Wydaje się niemożliwe, że w ciele człowieka może nastąpić zastój wody. Przecież ludzki organizm składa się w ponad 70 procentach z wody. Woda jest składnikiem krwi, usprawnia transport wielu składników mineralnych, nieustannie krąży w organizmie. Wodę pijemy i wydalamy. Nawet w pożywieniu znajduje się woda. Jak więc możliwe jest to, by woda mogła zatrzymać się w organizmie?
Powszechnie wiadomo, że woda to źródło zdrowia i co do tego nie ma żadnych wątpliwości. W wielu przypadkach właśnie woda jest podstawą prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nie raz na pewno spotkaliśmy się z przypadkami odwodnienia lub sami czuliśmy wielkie pragnienie. W tej sytuacji kuriozalnym okazuje się fakt, że woda może zatrzymać się w organizmie, a już tym bardziej to, że jej nadmiar może powodować szkody.
Sprawdź także: Woda filtrowana - czy warto ją pić?
Dlaczego woda zatrzymuje się w organizmie?
Nie będzie zaskoczeniem jeśli stwierdzimy, że zdrowa i odpowiednio zbilansowana dieta to podstawa, by organizm funkcjonował jak należy. Jednym z elementów codziennej diety jest uzupełnianie płynów. Organizm potrzebuje 1,5-2 litrów płynów dziennie. Zaliczają się tu zarówno napoje gorące, soki jak i woda. Oczywistym jest jednak, że to woda stanowi najlepsze i przy okazji bezkonkurencyjne źródło nawadniania oraz jest pomocna w procesie odchudzania.
Woda zatrzymuje się w organizmie z różnych powodów. Jednym z nich jest właśnie niedostateczna jej podaż. Przyczyną niedoboru wody w organizmie mogą być wysokie temperatury, restrykcyjna bądź źle zbilansowana dieta. Do zatrzymywania wody w organizmie przyczynia się także nadmiar sodu i niedobór potasu w diecie.
Woda latem to podstawa!
Latem, kiedy temperatury przekraczają 25 stopni Celsjusza, bezpośredni kontakt ze słońcem, długie przebywanie na zewnątrz, jakakolwiek aktywność fizyczna, czy chociażby przebywanie w nieklimatyzowanych pomieszczeniach wiążą się ze zwiększoną potliwością.
Pocenie się jest zjawiskiem naturalnym i człowiek poci się w każdej porze roku. Latem jednak, z uwagi na to, że intensywność światło słoneczne jest większa, a promienie słoneczne mocniej ogrzewają ziemię, kontakt z wysoką temperaturą przyczynia się do wzmożonej aktywności gruczołów potowych. Głównym składnikiem potu jest woda. Dlatego tak ważne jest regularne nawadnianie.
Brzmi kuriozalnie: skoro woda wyparowuje z ciała w postaci potu, to w jaki sposób proces ten powoduje zatrzymywanie wody w organizmie? Wbrew pozorom organizm jest bardzo sprytny. Mamy to w genach po człowieku z paleolitu. Organizm jest w stanie gotowości w każdej sytuacji kryzysowej. Gdy wyczuwa niedobór wody, broni się przed jego utratą, gromadząc zapasy w tkance podskórnej.
Poznaj 5 sposobów na to, jak pić więcej wody każdego dnia
Restrykcyjna dieta
Podobnie sytuacja wygląda w przypadku diet niskoenergetycznych i często takich, które ocierają o głodówkę. Mogą one prowadzić do odwodnienia. Wraz z pożywieniem do organizmu dostarczana jest woda: warzywa i owoce w dużej części składają się właśnie z wody. Białko jest składnikiem odżywczym, który wiąże wodę. To jego niedobór w diecie sprawia, że istnieje większe ryzyko powstawania obrzęków. Obrzęki to nic innego jak zjawisko, w którym płyny fizjologiczne przesączają się przez ściany naczyń krwionośnych.
Spradź również: Hydrominum na obrzęki – recenzja. Działanie, efekty, skład, cena
Woda kontra krew
Jak już wspomnieliśmy woda jest także składnikiem krwi. Krew z kolei transportowana jest po całym organizmie, ponieważ komórki ciała potrzebują jej do prawidłowego funkcjonowania. Wyobraźmy sobie sytuację, w której człowiek przebywa w bezruchu, np. siedząc. Ta nienaturalna pozycja uniemożliwia efektywny przepływ krwi po ciele, co skutkuje utrudnionym jej odpływem, a w konsekwencji może powodować niewydolność żylną (żylaki a nawet hemoroidy).
W tym miejscu warto też wspomnieć o osobach, które pracują w pozycji siedzącej (pracownicy biurowi, kierowcy) i są dodatkowo bierne fizycznie. Jest to grupa zwiększonego ryzyka wystąpienia tych dolegliwości. Osoby te bardzo często skarżą się na uczucie ciężkości nóg.
Kobieca rzeczywistość
To właśnie kobiet najczęściej dotyczy problem zatrzymywania wody w organizmie. Zjawisko to występuje najczęściej przed miesiączką (efekt wzrostu estrogenów przy jednoczesnym spadku progesteronu). Odczuwane jest to jako bolesność i tkliwość piersi. Kobietom przed miesiączką polecamy więc nie stawać na wadze, by nie psuć sobie nastroju i nie potęgować objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS).
A skoro mowa o kobietach podczas okresu, drugą grupą, skarżącą się na problem opuchnięcia i obrzmienia są kobiety w ciąży, szczególnie w pierwszym trymestrze. Objawy, wtedy występujące, często bywają mylone z tymi, które odczuwa się przed planowaną miesiączką.
Dzienne zapotrzebowanie na wodę dla osoby dorosłej to około 2 litry. Nie wydaje się dużo, prawda? Za to taka optymalna ilość może bardzo korzystnie wpłynąć na kondycję organizmu oraz uchronić przed różnymi dolegliwościami.