Jak walczyć i unikać zakażenia grzybicą stóp?

Jak walczyć i unikać zakażenia grzybicą stóp?

Niestety w czasie wizyty w saunie, na basenie czy w SPA możemy się nabawić grzybicy stóp. Podobnie niebezpieczne będzie chodzenie w pożyczonych butach. Mimo że to schorzenie jest już powszechnie spotykane, to u wielu osób budzi nadal poczucie wstydu. 

Jak unikać zakażenia?

Grzybica stóp tak naprawdę może stać się problemem każdego z nas, ponieważ jest bardzo wiele sytuacji, w których może zajść do zakażenia grzybami. Takie zakażenie bardzo dobrze rozwija się w środowisku wodnym, dlatego bardzo często dochodzi do zakażenia na basenie, na plaży czy w saunie. Grzybica bardzo często pojawia się u osób, które mają buty z tworzywa sztucznego czy też noszą sztuczne skarpetki. W takich sytuacjach skóra nie może praktycznie oddychać. Stopy zaczną się więc pocić i powstaną takie warunki, w których grzybica szybko się rozwinie. 

Jeśli chcemy takiego zakażenia uniknąć to najlepiej często wietrzyć stopy i starać się o higieniczne warunku. W czasie mycia trzeba także dokładnie czyścić przestrzenie między palcami, ponieważ tam grzybica rozwija się najszybciej. Do stóp warto sobie przeznaczyć osobny ręcznik. Jeśli chodzi o codzienną higienę najlepiej brać prysznic niż kąpiel, ponieważ przy bieżącej wodzie można oczekiwać, że ryzyko grzybicy będzie dużo mniejsze. Czasami także zbyt duża dbałość o czystość może niestety mieć zły wpływ, ponieważ możemy niszczyć naturalną ochronę, która ma gwarantować zabezpieczenie przed zarazkami. 

Nie pożyczajmy również innym swoich butów, ponieważ takie działania mogą również powodować chorobę. Jeśli wybieramy się na basen, musimy zadbać o to, by mieć klapki. 

Objawy grzybicy stóp

Mimo że będziemy mieli działania profilaktyczne przeciwko grzybicy stóp to i tak taki problem może się u nas pojawiać. Pierwszy pojawiający się często objaw to swąd i nadmierne pieczenie na skórze. Grzybica stóp ma kilka różnych objawów i takie różne mogą być objawy. 

  • Między palcami – najczęściej takie objawy pojawią się między czwartym a piątym placem u stopy, gdzie mamy najcieplejsze warunki i co za tym idzie, grzybica ma najlepsze miejsce, by się dobrze rozwijać. Najczęściej będzie się tam pojawiać zaczerwienienie skóry i jej pękanie, które prowadzi także do bólu. 
  • Potnicowa – tutaj na podeszwie stopy pojawiają się pęcherzyki i skóra staje się nadmiernie zaczerwieniona. 
  • Złuszczająca – w tym przypadku grzybica stóp będzie się pojawiać przy złuszczaniu się naskórka, który będzie rogowaciał. Co za tym idzie, będzie również obejmował całe stopy, podeszwę i brzegi. 

Jak leczyć grzybicę nóg?

Gdy w ogóle pojawią się u nas jakieś objawy związane z grzybicą stóp, powinniśmy jak najszybciej rozpocząć leczenie. Oczywiście najlepiej na samym początku wybrać się do dermatologa. Taki specjalista będzie w stanie ocenić, z jakim problemem mamy do czynienia i będzie w stanie nam przepisać odpowiednie środki. Jeśli nie możemy udać się do lekarza, możemy także zdecydować się na ogólnie dostępne środki bez recepty, które także mogą sprawić, że skutecznie będziemy leczyć objawy grzybicy. W takich środkach bardzo często znajduje się między innymi chlorowodorek terbinafiny. I to właśnie ta substancja będzie odpowiadać za pozbycie się grzybicy. Można oczekiwać, że już po tygodniu stosowania takiego preparatu pojawią się pierwsze efekty. Jeśli więc chodzi o grzybicę, trzeba się odpowiednio zajmować swoimi stopami i pamiętać również o profilaktyce. Nie można doprowadzać do takich sytuacji, w których grzyby będą miały najlepsze warunki do tego, by się rozwijać.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.