Dieta dr Dąbrowskiej. Dla kogo i na czym polega?

Dieta dr Dąbrowskiej. Dla kogo i na czym polega?

Odchudzanie to temat, który nieustannie jest podejmowany bez względu na porę roku i okoliczności. Cieszy się dużą popularnością, a coraz to nowsze sposoby na szybką redukcję wagi ciała, zbierają kolejnych zwolenników jak i przeciwników. W tym artykule chcielibyśmy przyjrzeć się diecie dr Dąbrowskiej lub inaczej diecie warzywno-owocowej.

Dieta dr Dąbrowskiej - leczniczo i profilaktycznie

Zacząć należy od krótkiego wprowadzenia, dla osób, które nigdy nie zetknęły się z tą dietą. Dieta dr Dąbrowskiej to program odżywiania, którego głównym przeznaczeniem jest oczyszczenie organizmu z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Składa się z dwóch etapów: pierwszy to głodówka, a drugi to spożywanie produktów z listy, jaką podaje sama twórczyni diety.

Redukcja wagi ciała nie jest celem nadrzędnym, a jedynie efektem ubocznym, który następuje przy zmianie dotychczasowych nawyków żywieniowych. Dieta ta przez niektórych bywa nazywana postem lub rodzajem leczniczej głodówki, która ma za zadanie przywrócić wewnętrzną równowagę organizmowi. Szczególnie w przypadku jej zaburzenia z powodu różnych dolegliwości.


Czytaj także: Skuteczne sposoby na wspomaganie trawienia


 

Jest to dieta, która ze względu na to, że odznacza się niską kalorycznością, nie powinna być praktykowana długotrwale. Stosuje się ją doraźnie i na okres od 1 dnia do 6 tygodni w zależności od indywidualnych potrzeb. W razie wątpliwości warto skonsultować się lekarzem bądź dietetykiem, który może pomóc w ustaleniu czasu jej trwania.

Dieta dr Dąbrowskiej - wskazania i zalecenia

Jak wcześniej wspomnieliśmy, dieta ta opiera się na spożywaniu określonej ilości i rodzajów warzyw i owoców. Nie są to przypadkowe owoce i warzywa, a takie, które charakteryzują się niską zawartością węglowodanów, białek oraz tłuszczów. Jest to dieta niskokaloryczna, co oznacza, że jednym z efektów jej stosowania jest spadek masy ciała. Z tego powodu dieta ta zyskuje coraz więcej zwolenników, szczególnie wśród osób, które zawiodły się innymi dietami.

Warto w tym miejscu dodać, że nie jest to dieta polecana dla każdego wedle uznania i upodobania. Choć nazywa się ją dietą, to nie zalicza się ona do tego typu diet, które stosuje się, jeśli głównym celem jest szybki spadek wagi kosztem zdrowia i pogorszenia samopoczucia. Jest to rodzaj diety leczniczej, dedykowanej w szczególności dla grup osób o konkretnych zaburzeniach i schorzeniach, np. na podłożu autoimmunologicznym i neurologicznym.

Przeznaczona jest dla osób m.in. z problemami hormonalnymi (do tych zaliczają się torbiele jajników, zaburzenia miesiączkowania, dolegliwości menopauzalne, niedoczynność tarczycy, guzki tarczycy czy mięśniaki macicy), przy nadciśnieniu, chorobie wieńcowej, osłabionej odporność objawiającej się nawracającymi infekcjami, nieżycie jelit, nawracających migrenach i trądzikowych problemach skórnych.


Może zainteresuje Cię temat: Jak oczyścić organizm z toksyn?


 

Wymieniając przypadki, w których dieta ta może okazać się pomocna, warto też przytoczyć kilka przykładów, kiedy nie należy jej stosować. Nie jest polecana kobietom w ciąży, karmiącym piersią a także osobom, które zmagają się z nadczynnością tarczycy bądź niedoczynnością nadnerczy. Nie można jej praktykować w przypadku czynnej gruźlicy, depresji lub ostrej porfirii, a także podczas niewydolności wątroby, serca, nerek.

Dieta dr Dąbrowskiej - na czym polega jej wyjątkowość?

Niska zawartość kaloryczna tej diety powoduje, że organizm uruchamia tzw. zastępcze odżywianie wewnętrzne. Polega ono na tym, że organizm, który nie otrzymuje niezbędnej ilości kalorii, wykorzystuje nagromadzone przez lata złogi, skrzepy, zbędne produkty a w ostateczności także zapasy tkanki tłuszczowej.

Nie da się ukryć, że ten sposób odżywiania spotkał się z pozytywnym odbiorem wśród jej praktyków i praktyczek. Osoby, które stosowały tę dietę zauważyły u siebie poprawę kondycji skóry, szczególnie jeśli zmagali się z trądzikiem. Pojawiają się także opinie, w których porównuje się post dr Dąbrowskiej do resetu dla organizmu. Obok tych opinii pojawiają się również opinie sceptyków i przeciwników, choć jak można zakładać, negatywne skutki diety są efektem złego przygotowania się do kuracji.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.