Mediacje to coraz popularniejszy model rozwiązywania problemów. Korzystają z tego osoby prywatne, ale też firmy. Często korzystają też rodziny, w których konflikt dotyczy spraw ważnych, złożonych i delikatnych. Takich, gdzie osoba bezstronna i niezaangażowana emocjonalnie – czyli mediator – może pomóc zobaczyć najlepsze wyjście z sytuacji i dojść do wspólnego porozumienia tak, by wszystkie zaangażowane w sprawę strony były usatysfakcjonowane. Czym konkretnie są mediacje rodzinne? Jak wyglądają? Jak się do nich przygotować? Dowiedz się tego!
Co to są mediacje rodzinne?
Mediacje rodzinne to mediacje prowadzone wokół sporu, który wybuchł w danej rodzinie. Takie sprawy nierzadko są bardzo delikatne, a przy tym trudne. W sporach rodzinnych często narosło wiele emocji i zależności, które nie pozwalają na spojrzenie na sprawę z dystansu i odłożenie emocji.
Właśnie dlatego tak ważna jest rola mediatora – osoby, która nie będzie wybierać stron i faworyzować jednej z nich, nie będzie też angażować się w konflikt emocjonalnie. Rolą mediatora jest bowiem wypracowanie najlepszego dla wszystkich porozumienia. Mediator ma za zadanie odpowiednio zmienić perspektywę sporu, tak, by każdy mógł spojrzeć na sprawę z zupełnie nowej dla siebie perspektywy i lepiej zrozumieć problem, co z kolei pomoże w wypracowaniu właściwego rozwiązania.
Mediacje rodzinne często stosowane są w sprawach spadkowych, rozwodowych, dotyczących opieki nad dzieckiem, w sporach międzypokoleniowych, finansowych, a także w sporach, które wybuchają na tle rodzicielskim. Na mediacje może skierować sąd lub można się na nie zgłosić samodzielnie.
Jak wyglądają mediacje rodzinne?
Na samym początku mediator odbędzie spotkanie z każdą ze stron konfliktu osobno. Na tym spotkaniu wyjaśni dokładnie czym są mediacje i jakie są jej zasady. Wtedy też zbierze zgody na mediacje – mogą one się odbyć wyłącznie dobrowolnie i jeśli jedna ze stron nie zgadza się na mediacje lub w międzyczasie wycofa swoją zgodę, nie mogą one trwać dalej.
Podczas takiego pierwszego spotkania mediator będzie próbował ustalić źródło problemów i zrozumieć sytuację z punktów widzenia osób zwaśnionych. Dopiero w dalszej kolejności wyznaczy termin spotkania mediacyjnego, na którym dojdzie do spotkania zwaśnionych stron.
Mediator nie jest osobą, która wymyśla i narzuca rozwiązanie problemu. To rola obu zaangażowanych emocjonalnie stron konfliktu. Mediator za to stwarza bezpieczną, równą przestrzeń do porozumienia. Pozwala na spokojną rozmowę w towarzystwie osoby trzeciej. Wtedy strony konfliktu mają szansę na to, by w komfortowych warunkach przedstawić swój punkt widzenia na sprawę, która jest powodem mediacji. To pozwalana wypracowanie przestrzeni, która pomaga w szukaniu zadowalających wszystkich rozwiązań.
Zdarza się też, że nie dochodzi do mediacji bezpośrednich – zwaśnione strony odmawiają bezpośredniego kontaktu ze sobą, jednak zgadzają się na mediacje. Wtedy mediator przekazuje informacje. Jednak nie jest jedynie posłańcem zwaśnionych stron, a dąży do ugody, która usatysfakcjonuje obie strony konfliktu. Takie mediacje nazywane są pośrednimi.
Jak się przygotować na mediacje rodzinne?
Pierwsze spotkanie odbędzie się z samym mediatorem. Wtedy będzie on starał się zrozumieć problem, który doprowadził do mediacji. Będzie chciał znać konkretny punkt widzenia na sprawę i zapoznać się z argumentami, które posiadasz na jego obronę. To bardzo ważne, bo w ten sposób uda mu się zrozumieć samo sedno problemu.
Dlatego jeśli chcesz się dobrze przygotować na mediacje, przygotuj sobie listę, w której spiszesz wszystkie punkty, które chcesz poruszyć. Zastanów się też nad tym, co chcesz dzięki nim osiągnąć i na czym najbardziej Ci zależy. Warto pomyśleć też o tym, jakie konstruktywne rozwiązanie problemu możesz zaproponować drugiej stronie konfliktu, jeśli zależy Ci na dojściu do porozumienia.
Warto też nastawić się do mediacji psychicznie – pamiętaj, że ich celem jest porozumienie, dlatego skup się na tym, jak rozwiązać problem tak, by wszyscy byli zadowoleni, a nie na swoich żalach, pretensjach i zaszłościach – teraz najważniejsze jest dojście do sedna problemu i wypracowanie porozumienia między zwaśnionymi stronami, które zakończy konflikt.
Ile kosztują mediacje rodzinne?
Koszt mediacji rodzinnych jest bardzo zróżnicowany. Wszystko zależy od tego, jakiej sprawy dotyczą mediacje, a także czy na mediacje strony sporu zostały skierowane przez sąd, czy zgłosiły się samodzielnie.
W przypadku mediacji nakazanych przez sąd koszty mediacji są odgórnie ustalone i z zasady obciążają po równo strony konfliktu. Zdarza się jednak, że sąd może jedną ze stron zwolnić z tego obowiązku, zależnie od okoliczności.
Zajrzyj tutaj: https://psychoterapiacotam.pl/ jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat mediacji rodzinnych.