Oczyszczanie organizmu dziecka po stosowaniu antybiotyków

Oczyszczanie organizmu dziecka po stosowaniu antybiotyków

Stosowanie antybiotyków jest trochę podobne do wojny na wyniszczenie - lekarstwo unicestwia chorobotwórcze bakterie skutecznie, jednak przy okazji likwiduje też te, które wspierają organizm. Dlatego nie powinno się ich nadużywać ani stosować bez wcześniejszego kontaktu z lekarzem.

Po co stosujemy antybiotyki?

Antybiotyki to leki, które są stosowane najczęściej w leczeniu chorób wywołanych szczepami bakterii. Przyjmowanie ich w przypadku infekcji wirusowych nie ma więc sensu. W tym przypadku kuracja nie zwalczy patogenów odpowiedzialnych za złe samopoczucie, a jedynie osłabi organizm, likwidując pożyteczną florę bakteryjną. 

Czy oznacza to, że powinniśmy w ogóle unikać stosowania tych preparatów? Absolutnie nie! Dzięki wynalezieniu antybiotykoterapii ludzie zaczęli radzić sobie z zakażeniami wywołanymi między innymi przez: gronkowce, paciorkowce i pneumokoki - które mogły okazać się śmiertelne, zwłaszcza dla młodszych dzieci. To pożyteczne preparaty, ale obecnie można zaobserwować, że są zdecydowanie zbyt często stosowane na drobne infekcje, z którymi organizm poradziłby sobie bez problemu z pomocą tzw. domowych metod. 

Jak bezpiecznie wspierać terapię dziecka? 

Ze względu na obciążenie dla organizmu malucha antybiotyki powinny być podawane po wcześniejszej konsultacji z lekarzem i tylko w sytuacji, w której jest to niezbędny element leczenia. Aby skrócić czas, w którym organizm będzie się oczyszczał po antybiotyku, należy także przestrzegać ścisłych zasad, takich jak podawanie leku zawsze o tej samej godzinie, a także przyjęcie pełnej dawki zalecanej przez lekarza. Antybiotyk należy zjeść do końca - odstawienie go przedwcześnie może przynieść skutki zupełnie odwrotne od zamierzonych!

Jak wspierać organizm dziecka po antybiotykoterapii?

To, jak długo organizm oczyszcza się po antybiotyku, zależy zarówno od typu preparatu, jak i długości terapii. Im szersze spektrum działania leku, im dłuższy czas jego przyjmowania - tym dłuższy również będzie czas regeneracji flory bakteryjnej małego człowieka. 

Jak możemy wyczytać w artykule: https://www.acidolac.pl/antybiotykoterapia-a-mikrobiota/jak-dlugo-u-dzieci-odbudowuje-sie-flora-po-antybiotykoterapii

"U młodszych dzieci (...) ta odbudowa może wydłużać się na miesiące" więc tym bardziej naszym obowiązkiem, jako rodziców, jest rozwijanie świadomości na temat stosowania antybiotyków.

Na szczęście nie jesteśmy w tej sytuacji bezradni! Medycyna bowiem wymyśliła również probiotyki, czyli substancje, które wspierają regenerację flory bakteryjnej przewodu pokarmowego. Ich regularne stosowanie, a także dbanie o zdrową i zbilansowaną dietę malucha pomoże skrócić czas rekonwalescencji. 

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.