Ponad 50% Polaków nie ma odpowiedniej wiedzy dotyczącej przyjmowania antybiotyków. Wiele osób wciąż sądzi, że grypę należy leczyć antybiotykami, co mija się z celem! Przeczytaj ten tekst i dowiedz się, dlaczego grypy nie leczy się antybiotykami.
Czy grypę można wyleczyć antybiotykiem? Nie. Dlaczego? Najpierw zapoznajmy się z terminem grypy. Przedstawię najczęstsze jej objawy oraz możliwe powikłania. Następnie zajmiemy się terminem antybiotyku. Czym on jest i na co właściwie działa. Taka treść pozwoli nam dokładnie i zrozumiale odpowiedzieć na to pytanie.
Czym jest grypa.
Grypa jest chorobą zakaźną spowodowaną przez zarażenie organizmu wirusem grypy. Grypą łatwo zarazić się droga kropelkowa, czyli na przykład podczas kichania, najczęściej dopada nas podczas sezonowych epidemii. U części chorych mogą występować powikłania, które należy dodatkowo leczyć. Grypa w przeciwieństwie do przeziębienia od razu uderza w nas z dużą siłą (tutaj przeczytasz o domowych sposobach walki z przeziębieniem). Pojawiają się wysoka gorączka, ból głowy, dreszcze, bóle mięśni oraz ból gardła, suchy kaszel i ogólne uczucie wyczerpania. Mówiąc kolokwialnie „zwala nas z nóg" i powoduje całkowite wykluczenie osób czynnych zawodowo.
Powikłania po grypie.
Najczęściej występującymi powikłaniami po grypie są te dotykające układ oddechowy. Należą do nich między innymi: zapalenie krtani, niewydolność oddechowa czy zapalenie oskrzeli lub płuc. W cięższych przypadkach dochodzi do nagłego zgonu mięśnia sercowego, zapalenia mózgu lub opon mózgowych czy ostrej niewydolności nerek. Stąd alarmy ze strony lekarzy, by szczepić się przeciwko grypie, ponieważ choć ciągle jest o niej głośno, a medycyna się rozwija, to wciąż jej powikłania mogą być dla nas śmiertelne. Dlatego w przypadku grypy równie ważna jest dobra diagnoza i odpowiednie leczenie oraz „wyleżenie" choroby.
Jak działają antybiotyki?
Antybiotyki są stosowane do leczenia wszelkiego rodzaju zakażeń bakteryjnych. Powodują śmierć komórek bakteryjnych lub działają na nie tak, by nie mogły się dalej rozmnażać. Podstawowa zasada antybiotykoterapii mówi o zasadzie wybiórczej toksyczności, która tłumaczy, że antybiotyk powoduje śmierć lub uszkodzenie mikroorganizmów, tym samym nie wykazując większej toksyczności dla ludzi. Niestety, zdarza się, że antybiotyki wywołują działania niepożądane takie jak alergie, zmniejszenie naturalnej flory bakteryjnej człowieka, zaburzenia trawienia i wiele innych, dlatego należy brać je tylko w ostateczności.
Grypa a antybiotyk
Jak wynika z powyższego tekstu, grypa jest chorobą wirusową, a antybiotyk skierowany jest przeciwko bakteriom. To właśnie dlatego antybiotykoterapia podczas grypy jest działaniem bezcelowym, które tylko wyniszcza nasz organizm. Branie antybiotyków na grypę powoduje dolegliwości układu pokarmowego oraz dodatkowe osłabienie odporności organizmu. Co innego, jeśli pojawią się powikłania! W takim przypadku antybiotyk może być jak najbardziej wskazaną formą leczenia.