Nadmierna potliwość – znajdź na nią sposób!

Pocenie się to jeden z naturalnych procesów, które zachodzą w ludzkim organizmie. Niestety, czasem przebiega on zbyt intensywnie, a nadmierna potliwość staje się przez to przykrym i wstydliwym elementem naszej codzienności. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny tego problemu oraz w jakim sposób skutecznie się z nim rozprawić!

Po co potrzebny nam pot?

Wydzielanie potu w naturalny sposób chroni ludzki organizm przed przegrzaniem. To normalna reakcja pozwalająca regulację temperatury ciała. Wzmożone wydzielanie potu może wystąpić też w przypadku intensywnego wysiłku fizycznego, a także stresu, niepokoju, bądź zdenerwowania. 

Czy wiesz, że każdego dnia tracimy przez skórę około 500 ml wody???

Gruczoły odpowiedzialne za wydzielanie potu umiejscowione są w obrębie prawie całego ciała. Największe zagęszczenie gruczołów potowych znajdują się jednak na wewnętrznej stronie stóp oraz dłoni. Właśnie te miejsca zazwyczaj pocą się najszybciej i najobficiej.

Może zainteresuje Cię: Etiaxil, Antidral, Perspiblock... Koniec z nadmierną potliwością?

Nadmierna potliwość – przyczyny

Kiedy możemy mówić o nadmiernej potliwości? Mamy z nią do czynienia, gdy organizm wydziela znacznie więcej potu niż potrzeba, aby wyregulować temperaturę ciała. Dolegliwości tej nie warto bagatelizować i warto poruszyć tą kwestię z lekarzem. Warto bowiem wiedzieć, iż wzmożone pocenie się może być objawem poważniejszych schorzeń, takich jak np. cukrzyca, problemy hormonalne, choroby tarczycy, nerek, czy też jelit.

Nadmierna potliwość – skuteczne sposoby

Jak walczyć z nadmiernym poceniem się i celnie uderzyć w problem w najbardziej newralgicznych miejscach?

1. Na plamy pod pachami

Higiena osobista to najważniejsza kwestia w zapobieganiu nadpotliwości. Kluczowy jest codzienny prysznic, depilacja pach oraz inwestycja w odpowiedni antyperspirant, który zmniejszy wydzielanie potu. Pamiętaj także o odpowiednim ubraniu – sztuczne tkaniny sprzyjają zwiększonemu wydzielaniu potu, dlatego najlepszym wyborem jest noszenie przewiewnej, bawełnianej odzieży. Z pomocą przychodzą tutaj także preparaty apteczne, jak np. płyn Antidral.


Więcej wskazówek o tym, jak dbać o higienę osobistą, znajdziesz tutaj.


2. Przykry zapach stóp

Nadmierna potliwość stóp to przypadłość, która dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety, niezależnie od pory roku. W przepoconych butach nikt nie czuje się komfortowo, jednak jeszcze gorsza jest przykra woń wydzielana przez stopy...Rozpocznij skuteczną walkę z tym problemem zaczynając od wymiany skarpetek na bawełniane. Nie bez znaczenia jest także, z jakich materiałów wykonane jest Twoje obuwie – najlepszym wyborem jest tutaj skóra naturalna. Możesz zaopatrzyć się także w specjalne wkładki do butów, które absorbują pot i zneutralizują przykry zapach. Rozważ także stosowanie antyperspirantu na stopy – w aptekach i drogeriach spotkasz się z szerokim wyborem odpowiednich produktów. Jednym z najpopularniejsztch środków jest tutaj Etiaxil Antyperspirant Lotion do stóp i dłoni.

3. Mokre ręce

Śliskie dłonie to bardzo stresujący aspekt witania się z innymi osobami….możesz ograniczyć ten problem w naturalny sposób, stosując kąpiele ziołowe z szałwii, kory dębu lub kory brzozy. W aptece zapytaj o gotowe preparaty – regularne smarowanie nimi rąk przynosi wymierne rezultaty.

4. Przypatrz się swojej diecie

Czasami problem pocenia się ulega nasileniu, jeśli spożywamy pikantne  lub bardzo gorące potrawy. Jeżeli Twój organizm reaguje w ten sposób na konkretne potrawy, warto spróbować je wyeliminować z diety. Jeśli jednak problem jest bardzo nasilony – nie zwlekaj z wizytą u lekarza.
W żadnym wypadku nie ograniczaj picia wody i nie dopuszczaj do odwodnienia organizmu – nie tędy droga!


Przeczytaj także: 5 sposobów na to, jak pić więcej wody każdego dnia.


5. Zabiegi profesjonalne

Lekarze dysponują specjalistycznymi środkami i zabiegami, które na długo rozprawiają się z nadmiernym poceniem. Jednym z proponowanych rozwiązań są środki z pokrzykiem, np. Bellapan. Nadaktywność gruczołów potowych można również ograniczyć stosując miejscowo roztwory z solami metali bądź kwasem borowym. Jednym z popularnych sposobów zwalczania nadmiernej potliwości jest botoks – metodę ostrzykiwania stosuje się głównie dla takich obszarów ciała jak pachy, dłonie i stopy. Efekt takiego zabiegu utrzymuje się aż do 6 miesięcy! W skrajnych przypadkach lekarz może zdecydować się na operacyjne przecięcie nerwów, które powiązane są z gruczołami potowymi w danej partii ciała.

Metod na walkę z nadmierna potliwością jest naprawdę wiele, więc każdy powinien znaleźć dla siebie satysfakcjonujące rozwiązanie. Warto szukać przyczyn problemu, ponieważ tylko kompleksowe podejście do tematu pozwoli nam skutecznie i długotrwale rozprawić się z dokuczliwym poceniem. Zachęcamy także do zapoznania się z pełnym, aktualnym rankingiem najpopularniejszych produktów na nadmierną potliwość, zestawionych zgodnie z ocenami niezależnych użytkowników portalu Medsowa.pl.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.