Ostry ból gardła przy przełykaniu bez gorączki – co oznacza i jak go złagodzić?

Ostry ból gardła przy przełykaniu bez gorączki – co oznacza i jak go złagodzić?

Ból gardła jest jedną z najczęściej zgłaszanych dolegliwości podczas przeziębienia i grypy. Towarzyszom mu często inne objawy, takie jak gorączka, bóle mięśni, dreszcze. Jednak czasami zdarza się, że ostry ból gardła pojawia się bez towarzyszących mu innych symptomów choroby. Co to może oznaczać? Jak go leczyć?

Przyczyny silnego bólu gardła bez gorączki

Ból gardła jednostronny

Zdarza się, że intensywny ból gardła występuje tylko po jednej stronie i nasila się przy przełykaniu. Przyczyną takiego objawu najczęściej są zakażenia wirusowe. Dodatkowo może pojawić się obrzęk w miejscu bólu. Z czasem mogą wystąpić inne objawy, takie jak nieżyt nosa i złe samopoczucie.

Czasami okazuje się, że zakażenie wywołane jest przez bakterie. Najczęściej mamy wtedy do czynienia z anginą. Jeżeli występuje podejrzenie tej choroby – przed wizytą u lekarza można wykonać domowy test CRP, który jest dostępny w aptekach. Należy jednak pamiętać, że wizyta u internisty lub pediatry i tak jest konieczna.

Przesuszona błona śluzowa gardła

Ostry ból gardła przy przełykaniu często jest przyczyną wysuszenia błony śluzowej. Bywa, że schorzeniu temu towarzyszy również chrypka. Dzieje się tak w sytuacji, kiedy dużo przebywa się w pomieszczeniach o suchym powietrzu, klimatyzowanym. Jest to również schorzenie, które często dotyka osoby pracujące głosem, np. nauczycieli, speakerów radiowych. Dolegliwość nie jest groźna, ale powoduje duży dyskomfort.

Ostry ból gardła jako jeden z objawów COVID-19

Silny ból gardła towarzyszy często zakażeniu COVID-19. Występuje on najczęściej przy zarażeniu wariantem kraken lub omikron. Jest to jeden z pierwszych objawów tej choroby. Następnie może pojawić się suchy kaszel, bóle głowy, niedrożność nosa oraz katar.

Objawy zakażeniem SARS-COv-2 są bardzo podobne do przeziębienia, jednakże nie należy ich bagatelizować i trzeba skonsultować się z lekarzem.

Inne przyczyny bólu gardła

Zdarza się, że przyczyny bólu gardła mogą być inne. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie https://www.adamed.expert/pacjent/choroby-i-objawy/infekcje-i-odpornosc/ostry-bol-gardla.

Jeżeli ból gardła trwa bardzo długo, może być on spowodowany czynnikami zewnętrznymi. 

Należą do nich:

  • palenie papierosów,
  • picie alkoholu,
  • zanieczyszczenia powietrza,
  • przyjmowanie niektórych leków,
  • obecność w gardle ciała obcego.

Ostry ból gardła przy przełykaniu bez gorączki może być także przyczyną nowotworu gardła, krtani, alergii oraz refluksu.

Jak leczyć ból gardła? 

Przed wizytą u lekarza, który dokładnie zdiagnozuje przyczynę bólu, można zastosować preparaty dostępne w aptece.

Są to: 

  • tabletki do ssania – niektóre z nich mają działanie znieczulające i przeciwzapalne. W przypadku wysuszonej błony śluzowej gardła należy zastosować pastylki nawilżające i łagodzące,
  • aerozole do gardła – jest to alternatywa dla osób, które nie przepadają za tabletkami, jest to również odpowiednia opcja dla dzieci,
  • syropy – ich działanie najczęściej polega na powlekaniu błony śluzowej gardła i łagodzeniu bólu,
  • płyny do płukania gardła – najczęściej działają znieczulająco i przeciwzapalnie. Często stosowane przy bardzo intensywnych bólach gardła,
  • kleik z siemienia lnianego – działa łagodząco i powlekająco na błonę śluzową gardła,
  • miód – działa łagodząco na stan zapalny gardła.

Preparaty dostępne bez recepty mają głównie działanie miejscowe. Zdarza się, że jest konieczne zastosowanie leków z przepisu lekarza takich jak antybiotyki (np. przy zapaleniu bakteryjnym gardła)

W przypadku, kiedy mamy do czynienia z wysuszeniem błony śluzowej gardła, należy:

  • ograniczyć przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych,
  • nawilżać powietrze przez stosowanie między innymi nawilżaczy powietrza,
  • pamiętać o nawodnieniu organizmu – w ten sposób dochodzi do nawilżenia błon śluzowych.

Kiedy silny ból gardła powinien wzbudzić niepokój?

W bardzo wielu przypadkach ból gardła mija po kilku dniach. Jeżeli tak się nie stanie, a objaw się nasila oraz pojawiają się inne dolegliwości, należy koniecznie skonsultować się z lekarzem.

Symptomy, które powinny wzbudzić niepokój to: 

  • utrzymująca się wysoka gorączka - powyżej 38°C,
  • obrzęk języka,
  • powiększone węzły chłonne,
  • trudności w oddychaniu.

Ostry ból gardła bez gorączki zdarza się bardzo często, dzięki dostępności do sporej gamy preparatów bez recepty można szybko załagodzić dolegliwość. Należy jednak pamiętać, że jeżeli objaw ten będzie się utrzymywał kilka dni, należy skonsultować się z lekarzem w celu postawienia odpowiedniej diagnozy i wdrożeniu leczenia.

Bibliografia: 

  1. Pietruszewska W, Kott K. Zapalenie gardła w codziennej praktyce lekarza rodzinnego i laryngologa. Terapia 2013; 11-12: 6-15
  2. Waśniewska-Okupniak E. Angina – diagnostyka i leczenie. Przew Lek 2012; 2 (supl.): 37-39
  3. Interna Szczeklika 2022. Podręcznik chorób wewnętrznych. Red. Piotr Gajewski, Andrzej Szczeklik. Medycyna Praktyczna. Wydanie 13. 2022

Artykuł sponsorowany

 

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.