Popękana i sucha skóra na dłoniach, spierzchnięte usta to wszystko towarzyszy nam głównie podczas sezonu zimowego. Gdy na zewnątrz panuje śnieżny puch, to czas, w którym nie szczególnie zwracamy uwagę na odpowiednią pielęgnację rąk czy stóp. Te drugie części ciała wbrew pozorom są bardziej narażone na pęknięcia, nie tylko w sezonie zimowym.
Pękające pięty – przyczyny
Przyczyn zrogowaciałego naskórka na piętach może być wiele, może to być oznaka niedoboru witamin, wspomnianego wyżej przesuszenia, ale nieodpowiednio dobranego obuwia. Dla wielu kobiet jest to poważny problem, ponieważ mimo stosowania wszelkiego rodzaju kosmetyków, kosztownych zabiegów u kosmetyczki czy kuracji problem wraca. To oznaka, że popękana skóra nie jest tylko mankamentem, ale kłopot medyczny, który nie zostanie zwalczony przez jednorazowy zabieg, ale regularną pielęgnację.
Pielęgnacja pękających pięt
Jeśli pęknięcia nie są głębokie, a skóra jest zaledwie wysuszona, niekiedy wystarczy stosowanie preparatów dostępnych w drogerii. Taką codzienną pielęgnację należałoby rozpocząć od relaksacyjnej kąpieli wodnej, nałożenia peelingu w celu złuszczenia martwego naskórka. Taki peeling, tarki do stóp są alternatywą do stosowania pumeksu, który jest siedliskiem bakterii. Po osuszeniu stóp czystym ręcznikiem należy nałożyć krem nawilżający. Wybierz taką maść, która w swoim składzie będzie zawierać mocznik oraz siemię lniane, te składniki, działają łagodząco, na tak podrażnioną skórę. Jeśli stosowanie takich zabiegów nie wystarczy, to pękające pięty są efektem niedoboru witaminy A.
By nadrobić braki, krusząc kapsułkę, nałożyć na poranione miejsce, po czym nałożyć skarpetkę, by utrzymać specyfik na odpowiednim miejscu. Noc, jest najlepszą porą doby na taką kurację, ponieważ właśnie wtedy skóra może swobodnie oddychać, a ponadto w nocy są bardziej podatne na wszelkiego rodzaju składniki odżywcze, które pomogą zregenerować zniszczony naskórek. Jeśli i ten sposób zawiedzie, jest to równoznaczne z tym, że twój problem nie polega na przesuszonej skórze, tylko na problemie pękających pięt. Jest to problem medyczny, wymagający nieco innej terapii jak walka z suchą skórą, należy koniecznie udać się do specjalisty.
Pękające pięty – kiedy do lekarza?
Są przypadki, w których nawet codzienna, intensywna pielęgnacja zawodzi. Dermatolog, okazuje się być jedyną osobą, która przyniesie ulgę zmęczonym stopom. Wizyta u lekarza może okazać się jedyną szansą na to, by pozbyć się z popękanej skóry szkodliwych drobnoustrojów. Podczas stosowania terapii farmakologicznej, warto zadbać również o odpowiednią dietę, bowiem okazuje się, że to, w jaki sposób się odżywiamy, czy pokarmy mają odpowiednią wartość odżywczą, ma wpływ na kondycję stóp. Mianowicie, jeśli dieta jest uboga tj. pozbawiona witamin i minerałów, to większa ryzyko na wysuszenie i pęknięcia naskórka. A więc ważne jest, by wraz z regularnym stosowaniem preparatów pielęgnacyjnych, zadbać również o wzbogaconą o witaminy dietę.
Jak widać, zrogowaciały naskórek, sucha i zniszczona skóra stóp, mimo iż nie jest schorzeniem zimowym, a powraca jak pora roku. Priorytetem jest regularna dbałość i pielęgnacja stóp, właściwa dieta. To powinno wystarczyć, by cieszyć się gładką skórą, jeśli jednak i te zabiegi nie przyniosą efektów, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty.