Jak dbać o higienę osobistą?

jak dbać o higienę osobistą?

Higiena osobista jest ważna nie tylko dlatego by wyglądać ładnie na co dzień, ale również, by zapobiegać występowaniu i rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych. Odpowiednie środki ostrożności mogą pomóc uniknąć zachorowania od osób w twoim towarzystwie. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się, jak zarządzać higieną osobistą, by poprawić wygląd i zapobiec infekcjom.

Spis treści:

1. Codzienny prysznic

Prysznic to najlepszy sposób, aby pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń z naszego ciała nazbieranych w ciągu dnia. Zapobiega również chorobom związanym z higieną. Codzienny prysznic pomaga również w poprawie samopoczucia oraz sprawia, że ładnie pachniemy. 


Czytaj także: Z higieną osobistą za pan brat


 

Użyj gąbki lub specjalny ręcznik i delikatnymi ruchami szoruj całe ciało, w ten sposób usuniesz martwe komórki naskórka i zanieczyszczenia. Samo „lanie na siebie wody” nie pomoże w oczyszczeniu całego ciała. Pamiętaj również, aby regularnie wymienić gąbkę, ponieważ może ona łatwo stać się siedliskiem bakterii. 

Jeśli nie chcesz codziennie myć włosów, możesz ubrać na nie specjalny czepek kąpielowy. Jeśli zdąży się, że nie będziesz miał czasu na prysznic, wystarczy, że na koniec dnia umyjesz twarz, pachy, stopy i miejsca intymne. Tutaj warto też przypomnieć jeden z naszych kotrowersyjnych artykułów ,,Moda na niemycie włosów".

2. Mycie twarzy

Skóra twarzy jest bardziej wrażliwa niż na innych częściach ciała. Nie ma znaczenia czy zechcesz myć twarz pod prysznicem, czy wolisz zrobić to osobno przy zlewie – ważne, by robić to regularnie. Przy wyborze produktu do czyszczenia twarzy warto wziąć pod uwagę nasz tym cery. Jeśli masz bardzo suchą skórę, warto unikać produktów, które mają wysoką zawartość alkoholu, który dodatkowo wysusza skórę. Dla skóry wrażliwej należy wybierać produkty hipoalergiczne, które zawierają mniej agresywnych środków chemicznych.

Dla kobiet, które często się malują, równie ważne jest wybranie odpowiedniego środka do demakijażu. Pomoże on usunąć makijaż bez agresywnej ingerencji w delikatną skórę twarzy. Zmywanie makijażu zwykłym mydłem może skończyć się podrażnieniem i pieczeniem skóry. Również mężczyźni powinni w szczególny sposób dbać o swoją twarz, o czym więcej można przeczytać w artykule "Męska pielęgnacja twarzy".

3. Higiena jamy ustnej

Mówi się, że zęby należy myć po każdym posiłku. Niestety dla wielu z nas jest to niemożliwe ze względu na jedzenie obiadów w pracy, w takim przypadku ważne, by zęby myć rano i wieczorem. Regularne szczotkowanie zębów pomaga zapobiegać chorobom dziąseł, które często są związane z chorobami w innych częściach ciała takich jak choroby serca, udar mózgu czy cukrzyca. Szczególnie ważne jest mycie zębów po zjedzeniu słodyczy lub kwaśnych pokarmów, które powodują erozję zębów. Brak odpowiedniej higieny jamy ustnej przyczynia się również do zapalenia gardła, o czym więcej w tekście "Jak pokonać stan zapalny gardła?"

Szczotkowanie zębów chroni też przed próchnicą, co jest szczególne ważne u dzieci. Im lepiej dbamy o higienę jamy ustnej, tym zdrowszymi zębami możemy się cieszyć. Równie istotne są wizyty kontrolne u dentysty. Obecnie protezy zębowe są zakładane nawet bardzo młodym osobom, tylko dlatego, że „nie miały czasu” przyjść do dentysty wcześniej.


Sprawdź także: Nadwrażliwość zębów. Jak sobie z nią radzić?


4. Stosowanie dezodorantu

Antyperspirant pomaga kontrolować nadmierny pot, a dezodorant maskuje nieprzyjemny zapach ciała spowodowany przez niego. Warto rozważyć użycie naturalnego, wolnego od aluminium w celu zmniejszenia potencjalnego zagrożenia dla zdrowia, które wiąże się z używaniem konwencjonalnych dezodorantów. 

Dezodorant najlepiej stosować codziennie, ale jeśli nie mamy problemu z potem w ciągu dnia, warto używać go przed planowanym wysiłkiem fizycznym czy przed formalnymi okazjami.

5. Pranie ubrań

Przyjmuje się, że koszule należy myć po każdym użyciu, a spodnie czy bluzy mogą być noszone kilka razy, zanim wylądują w pralce. Jednak najlepiej samemu wypracować sobie najkorzystniejszy czas prania poszczególnych rzeczy. Niektóre mogą przecież potrzebować prania szybciej, inne później. Zanim jednak wrzucisz ubrania do pralki, warto sprawdzić, czy nie mają poważniejszych plam. Takowe bowiem, należy usunąć przed praniem.

6. Przycinanie włosów

Należy podcinać włosy co 4-8 tygodni. Przycinanie pozwoli zachować włosy w dobrej kondycji, bez rozdwojonych i łamliwych końcówek. Osoby, które zapuszczają włosy, powinny podcinać je co 3 miesiące, a w tym czasie zabezpieczać końcówki przed uszkodzeniami mechanicznymi by jak najdłużej cieszyły się zdrowym wyglądem.

7. Dbanie o paznokcie

Podcinanie paznokci i dbanie o usunięcie skórek pozwoli nam cieszyć się ładnymi, zadbanymi paznokciami. Bardzo długie paznokcie są siedliskiem dla brudu, który łatwo się pod nie dostaje, dlatego warto mieć nieco krótsze. Jednak częstotliwość podcinania paznokci będzie uzależniona od długości, jaką chcemy utrzymać. Tutaj warto zastanowić się jaka długość będzie odpowiednia do naszego tryby pracy. Jeśli dużo czasu spędzasz przy komputerze lub grasz na pianinie, to krótsze paznokcie będą bardziej wskazane. Jeśli wolisz dłuższe paznokcie, to też dobrze, ale należy często je przycinać, by były mocne i nie łamały się.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.