jeśli masz częste bóle brzucha, zaparcia, biegunki, kolki, oddawanie nadmiernej ilości gazów, nudności oraz wymioty – mogą to być objawy nietolerancji laktozy. Towarzyszą jej również problemy z cerą, zmęczenie, bóle mięśni. W takiej sytuacji dla własnego samopoczucia i, przede wszystkim, zdrowia, należy zrezygnować z tradycyjnego nabiału. Alternatywą jest mleko roślinne, „mleko” w tym przypadku jest terminem umownym, jest to po prostu napój roślinny. Na rynku jest ich mnóstwo, możliwości co do smaku i rodzaju są naprawdę bardzo duże. Mogą być to napoje z orzechów, roślin strączkowych, ziaren lub zbóż.

Właściwości i zastosowanie mleka roślinnego

Spożywając mleko roślinne, należy zapoznać się z korzyściami, jakie niesie za sobą wprowadzenie go do diety. Przede wszystkim jest ono źródłem wielu pierwiastków i witamin. Idealnie sprawdzi się u osób mających wolny metabolizm, a także u wegan i wegetarian. Znacznie ułatwi trawienie. Warto wspomnieć, że oprócz braku laktozy, w jego składzie nie znajdziemy również cholesterolu. Atutem mleka roślinnego jest fakt, że można zastosować je do wielu potraw – zarówno zimnych, jak i ciepłych. Świetnie sprawdzi się jako składnik deseru, napoju (np. cappuccino z mlekiem sojowym lub kokosowym), zup , mięs, owsianek czy naleśników. Podczas kupowania mleka roślinnego koniecznie zwróć uwagę na jego skład – ważne, by nie był nafaszerowany sztucznymi wypełniaczami. Nie myl go z mlekiem smakowym! To drugie jest pełne cukru i sztucznych barwników.


Przeczytaj również: Po co dziecku mleko?


Z czego przyrządzić mleko roślinne?

Niestety mleko roślinne jest dość drogie, to może odstraszać. Rozwiązanie jest jedno – przyrządź je samodzielnie w domu. Lista produktów, z których można przygotować mleko roślinne, jest długa, oto kilka przykładów:

  • soja;
  • ryż;
  • sezam;
  • owies;
  • kokos (wiórki kokosowe);
  • orzechy włoskie lub kokosowe;
  • migdały;
  • orzechy nerkowca;
  • kasza jaglana.

To zaledwie kilka możliwości, jest ich znacznie więcej. Najpopularniejszymi mlekami roślinnymi są: mleko migdałowe, mleko sojowe, mleko ryżowe oraz mleko kokosowe.

By pokazać, jak łatwo jest przyrządzić zdrowe mleko roślinne w domu, spójrz na przepis na mleko kokosowe:

Składniki:

  • 4 szklanki wody (najlepiej filtrowanej);
  • 2 szklanki wiórków kokosowych;

Sposób przygotowania: Wlej wodę do garnka i doprowadź ją do wrzenia, wsyp wiórki i gotuj przez chwilę. Następnie zmiksuj uzyskaną masę tak, by była jednolita. Otrzymane mleko odcedź przez sitko, przelej do szklanego pojemnika i przechowuj w lodówce. Przed otwarciem – wstrząśnij.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.